Przedawnienie pożyczki - kiedy?

( 9 Votes )

clockWitam, proszę mi powiedzieć jak to jest z przedawnieniem pożyczki pozabankowej. Wzięłam pożyczkę w maju 2012 roku na komunię, ale okazało się że przyjęcie nie zwróciło się i nie miałam z czego spłacać. Jesienią 2012 roku pożyczkodawca P. wypowiedział mi umowę i potem chyba sprzedał mój dług, bo zaczęła się odzywać inna firma. 

Ponieważ ślą do mnie listy i wydzwaniają chciałabym sie dowiedzieć czy dług mój stary się już przeterminował i czy w związku z tym jestem oczyszczona z długu.

Bardzo dziękuję za zgóry za odpowiedź i bardzo podoba mi się że można u Państwa dostać poradę darmową, bo wszedzie i za wszystko teraz każą słono płacić.

 

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pierwszym i zasadniczym pytaniem, jakie wyłania się z treści Pani listu, jest pytanie o drogę prawną wierzycieli. Mówiąc zrozumialej, o to, czy Pani wierzyciele w postaci firmy P. lub ewentualny nabywca (o sprzedaży długu za moment) uzyskali sądowy nakaz zapłaty.

O tym powinna zostać Pani poinformowana drogą korespondencyjną przez sąd, który taki nakaz wystawił. I nie ma tutaj znaczenie, czy mówimy o sądzie tradycyjnym, czy też o e-sądzie. Brak informacji o wystawieniu nakazu byłby bowiem pogwałceniem Pani konstytucyjnego prawa do obrony, w tym przypadku wniesienia sprzeciwu od wystawionego nakazu.

Dlatego jest to tak istotne, gdyż przy założeniu, iż nakaz został wystawiony, a Pani fakt ten przeoczyła, Pani dług w firmie pożyczkowej przedawni się po upływie lat 10. To bardzo długi okres, który pozwoli wierzycielowi na spokojną windykację zarówno w zakresie własnym, jak i z wykorzystaniem instytucji komornika sądowego.

Ale po co zakładać najgorsze? Przyjmijmy wariant optymistyczny. A w nim firma P. uznała Pani dług za trudny do odzyskania i postanowiła go sprzedać. Wystawiła go zatem do przetargu w pakiecie z tysiącem innych długów i został on zakupiony przez fundusz sekurytyzacyjny. To instytucja zajmująca się wykupem złych długów od podmiotów zajmujących się pożyczaniem. Operacja taka nazywa się cesją wierzytelności lub też sprzedażą długu. Od momentu nabycia Pani długu przez fundusz, to on staje się Pani wierzycielem i może podejmować w stosunku do Pani dozwolone prawem czynności służące odzyskaniu należności. W tym to, co Pani przeszkadza, czyli listy w postaci wezwań do zapłaty, propozycji ugody, informacji o stanie zadłużenia.

Wracając jednak do sedna - Pani dług jest już przedawniony, ponieważ minęły 3 lata od daty wymagalności, czyli terminu spłaty wykazanego w piśmie informującym o wypowiedzeniu umowy. W tej sytuacji ma Pani sporą przewagę nad wierzycielem, gdyż ma on ograniczone możliwości ruchów prawnych. To znaczy nie będzie już mógł uzyskać nakazu zapłaty, pozwalającego na wszczęcie przeciwko Pani egzekucji komorniczej, gdyż w sytuacji podjęcia takiej próby podniesie Pani przed sądem zarzut przedawnienia i sąd będzie musiał automatycznie oddalić pozew wierzyciela.

Pozostaje zatem spłata długu w sposób dobrowolny. A to oznacza zawsze kompromis. W tym przypadku najsensowniejszą opcją byłoby umorzenie Pani 50% wartości zadłużenia i dokonanie przez Panią spłaty pozostałej kwoty.

To, kto jest Pani wierzycielem, może Pani ustalić samodzielnie, dzwoniąc do firmy windykacyjnej ślącej listy. W przypadku sprzedaży długu wierzyciel ma prawny obowiązek powiadomić Panią o dokonaniu cesji, wskazać nowy rachunek do spłaty, dane teleadresowe nowego wierzyciela itp.

W sytuacji, gdy z jakiś powodów przeoczyła Pani takie pismo, albo jego treść była dla Pani niezrozumiała i wrzuciła je Pani do kosza, można w dowolnym momencie poprosić o kopię umowy cesji.

Wówczas będzie miała Pani pewność, czy firma windykacyjna działa z ramienia firmy pożyczkowej jako pełnomocnik czy też stała się - poprzez swój fundusz sekurytyzacyjny - właścicielem długu i jest stroną z którą może Pani podjąć rozmowy na temat spłaty długu z dużym umorzeniem.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #2 Janka 2021-04-08 12:40
Jeśli dług jest przedawniony, nie wolno zawrzeć ugody, a nawet pytać o rozłożenie długu na raty, bo to przerywa bieg przedawnienia.
Najlepiej czekać na pismo z Sądu, w sprzeciwie od pozwu podnieść zarzut przedawnienia.
Cytować
 
 
0 #1 Maciej 2020-02-28 14:52
Witam,mam podobny problem,dzwonil em dzis do Ultimo i dowiedzialem sie wszystkiego,lec z dlug jest z 2014 roku,czy w takiej sytuacji,mozna wnioskowac o calkowite umozenie dlugu?z góry dziekuje za odpowiedz
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...