Jak odzyskać zdolność kredytową?

Obniżona zdolność kredytowa to w obecnych czasach nie lada problem. Uniemożliwia korzystanie z wielu udogodnień, od najprostszych zakupów ratalnych po niezwykle istotny dla wielu rodzin kredyt hipoteczny.

Obniżona zdolność kredytowa lub jej całkowity brak większość osób kojarzy z BIK-iem i złymi wpisami w tej instytucji. Choć jest to pewnego rodzaju uproszczenie, można przyjąć, iż wiarygodność kredytową kształtuje właśnie BIK.

Co zatem możemy i powinniśmy zrobić w sytuacji braku zdolności i wiarygodności kredytowej? Czy można poprawić swój BIK?

Aktualizacja danych w BIK - teraz 2 razy w tygodniu

11 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadzająca jednocześnie nowe obowiązki dla banków, w tym obowiązek związany z aktualizacja danych w BIK.

Aktualizacja danych w BIK

Powodem wprowadzenia zmian w przepisach była chęć poprawy dostępności i wiarygodności danych dla rynku finansowego. Jak również zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa konsumentów dokonujących czynności prawnych (np. zawierania umów kredytowych) z podmiotami z sektora finansów. Przy okazji na zmianach zyskają sami pożyczkodawcy. Zmniejszenie luki prawnej pozwalającej na jednoczesne zaciągnięcie kilkudziesięciu zobowiązań finansowych w krótkim przedziale czasowym dnia to dużo mniejsze ryzyko kredytowe dla banków i form pożyczkowych. Aktualny zapis w ustawie brzmi następująco:

Jak w 4 krokach zmniejszyć ryzyko wyłudzenia kredytu na Twoje dane

Wiele mówi się aktualnie o potencjalnych skutkach wycieku danych z bazy PESEL. Przedstawiamy Ci 4 podstawowe kroki, które powinien wykonać każdy, kto chce zminimalizować ryzyko związane z jego danymi.

4 kroki w skrócie - opis działań znajdziesz poniżej listy:

  1. Złóż wniosek do bazy PESEL - wniosek o udostępnieni informacji z bazy PESEL
  2. Sprawdź czy znasz historię swoich zobowiązań - zamów Raporty z BIK i BIG
  3. Zamów ostrzeżenia z rejestru BIK - Załóż konto w BIK uruchom Alerty
  4. Zamów ostrzeżenia z BIG ERIF - załóż konto w Infokonsumencie

W ramach naszej usługi POBIERZ RAPORT Z 3 LIST DŁUŻNIKA pomożemy Ci przejść przez większą część tej procedury.

Dlaczego te 4 kroki są tak istotne dla Twego bezpieczeństwa? Poniżej tłumaczymy szczegółowo co zyskujesz stosując zabezpieczenia przed kradzieżą danych i w efekcie tożsamości.

Więcej artykułów…