Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 18 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #49 Kozak 2017-07-11 17:03
Cytuję Kolumb:
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .
Cytować
 
 
0 #48 Natalia 2017-07-10 13:51
Strasznie bezczelni. Mimo, że mam potwierdzenie wykonania zapłaty za fakturę w terminie, wierzyciel po 4 miesiącach nadal twierdzi że nie ma wpłaty - bo ewidentnie mają bajzel w księgowości. Nikogo nie obchodzi, że mam potwierdzenia. Kaczmarski wysyła tylko sms-y z pogróżkami o sądzie i wizycie terenowej. A baby na słuchawkach są aroganckie i bezczelne.
Cytować
 
 
0 #47 Charley 2017-06-14 23:29
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
Jedynie brak mi opinii autora.
Cytować
 
 
0 #46 Lwica 2017-06-14 07:41
ja też z nimi walczę , spłacam po ile mogę 200 , 300 a Oni straszą mnie windykacją terenową :( Jak z nimi walczyć?Ktoś pomoże
Cytować
 
 
-1 #45 Theodora 2017-05-17 12:43
Odsetki od długu 1 grosz opóźnienie kilka dni setki telefonów, listy, e-maile.Jak to się ma do 60 dni zwłoki i i kwoty 500 zł.Nie zawsze jest tak że wystarcza na całość raty.Ja nie mam dobrego zdania o tej firmie.a to nie pierwszy kredyt jaki spłacam, była w gorszych tarapatach i takich akcji nie było potrzeba.
Cytować
 
 
+3 #44 Kolumb 2017-04-23 13:40
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.
Cytować
 
 
-7 #43 maniek 2017-04-23 13:01
Ja z nimi żadnych problemów nie miałem. W moim przypadku zadziałali mega profesjonalnie
Cytować
 
 
-9 #42 krzychu 2017-04-18 11:03
Według mnie Kaczmarski działa bardzo profesjonalnie i skutecznie. Znają się na swojej pracy i robią to co do nich należy. Tyle w temacie.
Cytować
 
 
-4 #41 gromas 2017-04-09 17:09
moja historia pewnie nie rożni się od wielu innych, narobiłem sobie długów i teraz spłacam. idzie powoli, ale jednak. ale na ludzi z Kaczmarskiego nie narzekam. szybko wszystko uzgodniliśmy, znają moją sytuację, ja chcę długi spłacić i mieć już spokój.
Cytować
 
 
+2 #40 Grzegorz 2017-04-08 10:30
Mnie nęka firma Kaczmarki Inkaso z uwagi na rzekomo nie zapłaconą polisę PZU - prosiłem chyba przez ok. 2 lata PZU o udostępnienie mi kopii zawartej umowy bo moim zdaniem takiej nie zawarłem, ale otrzymałem odpowiedź, że zobaczę kopię jak zapłacę za polisę :) Pracownicy firmy Inkaso - mam oczywiście wszystko nagrane, twierdzili, że ich nie interesuje czy umowa była zawarta czy nie, a skoro PZU im przekazało sprawę windykacji to nic więcej ich nie interesuje.
Dzwonią, wypisują maile, listy. Wyjaśniłem już moje stanowisko i nie mam zamiaru się powtarzać. Kolejny krok o pozew do sądu, bo uważam to za próbę wyłudzenia i nielegalnego przetwarzania moich danych osobowych a także liczne próby ich wyłudzenia ode mnie. Ktoś ma podobną sytuację i chce się dołączyć w celu złożenia pozwu zbiorowego?
W najbliższym czasie otwieram stronę www dla osób naciąganych przez tą firmę, bo na takie praktyki nie można pozwolić. I będziemy działali :)
Cytować
 
 
-2 #39 witka 2017-03-31 10:05
podstawa przy windykacji to uczciwość z obu stron. nie ma co ściemniać, że się spłaci jak się tyle nie ma, albo przegapi się termin. akurat w Kaczmarski Inkasso da się dogadać na tyle,żeby nie mieć takich problemów. wolałabym nie mieć tych długów, ale co mam zrobić jak już są? więc dobrze,że oni nie stawiają sprawy na ostrzu noża, tylko podchodzą normalnie do tematu.
Cytować
 
 
-3 #38 szaza 2017-03-29 16:38
Artur P. ja mam tak, mój kontakt z ludźmi z tej firmy jest zupełnie inny. umówiliśmy się co, kiedy i jak spłacam. i ja się z tego wywiązuję. wszystko kulturalnie, żadnych krzyków i nękania.więc dziwią mnie bardzo takie opinie. bo ja raczej ze strony Kaczmarki spotkałam się z dużą życzliwością. wiadomo że trzeba spłacić, w końcu o to chodzi ale nie ma żadnych takich przykrych sytuacji.
Cytować
 
 
-2 #37 Wojciech76 2017-03-29 12:00
jakiś czas temu założyłem firmę. poszło większość oszczędności. no i niestety nie udało się. a są długi i teraz splacam. także też mam kontakt z kaczmarskim. Ale nie nękają itp normalnie rozmawiamy. ja chce to spacic i zamknąć ten rozdział życia. do ludzi z Kaczmarskiego choćbym chciał przyczepić się nie mogę.wszystko kulturalnie ustaliliśmy.
Cytować
 
 
+4 #36 Artur P. 2017-03-28 09:30
Informuje, że firma Kaczmarski Inkasso Sp. z o.o., działając w imieniu Idea Bank Spółka Akcyjna wręcz mnie nęka i zastrasza, mało tego za każdym razem podczas tych tysięcznych rozmów, zapadają co chwile inne decyzje, które wprowadzają rozmówcy tejże firmy, a to raz mam zapłacić 100.00 zł. potem mam zapłacić natychmiast całość wartości kredytu, były tez pogróżki w formie, że windykator przyjedzie do miejsca, gdzie jestem zameldowany i zajmie jakąś część mienia, rzeczy.
Chcę też zwrócić uwagę na sposób zachowania się rozmówców tejże firmy, są niegrzeczni, krzyczą, a
nawet potrafią w nieoczekiwanym momencie się rozłączyć. Jestem w wielkim szoku, bo chyba powinni
to być pracownicy na jakimś poziomie.
Chcę zaznaczyć, że żadna firma windykacyjna nie ma prawa nękać telefonami. Firmy te nie mają prawa
decydować w jaki sposób będę spłacać dług. tylko windykator jest od tego aby pomógł się porozumieć
między wierzycielem i dłużnikiem.
Cytować
 
 
-1 #35 sandomierski 2017-03-27 15:24
Cytuję violet:
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.

dokładnie. długi to raczej mało przyjemna historia. ale nie ma co się wkurzać. ja chcę moje długi szybko spłacić, znam stąd właśnie też Kaczmarski. działają z dużym szacunkiem, tak na moje tak to wygląda.
Cytować
 
 
+3 #34 violet 2017-03-24 20:54
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.
Cytować
 
 
-1 #33 andrew 2017-03-22 18:58
Cytuję Adam:
Pracownicy firmy Kaczmarski łamią prawo , nękają ludzi, są hamscy i aroganccy .Nie interesują ich tłumaczenia i argumentu , na podstawie niezapłaconej faktury , bez sprawdzenia jej nazywają człowieka dłużnikiem i straszą antyreklamą firmy , wpisami do KRD jako dłużnika i inne niekegalne metody .Slyszalem że te pozytywne wpisy na forach wpisują pracownicy Kaczmarskiego .

akurat tez spłacam długi i nie ma takich sytuacji jak piszesz. to nie jest dla mnie mila sytuacja, ale na ludzi z kaczmarskiego nie mogę narzekać. działają po ludzku, pani z kaczmarskiego mila i załatwiamy wszystko bez nerwów. także ja też ich ogólnie pozytywnie oceniam, mimo że sytuacja nie jest do końca fajna
Cytować
 
 
+4 #32 Adam 2017-03-22 13:37
Pracownicy firmy Kaczmarski łamią prawo , nękają ludzi, są hamscy i aroganccy .Nie interesują ich tłumaczenia i argumentu , na podstawie niezapłaconej faktury , bez sprawdzenia jej nazywają człowieka dłużnikiem i straszą antyreklamą firmy , wpisami do KRD jako dłużnika i inne niekegalne metody .Slyszalem że te pozytywne wpisy na forach wpisują pracownicy Kaczmarskiego .
Cytować
 
 
-1 #31 Arek 2017-03-21 14:15
dla mnie to nie jest dziwne że jak niestety narobiłem sobie długów to muszę teraz je spłacać....wiad omo czasem bywa ciezko ale akurat trafilem na kaczmarski, w porządku firma, nie ma problemu z dogadaniem, powoli wychodze na prosta. ludzie w windykacji to wlasnie tez ludzie, jest dobra wola i ok.
Cytować
 
 
-6 #30 andersz 2017-03-15 20:06
Mi firma upadła, zostały długi. Trafiłem też na Kaczmarski. I spoko. Już udało mi się wszystko spłacić. Ale dobra wola pracowników Kaczmarski była naprawdę bardzo ważna. Nie było jakiś żadnych negatywnych działań z ich strony, raczej wykazali dużo zrozumienia.
Cytować
 
 
-5 #29 oskar 2017-03-14 19:05
Muszla przykro że tak masz ale nie trzeba od razu uogólniać. też mam długi, staram się spłacać, wszystko kwestia dogadania, akurat u mnie właśnie jest Kaczmarski Inkasso i działają po ludzku. Dogadałem się i naprawdę złego słowa o nich nie powiem.
Cytować
 
 
0 #28 Muszla 2017-03-13 06:50
Cytuję perła:
ja tam się nie wypowiadam negatywnie nt pracowników windykacji, bo to bardzo trudna praca, czasem trzeba się postawić na czyimś miejscu. cieszę się,że akurat kaczmarski inkasso zajmują się moimi długami,.


Ja też się cieszę, że mam windykację. Że dostaję głuche telefony, że gówniarze z call center próbują wymuszać na mnie podawanie danych osobowych. A gdy odmawiam pozwalają sobie na bardzo nieprzyjemne uwagi. Po prostu uwielbiam nieustanne nękanie telefonami. Ubóstwiam firmę windykacyjną. Czuję się bosko, gdy jestem poniżana przez dzieciaki ściśnięte w swoich kojcach jak kury - mogące wyżyć się telefonicznie za swoją sytuację na rynku pracy, która nie pozwala im na nic innego niż praca na słuchawce.
Zastanawia mnie tylko jak nisko trzeba upaść, aby w ten sposób na wyraźne polecenie szefa poniżać swą godność w internecie. Za 13 zł na godzinę.....
Cytować
 
 
0 #27 perła 2017-03-12 12:01
ja tam się nie wypowiadam negatywnie nt pracowników windykacji, bo to bardzo trudna praca, czasem trzeba się postawić na czyimś miejscu. cieszę się,że akurat kaczmarski inkasso zajmują się moimi długami, bo przynajmniej mi nie dołożyli psychicznie, tylko starali się tak ustalić warunki, żebym była w stanie tą sytuację odkręcić.
Cytować
 
 
+4 #26 robert83 2017-03-08 20:40
A na jakim stanowisku pracujesz w firmie Kaczmarski droga Żanetko? Swoją drogą firma mogłaby postarać się o coś bardziej pomysłowego niż nachalne wpisy pracowników podających się za szczęśliwych dłużników. Wpisy w jednakowym stylu, aż szczypiące w oczy ściemą.
Naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy, iż były dłużnik KI trafia na ten artykuł i traci czas pisząc o - uwaga - profesjonalizmi e i kulturze osobników z call center?
sposób zmieni postrzeganie u ludzi których krzywdzi...
z Twojego toku rozumowania wynika że nie można mieć dobrego zdanie o firmie windykacyjnej.. ..bez przesady, tu też pracują ludzie i dobrze wykonują swoją pracę, bez jakiegoś zastraszania itd. Można się dogadać. Popieram, że Kaczmarski to profesjonaliści i ze spokojem można spłacić swoje zobowiązania.
Cytować
 
 
-5 #25 Janek T. 2017-03-08 09:38
Firma Kaczmarski Inkasso to bardzo dobra firma. Nie rozumiem tych, co psy na nich wieszają. Ja mam z nimi miłe wspomnienia. Na przykład raz w tygodniu dzwonią, czy nie potrzeba mi zrobić zakupów. Raz w miesiącu fundują bilety do kina. A na święta przysyłają 500 - 1000 zł w bonach SODEXO. Rozmowy zawsze są miłe i na poziomie. Po prostu jestem fanem tej firmy i uważam, że to najlepsza firma windykacyjna na świecie. Dlatego też cieszą mnie wszystkie opinie pozytywne na temat najlepszej firmy Kaczmarski. I martwią hejterzy, którzy pewnie za mało dostali na święta i teraz się mszczą.
Niech Żyje Kaczmarski Inkaso długo i szczęśliwie.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież