Czyszczenie BIK w banku - czy to dobry pomysł?

czyszczenie bik w bankuCzyszczenie BIK w banku

Czyszczenie BIK w banku to hasło, z którym czasem spotyka się ktoś zainteresowany kredytem w trakcie odwiedzania placówki bankowej.
Chociaż może to zabrzmi paradoksalnie, czyszczenie BIK w banku to nie usługa, ale raczej przysługa, a konkretniej rzecz biorąc wskazówka od doradcy kredytowego. Ile warte są takie wskazówki?

Niedouczony pracownik banku pomaga usuwać BIK

Poznajmy Marka. 5 lat po ślubie, ze stałym dochodem, któremu znudziły się już odgłosy dochodzące do późnej nocy spod osiedlowego sklepiku z alkoholami wszelakiej maści. Również tej przyciągającej amatorów trunków tanich, a dających kopa. Wraz z małżonką postanowili wziąć kredyt hipoteczny i wybudować skromny domek pod miastem. Żeby uciec od miejskiego gwaru i równocześnie być blisko pracy.

Gdzie kierują zatem pierwszy krok? Do banku, w którym...

Markowi przypominają, że ma już swoją historię kredytową. A że nie zawsze była ona świetlana będzie problem z uzyskaniem kredytu.

- Niestety Panie Marku, przez wpisy w BIK nie możemy Panu udzielić kredytu - w ustach po drugiej strony strony lady słowa te brzmią trochę jak wyrok.

- No tak - mówi Marek - to prawda, kilka lat temu miałem pewne zawirowania zawodowe, ale teraz moja sytuacja jest już stabilna, czy tego nie widać?

Marek mówi prawdę i potwierdzają to wpisy w BIK - wszystkie zobowiązania z ostatnich 2 lat spłacane były co do minuty.

  • 3 kredyty ratalne na sprzęt AGD i RTV - spłacone perfekcyjnie w 10 mies.
  • 1 kredyt gotówkowy (na motocykl) - Marek uporał się z nim bez opóźnień w ciągu 25 mies., dużo przed planowanym terminem.
  • Jakaś karta kredytowa - wykorzystywana sporadycznie przez krótki czas i potem zlikwidowana

Jednak w historii Marka jest też wpis po kredycie, który wziął na remont mieszkania - miał go spłacać 4 lata, ale przez życiowe zawirowania spłacał go niemal 8 mies. dłużej, oczywiście wbrew oczekiwaniom banku.

- Niech nam Pan coś doradzi, może Pan coś wymyśli - prosi niedoszły właściciel parterowego gniazdka.

Konsultant / doradca chwilę myśli i już po chwili ma pomysł, zatem podsuwa Markowi

sposób na wyczyszczenie BIK

Pomysł jako pomysł jest prosty i nie niesie żadnych konsekwencji (przynajmniej dla bankowego doradcy), Marek ma się pozbyć wpisów z BIK. Zdawałoby się, że w banku nie powinien usłyszeć takiej rady, bo banki po to mają BIK, aby jak najdokładniej weryfikować klienta. Jednak wynik kwartalny musi być, plan sprzedaży sam się nie zrealizuje.

Jak to zrobić? Napisać pismo do jednego czy drugiego banku. Gdzie je znajdzie? W internecie, tam jest wszystko.
Cóż w tym trudnego, Marek wraca do domu, kilka razy przeszukuje zasoby sieci i znajduje w końcu darmowego gotowca.

Wprawdzie szukając tego pisma kilka razy widział wpisy firmy oferującej analizę zapisów BIK, ale skoro Pan w banku powiedział: „zrób to sam", to Marek nie będzie nabijał nikomu kabzy. W końcu, gdzie jak gdzie, ale jak wygląda czyszczenie BIK w banku wiedzą najlepiej.

Pismo znalezione, wypełnione i zgodnie ze wskazówkami doradcy wysłane. Zaczyna się oczekiwanie na odpowiedzi, gdy te nadejdą Marek na własnej skórze dowie się

jak nie usuwać wpisów BIK

Chociaż jeszcze nie jest tego świadom, właśnie zniweczył swoje szanse na kredyt w najbliższym czasie. Po kilku tygodniach w rękach Marka jest już komplet odpowiedzi, niemal wszystkie pozytywne, niemal. Z niejasnych dla niego względów bank odmawia mu usunięcia z BIK kredytu, który spłacał najgorzej. Finalnie w rejestrze BIK Marka zostaje tylko jeden negatywny wpis, a scoring spada o kilkadziesiąt punktów do poziomu nieakceptowalnego nawet przez Getin Bank.

uwaga-zly-pomysl

Nasz przyszły kredytobiorca jakby obudzony z głębokiego snu zaczyna gwałtownie szukać firmy, która mu pomoże. To jak wygląda czyszczenie BIK w banku już mu się nie podoba. I tu znów czeka na niego pułapka, jeśli Marek będzie miał pecha, trafi na firmę czyszczącą nie BIK, a portfel (czyli taką, która nie udziela na swoje usługi gwarancji), co skończy się tylko tym, że odchudzi swój portfel o kolejne kilkaset złotych. Jeśli trafi dobrze, ktoś nim potrząśnie i pokaże w jakiej sytuacji się znajduje.

Teraz już wie, że:

  1. W banku nie muszą się znać na wszystkim.
  2. Czasem parę złotych oszczędności to pogrzebanie marzeń na wiele długich miesięcy czy lat.

Marek po szkodzie jest już mądry, wie że teraz postąpiłby inaczej.

Uwierz, choć trudno to sobie wyobrazić, ale przeciętny pracownik banku (czyli ten, z którym masz kontakt w oddziale) o BIK wie tyle, ile usłyszał na szkoleniu kilka lat wcześniej. A było to może 15 minut merytoryki. Reszta wiedzy to mity i legendy pozyskane od klientów czy innych pracowników. Poziom pracowników banku pod względem wiedzy o BIK można podsumować jednym zdaniem: wielu nie odróżnia BIK od BIG.

Jeśli nie chcesz być jak Marek, skorzystaj z profesjonalnej analizy raportu BIK, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Analiza w niczym Cię nie wiąże, a daje dostęp do wiedzy doświadczonych analityków. Zobacz co daje fachowa

analiza raportu BIK

Przede wszystkich dowiesz się, w czym leży Twój problem. Bo niekoniecznie wcale w BIK i wówczas ingerencja w rejestr nie jest konieczna. A jeśli już trzeba coś takiego wykonać, ingerencji w rejestr BIK dokona w Twoim imieniu doświadczony prawnik, który przygotowując pismo do banku oprze każde słowo o przepisy prawa. Ty natomiast dowiesz się, jak działa profesjonalne czyszczenie BIK. Dowiesz się bez ryzyka własnego, bo działania objęte są gwarancją.

Analiza raportu BIK to również informacja dla Ciebie, jakie drobne błędy (z których nie zdajesz sobie nawet sprawy) popełniasz każdego miesiąca korzystając z produktów kredytowych. I co zrobić, aby zamiast tracić wiarygodność kredytową zyskiwać dodatkowe punkty i poprawiać scoring.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki samodzielnie i narazisz się na ich konsekwencje - sprawdź, co na temat Twojego rejestru BIK sądzi analityk. Zamów analizę raportu BIK i uniknij błędów, które zablokują Ci dostęp do kredytów.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...