Odbudowa punktacji BIK - raty odbudowują punktację

Spis treści
Odbudowa punktacji BIK
Przygotowania - strona 2
Jak odzyskać punkty - strona 3
BIK a raty i karty kredytowe - strona 4
Wszystkie strony

Zakupy ratalne narzędziem do odbudowy scoringu.

Raty bez odsetek, raty bez kosztów - w każdym praktycznie sklepie hasła takie kuszą do zakupów ratalnych. Często na raty można kupić już produkty o wartości 50 zł, co jest niezwykle pomocne w procesie odbudowy punktów. Naucz się kupować na bezkosztowe raty, a efekty tego zaprocentują w przyszłości. Naucz się kupować na raty rzeczy o niewielkiej wartości - każdy zakup ratalny to kredyt, każdy jest odnotowany w BIK-u i każdy dobrze spłacony procentuje dodatkowymi punktami. Nie martw się, że dla BIK-u zakup lokówki nie ma znaczenia - ma takie samo, jak zakup drogiego telewizora. Zakup prostownicy czy suszarki do włosów zostanie odnotowany w BIK jako nowy kredyt, a spłacanie go bez opóźnień zaowocuje pojawieniem się na Twoim koncie punktów. Tych samych punktów, których tak bardzo potrzebujesz.

Uwaga – aby efektywnie wykorzystać taki „kredyt" do odbudowy scoringu, należy dokonać zapłaty minimum 6 rat miesięcznych. Po tym okresie kredyt należy zamknąć i natychmiast w jego miejsce zaciągnąć nowy, na kolejny drobiazg. Ze względu na bardzo niskie koszty rat kredyty tego typu nie powodują widocznego zmniejszenia zdolności kredytowej. Są również o wiele łatwiej przyznawane, ze względu na wnioskowaną kwotę – a to ma ogromne znaczenie na początku drogi w kierunku odbudowania scoring

Karty kredytowe: dobrodziejstwo, które trzeba umieć wykorzystać.

Gdy masz już za sobą kilka świetnie spłaconych kredytów na miksery, gofrownice i tostery, a co za tym idzie Twój scoring wygląda już całkiem inaczej niż przed rozpoczęciem optymalizacji, czas na wykonanie trzeciego kroku. Pozwoli on na podwojenie ilości zdobywanych punktów, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego do odbudowy scoringu. Czas na karty kredytowe.

W praktycznie każdym hipermarkecie kuszą kartami lojalnościowymi będących jednocześnie kartą kredytową. Nie przechodź obojętnie obok takich ofert - one są wręcz stworzone dla Ciebie, choć sama karta nie jest Ci do niczego potrzebna. Karta taka, z bardzo niskim limitem kredytowym, jest przyznawana na warunkach preferencyjnych, rzec można na dowód. Sklepom opłaca się partycypować w kosztach, gdyż dzięki karcie przywiązują do siebie klientów, szczególnie tych robiących zakupy na kredyt. Ty również, w trosce o swój BIK, koniecznie musisz się o taką kartę postarać. Gdy już będziesz w jej posiadaniu, zapłać 2-3 razy kartą za zakupy (spłaty karty możesz dokonać chwilę po tym bezpośrednio w kasie) a po 6 miesiącach wypowiedz umowę o kartę. Operacja zakładania karty jest całkowicie bezpłatna, ba, dodatkowo przy zakładaniu karty często otrzymasz od sklepu prezent o wartości ok. 50 zł. Pamiętaj, każdy hipermarket z kartami jest szansą na bezpłatne dodatkowe punkty do Twego scoringu. Karty są doskonałym narzędziem do zdobywania punktów, jednakże narzędziem zdradliwym. Co wiedzieć trzeba, aby efektywnie wykorzystać ich potencjał, jednocześnie pozostając bezpiecznym?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że karty kredytowe mocno obniżają zdolność kredytową. Limit kredytowy przyznany przez bank powoduje utratę zdolności w stosunku 5:1 w porównaniu z kredytem gotówkowym. Dla przykładu, aby zobrazować zjawisko.

Jeśli posiadasz zdolność kredytową na kwotę 5000 zł, to zaciągając kredy gotówkowy na 3000 zł zmniejszasz swą zdolność do 2000 zł.

Gdybyś jednak zamiast tego kredytu przyjął od banku kartę kredytową z limitem 1000 zł, wówczas Twoja zdolność wynosiłaby 0 zł. 1000 zł limitu na karcie liczone byłoby jak kredyt na kwotę 5000 zł.

Dlatego w procesie odbudowy scoringu korzystaj z kart, ale mądrze. Tnij limity, zawsze decydując się na możliwie najniższy. Korzystaj z kart, lecz nie zapominaj zaraz spłacić zaciągniętego zadłużenia. Po upływie 6 miesięcy, a więc okresu potrzebnego BIK-owi do naliczenia punktów, wypowiedz umowę o kartę i od razu postaraj się o następną

Podsumowanie

Jak widzisz, utracone punkty można bez większego wysiłku odzyskać. Dokładnie w taki sam sposób w jaki się je utraciło, a więc poprzez zaciąganie kredytów.

Tym razem jednak to Ty jesteś Panem sytuacji, a więc kredyty są pod Twoją pełną kontrolą. Ich rola też jest zupełnie inna – mają za zadanie nie dostarczenie środków, a „sztuczną hodowlę" punktów do Twojej oceny.

Algorytm stosowany przez BIK umożliwia optymalizację rejestru w ten sposób, otwierając przed świadomymi kredytobiorcami furtkę pozwalającą im, w sposób świadomy i planowy, powiększać swoją ocenę punktową.

Największa zaletą tego sposobu działania jest umożliwienie rozpoczęcia optymalizacji osobom z bardzo niską oceną wyjściową. Ponieważ optymalizacja zaczyna się od produktów pozabankowych, mocno ograniczona zdolność kredytowa nie będzie tutaj przeszkodą.

Co więcej, stosowanie metod optymalizacji do odbudowy punktów przez całe życie zapewni bardzo wysoką ocenę punktową już do końca okresu bycia czynnym kredytobiorcom. A wysoka ocena to szereg korzyści: dostęp do atrakcyjniejszych produktów bankowych, większa zdolność kredytowa oraz niższe oprocentowanie.

Warto zatem dbać o swój BIK, regularnie sprawdzać raporty i kontrolować ilość punktów, gdyż korzyści z tego płynące są dla wielu kredytobiorców bezcenne.Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...