Dlaczego jestem w BIK-u?

Niewiedza, brak znajomości podstaw zasad działania bankowości i prawa bankowego prowadzą do zadawania przez wiele osób pytania, które niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia kredytobiorców brzmi zawsze tak samo:

Dlaczego jestem w BIK?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna - jesteś w BIK gdyż posiadałeś lub posiadasz produkty finansowe takie jak kredyt, karta kredytowa, debet w koncie. Jesteś w BIK, gdyż składałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy zapytanie kredytowe - osobiście lub za pośrednictwem doradcy kredytowego. Często w tym drugim przypadku zupełnie nieświadomie.

Każda aktywność kredytowa, czy to bierna (zapytania kredytowe) czy tez czynna (uruchomienie produktu kredytowego) musi zostać odnotowana w BIK-u. Temu bowiem służy ta instytucja - aby monitorować, oceniać i wyciągać wnioski z zachowań kredytowych historycznych oraz teraźniejszych osoby będącej kredytobiorcą. Oczywiście wypada uściślić, że opisane prawo dotyczy wyłącznie klientów banków i SKOK-ów, nie dotyczy zaś firm chwilówkowych (TakTo, InCredit), parabanków (PROVIDENT), pożyczek społecznościowych (np. KOKOS) czy tez pożyczek prywatnych lub udzielanych pod zastaw np. pojazdów (MOTOPOŻYCZKA)

Podpisując umowę z bankiem zgodziłeś się na to, aby bank umieścił Twoje dane i dane dotyczące zawartej umowy kredytowej w bazie Biura Informacji Kredytowej (czyli BIK). I tutaj zawarta jest, niezwykle prosta, jak się okazuje, odpowiedź na pytanie nurtujące tak wielu Polaków: „Dlaczego jestem w BIK-u”

Jesteś w BIK jak 100% kredytobiorców i nie ma od tego odstępstwa.

Bycie w BIK-u, jak widzisz więc, nie jest niczym złym. W bazie BIK figurują obok siebie zarówno kredytobiorcy perfekcyjni, jak i ci, którzy biorą kredyty nie mając zamiaru ich spłacać. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza dane o wszystkich polskich kredytach – tak samo Twoim, Twojego sąsiada jak i prezydenta czy premiera. Tak to bowiem już jest skonstruowane, że wszyscy jesteśmy w BIK. Przy czym jedni mają tam kartę zapisaną złotymi zgłoskami, inni niekoniecznie mają czym się chwalić.

A jak wygląda Twoja historia w BIK?

Sprawdź ją sam, to bardzo proste.Kliknij i pobierz swoją historię BIK.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...