Drożej czyli taniej - raporty i pakiety BIK

Tańsze raporty i pakiety BIK?Jest drożej, czyli taniej – do takiego stwierdzenia natchnęła mnie oferta na raporty i pakiety BIK, a szczególnie promocja na roczny abonament. Takie promocje, które większości kojarzą się z supermarketem.

Raporty i pakiety w BIK

Do tej pory w BIK funkcjonował dosyć jasny podział raportów.

  • Był darmowy raport BIK, czyli Informacja Ustawowa (IU), dla dociekliwych mająca wartość papieru i tuszu poświęconego na jej wydrukowanie, czyli znikomą.
  • Był też raport z prawdziwego zdarzenia czyli Profil Kredytowy PLUS zawierający pełną historię kredytową wraz z oceną scoringową w skali zgodnej z tą, jaką otrzymują banki - oczywiście ten raport BIK płatny (39 zł).

Profil Kredytowy Plus dostępny był również w atrakcyjnym cenowo rocznym pakiecie wraz z alertami BIK (79zł).
Poza tym funkcjonował BIK Pass, który był raczej chybionym projektem marketingowym, co oceniam po zainteresowaniu nim ludzi. Teraz przyszło nowe, IU pozostała, po staremu znikły natomiast nazwy Profil Kredytowy Plus czy BIK Pass. Zmienił się również cennik.

Raporty i Pakiety BIK - stara oferta

Nowy Raport BIK

Jak już mówiłem, darmowa Informacja Ustawowa pozostała i zawiera wciąż strzęp informacji. Profil Kredytowy PLUS został zastąpiony przez Raport BIK, po prostu teraz tak nazywa się pełny raport. Nie jest to jednak kosmetyczna zmiana nazwy, wraz z nazwą zmieniło się lub znikło kilka istotnych informacji. O tym jednak już pisaliśmy. Teraz zastanówmy się nad zmianą w cenniku.

W stosunku do starego cennika pojawiły się nowe pakiety w BIK; wprowadzono pakiet 3 raportów, a cenę rocznego abonamentu na raporty podniesiono, by ją "w promocji" obniżyć.

Poniżej opłata za 12 miesięczny pakiet w starym panelu:

Opłata za Profil Kredytowy Plus

A tak wygląda promocja w nowym panelu:

Cena nowego raportu BIK

Podsumujmy zatem najważniejsze różnice w obu raportach z BIK.

  stary nowy
nazwa Profil Kredytowy PLUS Raport BIK
1 raport 39 zł 39 zł
3 mies. - 78 zł
12 mies. 79 zł 99 zł
Skala scoringu 192 - 631 pkt 0 - 100 pkt
informacje z BIG NIE TAK
Raport on-line TAK TAK
Raport w pliku TAK TAK - uproszczony

Ceny poszły w górę, a o atrakcyjności oferty niech świadczy fakt, że pojedynczy raport jest również dostępny w banku PKO BP, gdzie można go nabyć za 32,00 złote. Poniżej wyciąg z cennika Banku PKO BP

Pełny raport BIK z banku


Sam raport rozszerzono o dokładne informacje z BIG kosztem funkcjonalności BIK-u. Nie dla wszystkich to dobra zamiana.

Stary i nowy portal BIK - dwa światy

Porównajmy sobie jeszcze usługi dostępne w obu portalach

usługi stary nowy
darmowy raport Informacja Ustawowa Informacja Ustawowa
pełny raport Profil Kredytowy PLUS Raport BIK
skrócona informacja ze scoringiem BIK Pass Wskaźnik BIK
alerty TAK TAK
Informacje z BIG NIE TAK
zastrzeżenie dowodu NIE TAK

Portal BIK w wielu zakresach zwiększył swą funkcjonalność, lecz zmiany w zakresie samej informacji z BIK sprawiają, że wiele osób słusznie odczuje zawód z ich zakresu. A przecież BIK jest po to by udostępniać swoim klientom informację, za to wszak klient płaci i pozbawianie go wyboru nie jest najlepszą metodą. W tym zakresie jest to jednak rozmowa z firmą mającą faktycznie pozycję monopolisty, a klient ma wybór między raportem BIK i żadnym raportem.

Oczywiście większy wybór opcji na pakiety BIK należy potraktować jako zmianę na plus. Jednak kierunek w jakim poszły zmiany w stosunku do konsumenta jeszcze mocniej podkreśla fakt, że w bankach można nadal kupić Profil Kredytowy Plus, a nawet raport bez oceny punktowej. Kupić i pobrać w postaci pliku.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...