BIK - jak sprawdzić?

BIK - jak sprawdzić swój raport?

Sprawdzanie BIK-u jest zadaniem każdego kredytobiorcy, któremu zależy na tym, aby mieć zawsze pozytywną historię kredytową. Jest niezbędne również osobom, które właśnie (np. przy składaniu wniosku o kredyt) dowiedziały się, że w ich rejestrze BIK jest coś nie tak. Pracownik banku nigdy nie poda szczegółów, dlatego w takiej sytuacji jedynym wyjściem pozwalającym na to, aby dowiedzieć, co złego w tymże rejestrze się stało, jest sprawdzenie tego w raporcie BIK.

Ponieważ procedura sprawdzania BIK-u jest dla wielu osób niezrozumiała, postaram się przedstawić ją w kilku punktach , pozwalających na zrozumienie zasad dotyczących pozyskiwania raportu.

Skąd wziąć raport BIK?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: raport można pozyskać od jego kreatora, czyli z Biura Informacji Kredytowej.

Istnieją 2 metody pozyskiwania raportu z BIK: metoda bezpośrednia lub za pomocą pośrednictwa banków. Skorzystanie z pośrednictwa banku PKO BP, Inteligo, Pekao, Idea Bank i PBS Banku pozwala na pozyskanie raportu BIK w kilka sekund, ale wymaga posiadania konta w którymś z wymienionych banków.

Nie posiadasz konta? Zamów je teraz w Inteligo (dane otrzymasz niezwłocznie kurierem). Bez żadnych opłat. Zobacz jak założyć konto

Jest to metoda polecana wszystkim, którzy potrzebują raportu od ręki. Przykład: raport potrzebny jest w ciągu godziny. Założenie konta w Meritum Banku to 15 minut, zalogowanie się i pobranie raportu - 2 minuty. W sumie w 17 minut potrzebujący ma już na swoim komputerze raport BIK. Korzystający z innych sposobów muszą czekać minimum 48 godzin.

W innej formie z pobrania raportu mogą z kolei skorzystać klienci Banku Pocztowego lum CitiBanku. W tym wypadku będzie się to wiązało z koniecznością udania się do placówki jednego z tych banków i uzyskanie raportu BIK w wersji papierowej.

Metoda bezpośrednia polega na założeniu konta na stronie Biura Informacji Kredytowej, zweryfikowaniu konta (przesłanie skanu dowodu, wysyłka przelewu weryfikacyjnego, odebranie SMS-a lub pocztowego listu weryfikującego) i wybraniu opcji spośród pakietów oferowanych przez BIK. O wyborze pakietu decydować powinno to, czy chcemy sprawdzić BIK jednorazowo czy też korzystać z tej opcji regularnie, czy interesuje nas opcja sprawdzania scoringu czy też scoring BIK nie jest nam do niczego potrzebny.

Do sprawdzenia BIK bez opcji scoringu wystarczy darmowe konto próbne (dawny Pakiet Minimalny). Jeśli chcesz (lub musisz) posiadać raport z oceną punktową, pozostaje zakupić najdroższy z pakietów.

Raport BIK z innych źródeł

W internecie napotkać można często reklamy łudzące darmowym raportem BIK od ręki. Radzę uważać na tego typu chwyty marketingowe, ponieważ tego typu raporty (kryjące się pod nazwami Raport Kredytowy czy Raport Dłużnika) są z punktu widzenia osoby potrzebującej informacji z BIK kompletnie bezwartościowe - zawierają bowiem informacje z bazy Infomonitor, a nie BIK. Informacje szczątkowe, nie pozwalające uzyskać najbardziej istotnych informacji. Obrazując to - pseudoraport osoby X liczyć będzie dwie strony, podczas gdy jej normalny raport BIK stron 50.

Przy korzystaniu z tego typu ofert (często są to wabiki firm kredytowych) proszę mieć zawsze na uwadze jedną zasadę: nie sposób pozyskać raportu bez pełnej weryfikacji osoby pobierającej. Weryfikację taką przeprowadzi albo bank partnerski (PKO BP, Meritum, Pekao, Citibank, Bank Pocztowy, PBS Bank) podczas zakładania konta, albo sam BIK po złożeniu zamówienia na raport.

Nie umiem pobrać raportu BIK

Choć opisane metody w sposób jasny odpowiadają na pytanie: Jak pobrać raport BIK, to mam świadomość, iż dla wielu osób wciąż cały ten proces może okazać się zbyt skomplikowany. Co robić w takich sytuacjach, skoro bez raportu ani rusz i bez niego nie dowiemy się, kto i dlaczego obniża naszą zdolność kredytową? Jest na to rada, a mianowicie zlecenie pobrania raportu BIK wraz z analizą. Jest to idealna oferta dla osób, które z jakiś powodów nie mogą (lub nie chcą) samodzielnie pobierać raportu BIK. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest otrzymanie wraz  z raportem profesjonalnej analizy, czyli odczytu raportu i przełożenia jego zapisów na język zrozumiały dla osoby spoza branży. Co więcej - opłatę za pobranie raportu można w całości odzyskać. Czas realizacji zależny jest od Biura Informacji Kredytowej (wydawcy raportu) oraz wybranej formy weryfikacji. Zamówienia raportu BIK można zlecić klikając

Wybierz tą opcję aby zamówić analizę raportu wygenerowanego BEZPOŚREDNIO W SYSTEMIE BIK, napisz na adres: bik@windykowani.pl i dokonaj wpłaty w wysokości 130 zł (przelew błyskawiczny) klikając:

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Portalu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...