Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 5 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #19 Szymon70 2017-02-16 14:09
Moje zobowiązania też obsługuje firma Kaczmarski Inkasso.... i nie mam żadnych takich problemów. Człowiek z tej firmy jest bardzo profesjonalny i naprawdę przedstawił różne rozwiązania, dobre także dla mnie... wszystko jest do udźwignięcia... .trochę się bałem jak to będzie, ale jak widać można wszystko po ludzku załatwić.
Cytować
 
 
-1 #18 Konrad.Mak 2017-02-13 17:07
Cytuję Wanda:
Witam--dot.firmy,,Kaczmarski Inkaso"-nekanie telefonami,sms-y,Od sierpnia 2016r w/w firma wysyła sms-y do syna i synowej--co mam robic w takiej sytuacji?? To Ja jestem dłużnikiem,nie moja rodzina!! --Bardzo prosze o pomoc,,

ja mam zdecydowanie dobre skojarzenia z Kaczmarski Inkaso, chciałem wszystkie moje długi pospłacać, ludzie z Kaczmarskiego bardzo profesjonalni i wyrozumiali, można było się wszystko dogadać. Także z mojej strony brak zastrzeżeń.
Cytować
 
 
0 #17 Lila 2017-02-08 17:46
Dziś także do mnie dzwonili,najlep sze jest to że nie mam żadnych długòw.Mam wrażenie że oni działajä jak Ultimo ,zastraszanie,w ydzwanianie.tak i problem od kilku lat ma mòj mąż ktòry także nie ma długòw.Polecam aplikacje blokady połączeń.
Cytować
 
 
0 #16 roman 2017-01-24 10:17
Cytuję Wiktor:
Cytuję roman:
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.

Roman, możesz wstawić screen wyroku sądowego? Chciałbym zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Bo też rozważam takie kroki prawne i nie wiem czym warto.

W 2015r dostałem wyliczenie polisy OC z Proamy.Po 2 miesiącach listem poleconym dostałem wezwanie do zaplaty sumy której nie ma w wyliczeniu z gozba esadu,komornika ,KRD,FG.Grozby były powtarzane listami,SMS,eme ilami i telefonami przez 6 miesięcy.Prokur atura i sad nie dopatrzyl się znamion czynu zabronionego. Na skarge do MS odpowiedz dostałem po 6 miesiącach z Prokuratury do której zglosilem wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,ze takowe zaistnilo tylko w mojej swiadomosci.
Cytować
 
 
0 #15 Wiktor 2017-01-22 08:26
Cytuję roman:
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.

Roman, możesz wstawić screen wyroku sądowego? Chciałbym zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Bo też rozważam takie kroki prawne i nie wiem czym warto.
Cytować
 
 
0 #14 roman 2017-01-21 20:50
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.
Cytować
 
 
+1 #13 Agnieszka 2017-01-11 15:57
ta firma neka rownieez mnie
Cytować
 
 
0 #12 Agnieszka 2017-01-11 15:52
firma ta zaastrasza rowniez mnie nie mozna dac rady zastraszaja rowniez moja mame doslownie o 10 gr mam ich dosc
Cytować
 
 
0 #11 SYLWIA 2017-01-09 15:11
witam ja również posiadam dwa zadłużenia obsługiwane przez tą firmę ale gdy wysylam pisma z prośbą o ugodę w odpowiedzi dostaje ostateczne wezwanie do zaplaty
co zrobic
Cytować
 
 
0 #10 osoba 2016-12-30 14:28
Cytuję Zbój:
Witam,
Wystarczy dowiedzieć się adres zamieszkania nękającego pracownika i opublikować go w necie! Działa w 100% - sprawdzone! (Kiedyś przed laty miałem problem z jakąś firmą z okolic Gdańska, gdyż bezmyślnie zarejestrowałem się na ich stronie). Po jakimś dłuższym czasie zaczęli mnie nękać o abonament, którego nie zamawiałem. Znalazłem po prostu osobę co tam wcześniej pracowała w opiniach o pracodawcy.brawo, to jest karalne. teraz po twoim IP dojdą że to Ty opublikowałeś adres i będziesz miał sprawę sądową. INTERNET jest bardzo mały w dużym pojęciu.
Cytować
 
 
0 #9 Zbój 2016-12-28 19:21
Witam,
Wystarczy dowiedzieć się adres zamieszkania nękającego pracownika i opublikować go w necie! Działa w 100% - sprawdzone! (Kiedyś przed laty miałem problem z jakąś firmą z okolic Gdańska, gdyż bezmyślnie zarejestrowałem się na ich stronie). Po jakimś dłuższym czasie zaczęli mnie nękać o abonament, którego nie zamawiałem. Znalazłem po prostu osobę co tam wcześniej pracowała w opiniach o pracodawcy.
Cytować
 
 
0 #8 On 2016-12-27 14:46
Witam ja tez jestem nekany przez tą firme za jakues zadłużenie z firmy play.. co nie bralem u nich żadnego tel.. co mAm teraz zrobic ?
Cytować
 
 
0 #7 Monika 2016-12-14 19:15
Witam ja też mam z nimi problem. Mam dwa dlugi w dwóch
różnych firmach pożyczkowych (chwilowki) i non stop wydzwaniaja piszą e-maile dają na odpowiedź trzy dni.
Straszą mnie terenówka. Czekam również na sprawę w sądzie
Upadlosciowa. Firmy w której mam długi są poinformowane
A ta firma Kaczmarski inkasso nękają mnie cały czas. Może coś poradzicie
Cytować
 
 
+1 #6 Marcin 2016-12-01 08:19
Mnie nękają już bardzo długo. Okazuje się, że nie wystarczy powiedzieć raz, że czekam na proces w sprawie długu, który obsługują, dzwonią co kilka dni 0 7.00 rano (!), zapychają skrzynkę tą samą wiadomością. Telefonów było już ze 100 i ciągle muszę powtarzać to samo. Czy to nie jest zwyczajne nękanie człowieka? Nawet jeśli prawnie się to nie kwalifikuje jako dręczenie człowieka, to na zdrowy rozum jest to zwyczajne chamstwo!
Cytować
 
 
+1 #5 marcin 2016-11-10 15:59
Nękanie straszenie krd mnie obiecali że przyjedzie dwóch z bejzbolami egzekutorow to są bandyci a nie windykacja
Cytować
 
 
0 #4 Zosia 2016-11-03 19:35
Tak właśnie działa ta firma...
Zastraszanie, wyzywanie, poniżanie, nie ważne czy zobowiązanie jest zasadne czy nie, liczy się wynik!
A klient dla odmiany jest tylko po to aby wystawić mu fakturę, a nie coś dla niego odzyskać.
Cytować
 
 
0 #3 Gosia 2016-10-27 14:16
Witam ja też mam z nimi problem zalegam 2 raty w banku santander, do tej pory byłam wypłacalne terz mam trochę problemów ale staram się zmniejszać dług, kaczmarski zastraszają mnie miją rodzine strasza winykatorem terenowym mało tego wydzwania do mojej pracy co mam z nimi zrobić prosze o rade
Cytować
 
 
+2 #2 Magdalena 2016-10-26 17:18
Witam mnie też ta firma nęka że ponoć jestem winna zadłużenie na rzecz firmy Play tylko że ja błam w Play-u i jak się dowiedzialam nic nie zalegam z płatnościami a firma Kaczmarski podała mi całkiem iny numer konta do zapłaty . Myśleli chyba że sobie naiwną osobę znalezli która im zapłaci za nic pomylili się
Cytować
 
 
-2 #1 Wanda 2016-10-07 08:30
Witam--dot.firm y,,Kaczmarski Inkaso"-nekanie telefonami,sms- y,Od sierpnia 2016r w/w firma wysyła sms-y do syna i synowej--co mam robic w takiej sytuacji?? To Ja jestem dłużnikiem,nie moja rodzina!! --Bardzo prosze o pomoc,,
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież