Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 7 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #32 Adam 2017-03-22 13:37
Pracownicy firmy Kaczmarski łamią prawo , nękają ludzi, są hamscy i aroganccy .Nie interesują ich tłumaczenia i argumentu , na podstawie niezapłaconej faktury , bez sprawdzenia jej nazywają człowieka dłużnikiem i straszą antyreklamą firmy , wpisami do KRD jako dłużnika i inne niekegalne metody .Slyszalem że te pozytywne wpisy na forach wpisują pracownicy Kaczmarskiego .
Cytować
 
 
0 #31 Arek 2017-03-21 14:15
dla mnie to nie jest dziwne że jak niestety narobiłem sobie długów to muszę teraz je spłacać....wiad omo czasem bywa ciezko ale akurat trafilem na kaczmarski, w porządku firma, nie ma problemu z dogadaniem, powoli wychodze na prosta. ludzie w windykacji to wlasnie tez ludzie, jest dobra wola i ok.
Cytować
 
 
-2 #30 andersz 2017-03-15 20:06
Mi firma upadła, zostały długi. Trafiłem też na Kaczmarski. I spoko. Już udało mi się wszystko spłacić. Ale dobra wola pracowników Kaczmarski była naprawdę bardzo ważna. Nie było jakiś żadnych negatywnych działań z ich strony, raczej wykazali dużo zrozumienia.
Cytować
 
 
-1 #29 oskar 2017-03-14 19:05
Muszla przykro że tak masz ale nie trzeba od razu uogólniać. też mam długi, staram się spłacać, wszystko kwestia dogadania, akurat u mnie właśnie jest Kaczmarski Inkasso i działają po ludzku. Dogadałem się i naprawdę złego słowa o nich nie powiem.
Cytować
 
 
-1 #28 Muszla 2017-03-13 06:50
Cytuję perła:
ja tam się nie wypowiadam negatywnie nt pracowników windykacji, bo to bardzo trudna praca, czasem trzeba się postawić na czyimś miejscu. cieszę się,że akurat kaczmarski inkasso zajmują się moimi długami,.


Ja też się cieszę, że mam windykację. Że dostaję głuche telefony, że gówniarze z call center próbują wymuszać na mnie podawanie danych osobowych. A gdy odmawiam pozwalają sobie na bardzo nieprzyjemne uwagi. Po prostu uwielbiam nieustanne nękanie telefonami. Ubóstwiam firmę windykacyjną. Czuję się bosko, gdy jestem poniżana przez dzieciaki ściśnięte w swoich kojcach jak kury - mogące wyżyć się telefonicznie za swoją sytuację na rynku pracy, która nie pozwala im na nic innego niż praca na słuchawce.
Zastanawia mnie tylko jak nisko trzeba upaść, aby w ten sposób na wyraźne polecenie szefa poniżać swą godność w internecie. Za 13 zł na godzinę.....
Cytować
 
 
0 #27 perła 2017-03-12 12:01
ja tam się nie wypowiadam negatywnie nt pracowników windykacji, bo to bardzo trudna praca, czasem trzeba się postawić na czyimś miejscu. cieszę się,że akurat kaczmarski inkasso zajmują się moimi długami, bo przynajmniej mi nie dołożyli psychicznie, tylko starali się tak ustalić warunki, żebym była w stanie tą sytuację odkręcić.
Cytować
 
 
+1 #26 robert83 2017-03-08 20:40
A na jakim stanowisku pracujesz w firmie Kaczmarski droga Żanetko? Swoją drogą firma mogłaby postarać się o coś bardziej pomysłowego niż nachalne wpisy pracowników podających się za szczęśliwych dłużników. Wpisy w jednakowym stylu, aż szczypiące w oczy ściemą.
Naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy, iż były dłużnik KI trafia na ten artykuł i traci czas pisząc o - uwaga - profesjonalizmi e i kulturze osobników z call center?
sposób zmieni postrzeganie u ludzi których krzywdzi...
z Twojego toku rozumowania wynika że nie można mieć dobrego zdanie o firmie windykacyjnej.. ..bez przesady, tu też pracują ludzie i dobrze wykonują swoją pracę, bez jakiegoś zastraszania itd. Można się dogadać. Popieram, że Kaczmarski to profesjonaliści i ze spokojem można spłacić swoje zobowiązania.
Cytować
 
 
+1 #25 Janek T. 2017-03-08 09:38
Firma Kaczmarski Inkasso to bardzo dobra firma. Nie rozumiem tych, co psy na nich wieszają. Ja mam z nimi miłe wspomnienia. Na przykład raz w tygodniu dzwonią, czy nie potrzeba mi zrobić zakupów. Raz w miesiącu fundują bilety do kina. A na święta przysyłają 500 - 1000 zł w bonach SODEXO. Rozmowy zawsze są miłe i na poziomie. Po prostu jestem fanem tej firmy i uważam, że to najlepsza firma windykacyjna na świecie. Dlatego też cieszą mnie wszystkie opinie pozytywne na temat najlepszej firmy Kaczmarski. I martwią hejterzy, którzy pewnie za mało dostali na święta i teraz się mszczą.
Niech Żyje Kaczmarski Inkaso długo i szczęśliwie.
Cytować
 
 
0 #24 Marta K. 2017-03-08 09:13
wszystko zaczyna się i kończy na rozmowie. jeśli ktoś nie umie rozmawiać,albo nie ma chęci do współpracy i wyjaśnienia swojej sytuacji, to się nic nie uda. miałam do czynienia z kilkoma firmami windykacyjnymi i zawsze starałam się dogadać, choć nie zawsze mi się udawało. teraz też mam problemy finansowe i zajmuje się nimi Kaczmarski Inkasso. nie ma nękania, dzwonienia i cudowania (jest 21 wiek, więc nie wiem skąd takie pomysły..), tylko jest rozmowa. Ci ludzie wiedzą jak rozmawiać i im też zależy, żeby problem rozwiązać, są gorsze rzeczy niż posiadanie długów, naprawdę.
Cytować
 
 
-1 #23 Myślący 2017-03-07 11:20
Cytuję żanetka:
Ja także miałam długi i trafiłam na Kaczmarski, ale ludzi z tej firmy bardzo mnie zaskoczyli, wszystko ładnie, trochę dobrej woli wystarczyło z obu stron. Udaje mi się wszystko spłacać i problemów nie ma. Pełen profesjonalizm.


A na jakim stanowisku pracujesz w firmie Kaczmarski droga Żanetko? Swoją drogą firma mogłaby postarać się o coś bardziej pomysłowego niż nachalne wpisy pracowników podających się za szczęśliwych dłużników. Wpisy w jednakowym stylu, aż szczypiące w oczy ściemą.
Naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy, iż były dłużnik KI trafia na ten artykuł i traci czas pisząc o - uwaga - profesjonalizmi e i kulturze osobników z call center?
sposób zmieni postrzeganie u ludzi których krzywdzi...
Cytować
 
 
+1 #22 żanetka 2017-03-07 10:40
Ja także miałam długi i trafiłam na Kaczmarski, ale ludzi z tej firmy bardzo mnie zaskoczyli, wszystko ładnie, trochę dobrej woli wystarczyło z obu stron. Udaje mi się wszystko spłacać i problemów nie ma. Pełen profesjonalizm.
Cytować
 
 
-1 #21 Andrzej 2017-03-06 08:36
banda zwykłych naciągaczy bywam we Wrocławiu i chyba się tam wybiorę i ja ich ponękam
Cytować
 
 
+1 #20 Iwona123 2017-02-22 19:47
Cytuję Szymon70:
Moje zobowiązania też obsługuje firma Kaczmarski Inkasso.... i nie mam żadnych takich problemów. Człowiek z tej firmy jest bardzo profesjonalny i naprawdę przedstawił różne rozwiązania, dobre także dla mnie... wszystko jest do udźwignięcia....trochę się bałem jak to będzie, ale jak widać można wszystko po ludzku załatwić.

Potwierdzam, też nie mam problemów z Kaczmarski. Spłacam wszystko powoli, tak jak się dogadaliśmy, moim zdaniem mają dobre podejście do dłużników. Bałam się jak to będzie, ale naprawdę źle nie jest.
Cytować
 
 
+1 #19 Szymon70 2017-02-16 14:09
Moje zobowiązania też obsługuje firma Kaczmarski Inkasso.... i nie mam żadnych takich problemów. Człowiek z tej firmy jest bardzo profesjonalny i naprawdę przedstawił różne rozwiązania, dobre także dla mnie... wszystko jest do udźwignięcia... .trochę się bałem jak to będzie, ale jak widać można wszystko po ludzku załatwić.
Cytować
 
 
-1 #18 Konrad.Mak 2017-02-13 17:07
Cytuję Wanda:
Witam--dot.firmy,,Kaczmarski Inkaso"-nekanie telefonami,sms-y,Od sierpnia 2016r w/w firma wysyła sms-y do syna i synowej--co mam robic w takiej sytuacji?? To Ja jestem dłużnikiem,nie moja rodzina!! --Bardzo prosze o pomoc,,

ja mam zdecydowanie dobre skojarzenia z Kaczmarski Inkaso, chciałem wszystkie moje długi pospłacać, ludzie z Kaczmarskiego bardzo profesjonalni i wyrozumiali, można było się wszystko dogadać. Także z mojej strony brak zastrzeżeń.
Cytować
 
 
+1 #17 Lila 2017-02-08 17:46
Dziś także do mnie dzwonili,najlep sze jest to że nie mam żadnych długòw.Mam wrażenie że oni działajä jak Ultimo ,zastraszanie,w ydzwanianie.tak i problem od kilku lat ma mòj mąż ktòry także nie ma długòw.Polecam aplikacje blokady połączeń.
Cytować
 
 
+1 #16 roman 2017-01-24 10:17
Cytuję Wiktor:
Cytuję roman:
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.

Roman, możesz wstawić screen wyroku sądowego? Chciałbym zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Bo też rozważam takie kroki prawne i nie wiem czym warto.

W 2015r dostałem wyliczenie polisy OC z Proamy.Po 2 miesiącach listem poleconym dostałem wezwanie do zaplaty sumy której nie ma w wyliczeniu z gozba esadu,komornika ,KRD,FG.Grozby były powtarzane listami,SMS,eme ilami i telefonami przez 6 miesięcy.Prokur atura i sad nie dopatrzyl się znamion czynu zabronionego. Na skarge do MS odpowiedz dostałem po 6 miesiącach z Prokuratury do której zglosilem wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,ze takowe zaistnilo tylko w mojej swiadomosci.
Cytować
 
 
0 #15 Wiktor 2017-01-22 08:26
Cytuję roman:
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.

Roman, możesz wstawić screen wyroku sądowego? Chciałbym zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Bo też rozważam takie kroki prawne i nie wiem czym warto.
Cytować
 
 
0 #14 roman 2017-01-21 20:50
Mnie nękali o OC Proamy. Sprawe dalem do sadu ale sad nie dopatrzyl się czynu zabronionego.
Cytować
 
 
+1 #13 Agnieszka 2017-01-11 15:57
ta firma neka rownieez mnie
Cytować
 
 
0 #12 Agnieszka 2017-01-11 15:52
firma ta zaastrasza rowniez mnie nie mozna dac rady zastraszaja rowniez moja mame doslownie o 10 gr mam ich dosc
Cytować
 
 
0 #11 SYLWIA 2017-01-09 15:11
witam ja również posiadam dwa zadłużenia obsługiwane przez tą firmę ale gdy wysylam pisma z prośbą o ugodę w odpowiedzi dostaje ostateczne wezwanie do zaplaty
co zrobic
Cytować
 
 
0 #10 osoba 2016-12-30 14:28
Cytuję Zbój:
Witam,
Wystarczy dowiedzieć się adres zamieszkania nękającego pracownika i opublikować go w necie! Działa w 100% - sprawdzone! (Kiedyś przed laty miałem problem z jakąś firmą z okolic Gdańska, gdyż bezmyślnie zarejestrowałem się na ich stronie). Po jakimś dłuższym czasie zaczęli mnie nękać o abonament, którego nie zamawiałem. Znalazłem po prostu osobę co tam wcześniej pracowała w opiniach o pracodawcy.brawo, to jest karalne. teraz po twoim IP dojdą że to Ty opublikowałeś adres i będziesz miał sprawę sądową. INTERNET jest bardzo mały w dużym pojęciu.
Cytować
 
 
+1 #9 Zbój 2016-12-28 19:21
Witam,
Wystarczy dowiedzieć się adres zamieszkania nękającego pracownika i opublikować go w necie! Działa w 100% - sprawdzone! (Kiedyś przed laty miałem problem z jakąś firmą z okolic Gdańska, gdyż bezmyślnie zarejestrowałem się na ich stronie). Po jakimś dłuższym czasie zaczęli mnie nękać o abonament, którego nie zamawiałem. Znalazłem po prostu osobę co tam wcześniej pracowała w opiniach o pracodawcy.
Cytować
 
 
+1 #8 On 2016-12-27 14:46
Witam ja tez jestem nekany przez tą firme za jakues zadłużenie z firmy play.. co nie bralem u nich żadnego tel.. co mAm teraz zrobic ?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież