Najczęstsze pytania o BIK

Choć wydawać mogłoby się , że każda osoba zaciągająca kredyt czy pożyczkę powinna mieć świadomość - przynajmniej w stopniu podstawowym - na jakich zasadach funkcjonuje przekaz informacji o posiadanych przez nie zobowiązaniach. Niestety, pomimo możliwości bezproblemowego dotarcia do wiedzy w społeczeństwie wciąż jej brakuje. Wynikiem tego jest bardzo wiele zapytań, które uświadamiają, jak bardzo kredytobiorcy tej wiedzy potrzebują. Poniżej przedstawiamy 12 pytań o BIK, pytań nieustannie przewijających się w mailach i rozmowach telefonicznych. Pytania te odzwierciedlają podstawowe potrzeby poznawcze kredytobiorcy który z jakiś względów zaczyna interesować się swoim rejestrem BIK.

1. Czy możecie wyczyścić mój BIK?

Niestety, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. To, czy BIK można wyczyścić czy też nie odczytuje się w raportu BIK. Bez raportu, na podstawie Pana/Pani opowieści na temat przeszłości kredytowej i kłopotów z tym związanych, odpowiedź na tak postawione pytanie byłaby wróżeniem z fusów. Jeśli chce Pan/i poznać odpowiedź na nurtujące pytanie związane z możliwością usunięcia wpisu czy wpisów w rejestrze BIK proszę postarać się o raport we własnym zakresie lub zlecić nam jego pozyskanie.

2. W jaki sposób mogę zdobyć raport BIK, ile czeka się na raport i ile to kosztuje?

Zasada obowiązująca w przypadku BIK jest następująca: raz na pół roku każdy Polak może zamówić i pobrać bezpłatny raport z BIK. Pozyskanie bezpłatnego raportu możliwe jest poprzez założenie konta na stronie www.bik.pl i zamówienie raportu lub bezpośrednio w biurze BIK na Postępu 17a w Warszawie. Założenie konta na www.bik.pl wiążę się z koniecznością jego trzystopniowej weryfikacji (skan dokumentów tożsamości, przelew weryfikacyjny, SMS weryfikacyjny) i jest mocno skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Dodatkowo samo pobranie raportu nie należy do zadań łatwych, gdyż BIK skutecznie utrudnia pobieranie raportów bezpłatnych (poprzez ukrywanie ich na stronie) promując raporty komercyjne, rozszerzone np. o ocenę punktową (czy scoring) oferowane już za pieniądze. Najprostszym sposobem pozyskania raportu jest zakup za pośrednictwem serwisu transakcyjnego banku PKO BP, Meritum (Alior), Pekao czy PBS Banku, alternatywnie wizyta w Banku Pocztowym lub Citybanku w celu uzyskania wydruku raportu.. Wówczas raport BIK w cenie nie przekraczającej 40 zł otrzymujemy w ciągu kilku minut i jest to dokładnie taki sam raport jak kupiony w BIK. Uwaga: wyłącznie te dwa wymienione banki oferują w chwili obecnej raport BIK. Trzeci sposób na raport BIK to zlecenie pobrania go na stronie http://windykowani.pl. Jest to metoda płatna (koszt usługi to 59 zł) ale jedyna w Polsce pozwalająca na otrzymanie oprócz samego raportu BIK również jego analizy.

3. Co to jest analiza raportu BIK?

Raport BIK jak każdy dokument fachowy napisany jest w sposób praktycznie uniemożliwiający prawidłowy odczyt przez osoby nie zajmujące się tym zawodowo. Jest to bowiem zbiór tabel, symboli, skrótów i niezrozumiałych dla większości kredytobiorców haseł i nagłówków. Prawidłowe odczytanie raportu BIK pozwala na sprawdzenie który bank (czy dokładniej wpis którego banku) jest dla kredytobiorcy szkodliwy i wymaga usunięcia. Co spowodowało obniżenie scoringu i gdzie szukać przyczyn zmniejszenia lub utraty zdolności kredytowej. Czy można usunąć dany wpis czy też prawo jest po stronie banku, który wpis zamieścił i trzeba uznać wpis za nieusuwalny. Analiza raportu BIK to najprościej mówiąc przełożenie raportu BIK z języka bankowego na polski, wyjaśnienie zawartości i znaczenia poszczególnych wpisów oraz przekazanie jasnych i czytelnych informacji dotyczących możliwości naprawy rejestru BIK, czasu potrzebnego na naprawę i kosztów samego czyszczenia BIK. Analiza raportu BIK w serwisie Windykowani.pl to koszt 39 zł. Jest to opłata zwrotna w momencie zamówienia usługi czyszczenia BIK. Zostanie ona wówczas od liczona od rachunku. Można zatem powiedzieć, że analiza raportu BIK jest dla klientów serwisu Windykowani.pl całkowicie darmowa.

4. Ile kosztuje czyszczenie BIK?

Na to pytanie odpowiedzieć można wyłącznie po przeanalizowaniu raportu BIK. Ceny usługi czyszczenia rejestru BIK zależą od trudności w usunięciu wpisów, czy tak naprawdę od przeterminowania wpisów. Najtańszy wpis usuwamy już za 47 zł brutto (do 30 dni opóźnienia w spłacie przez klienta) , w miarę zwiększania się stopnia przeterminowania cena rośnie. I tak za kredyt w którym maksymalne spóźnienie w trakcie spłaty wyniosło 100 dni usuniemy za 187 zł brutto. Kompletny cennik dostępny jest na stronie głównej serwisu. UWAGA: Jako jedyna firma w Polsce na usługę czyszczenia BIK udzielamy 100% gwarancji. Oznacza to, że w przypadku pomyłki ze strony analityka i nieskutecznego usunięcia danego wpisu klient otrzymuje zwrot 100% zapłaconej kwoty. Dlatego tylko w serwisie windykowani.pl czyszczenie BIK jest bezpieczne i pewne.

5. Mam 50, 100, 150, 200....500 dni spóźnienia w spłacie kredytu. Czy taki wpis można usunąć.

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedno: Nie wiem. Klucz do odpowiedzi tkwi w raporcie BIK i bez raportu nie ma możliwości odpowiedzi na taka zadane pytanie. Szkoda również czasu na dyskusje i dywagacje, ponieważ klienci uwielbiają koncypować, że skoro odpowiedź brzmi nie wiem, to oni teraz przez pół godziny opowiedzą historię swojego kredytu rata po racie. Nie ma tutaj czasu na dyskusję - bez raportu nie ma rozmowy, zastanawiania się, wyceny i tracenia czasu na klienta, który rozmawia w ten sposób.

6. Jak u was wygląda czyszczenie BIK?

Wygląda zawsze wg jednego schematu: otrzymujemy raport BIK i poddajemy go analizie. Koszt analizy to 39 zł. Osoba zlecająca analizę otrzymuje szczegółowy opis swojego raportu, swoich problemów, propozycję rozwiązań zmierzających do usunięcia negatywnych wpisów oraz wycenę kosztów usługi. Jeśli je akceptuje, wówczas przesyłana jest umowa wraz z pisemną gwarancją skuteczności usługi. Od kosztów odliczamy zaliczkę wpłaconą tytułem zleconej analizy. Klient dokonuje wpłaty i rozpoczynamy działania. O wszystkim informowany jest drogą pisemną. Wariant drugi: klient nie posiada raportu BIK i nie potrafi / nie chce go zdobyć. Wówczas zamawia usługę pobrania raportu BIK wraz z analizą płacąc za to 59 zł. Dalsza część współpracy i procedury wyglądają identycznie: akceptacja wyceny, podpisanie umowy z pisemną gwarancją 100% skuteczności lub zwrotem pieniędzy i rozpoczęcie działań ze strony naszego analityka.

7. Mam niespłacone jeszcze kredyty i chcę usunąć wpisy z nimi związane.

Niestety, nie jest to możliwe. Zasada działania BIK jest prosta - wpisy dotyczące kredytów trwających, czynnych, aktywnych - jednym słowem będących w trakcie spłaty są nieusuwalne. Wpis dokonany przez bank może być usunięty w momencie przekazania przez bank do BIK informacji o tym, że kredyt został zamknięty.

8. Mam dużo zapytań kredytowych, czy mogę dokonać ich usunięcia?

Niestety nie. Zapytania kredytowe znikają samoistnie po roku od złożenia, jednakże nie sposób tego przyśpieszyć.

9. Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Istnieje tylko jeden sposób na sprawdzenie swoich relacji z BIK - poprzez pozyskanie raportu. Nie można tego zrobić telefonicznie czy mailowo. Działania takie są stratą czasu, ponieważ BIK z racji działania w obrębie ustawy regulującej jego istnienie i działanie po prostu nie może tego zrobić.

10. Pisałam/pisałem do BIK o usunięcie mojego wpisu, niestety bez efektu.

Żadnego efektu być nie mogło, gdyż BIK nie jest instytucją mającą możliwość dokonywania jakichkolwiek ingerencji w swojej bazie. Baza BIK jest własnością banków i SKOK-ów (a także niektórych pozabankowych), które posiadają z BIK umowę. BIK jako instytucja administruje ich bazą danych, którą jednakże zarządzają banki i SKOK-i. I tylko one mogą dokonywać jakichkolwiek zmian we wpisach, swoich własnych wpisach. BIK jako zbiór danych banków odpowiada wyłącznie za ich przechowywanie, przetwarzanie i administrowanie w imieniu i na rzecz podmiotów finansowych.

11. Czy informacja o mojej chwilówce znajdzie się w BIK?

Wszystko zależy od tego, jaka firma jej udzieliła. Od pewnego czasu niektóre firmy pożyczkowe rozpoczęły mariaż z BIK. W chwili obecnej jest to VIVUS, WONGA czy ZAPLO, ale lista ta może zmieniać się dynamicznie. Nie można zatem wykluczyć, że informacja o posiadanej chwilówce znajdzie się w bazie BIK.

12. Kto może wpisać mnie do BIK, a kto na pewno nie?

Może: bank, SKOK, kilka firm pożyczkowych, nie może: operator telefonii komórkowej i stacjonarnej, spółdzielnia mieszkaniowa, dostawca internetu czy sygnału telewizyjnego. Jednym słowem: nazwa Biuro Informacji Kredytowej jest nazwą oddającą to, czym zajmuje się BIK. Gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o kredytobiorcach oraz pożyczkobiorcach. I tylko wyłącznie o nich. Inne relacje natury finansowej np. długi za telefon komórkowy to domena nie BIK, a BIG (nazwy bardzo podobne, wiele osób je my ). BIG jednakże nie ma nic wspólnego z BIK jako instytucją założoną przez banki na potrzeby banków.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...