Pomocy, jestem w BIK!

Jestem w BIK, nie mogę nigdzie dostać kredytu, pomocy, ratunku, potrzebuję wyczyścić BIK "na wczoraj" - takie głosy pojawiają się, w co drugim (jeśli nie częściej) mailu od zrozpaczonych kredytobiorców. Cóż więc czynić, jakie podejmować kroki i działania, aby nie znaleźć z ręką w nocniku właśnie wówczas, gdy pukamy do bram kredytowego raju?

 

Sprawdzanie raportu BIK

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma prawny obowiązek wykonać raz w roku przegląd techniczny swojego samochodu czy motoru. Każdy pracownik przed przyjęciem do pracy musi przejść obowiązkowy przegląd swego stanu zdrowia. To są rzeczy oczywiste i nikt nie kwestionuje ich roli oraz tego, że są potrzebne. A jak to wygląda w finansach? Niestety, wygląda bardzo kiepsko. Ludzie biorący kredyty nieraz i po kilkanaście lat nie mają nawyku badania swojej sytuacji finansowej w BIK-u. Pomimo tego, że raz na pół roku wszystkim przysługuje bezpłatny raport BIK, który pobrać można wygodnie bez ruszania się z domu. Przyczyną tego jest niewiedza oraz postrzeganie finansów wyłącznie przez pryzmat kredytów, bez zastanawiania się jakimi prawami te kredyty się tak naprawde rządzą.

alt

Wiedza o BIK

Współczesna szkoła uczy prawie wszystkiego, całkowicie ignorując jednak podawanie tak ważnej współcześnie wiedzy jak podstawy ekonomii i finansów. A przecież od małego mamy do czynienia z pieniędzmi, od 13-go roku życia z kartami płatniczymi, w wieku studenckim z pierwszymi kredytami i kredytowymi kartami. To wszystko bez elementarnej wiedzy o tym, jak to wszystko funkcjonuje. Co to jest rejestr BIK, dlaczego posiada się wpisy w BIK i czym różnią się one od zapytań kredytowych, ile lat BIK przetwarza dane o produkcie kredytowym - dla większości społeczeństwa jest to wiedza tajemna. Nie dziwota zatem, że gdy kompletny laik staje twarzą w twarz z kredytem hipotecznym niewiedza daje o sobie znać. Konsekwencje są nader często smutne - w wielu przypadkach jest pożegnanie z marzeniami o własnym gniazdku.

BIK a kredyt hipoteczny

Co wiedzieć muszą i co robić powinny osoby, które zaczynają myśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Przede wszystkim powinny myśleć o czasie, zabieranie się za porządkowanie finansów miesiąc przed planowanym zakupem mieszkania mija się z celem. Są bowiem rzeczy, szczególnie te regulowane prawem, które mają pewny wymogi czasowe i są to wymogi nie do przeskoczenia. Do nich należy niewątpliwie czyszczenie rejestru BIK. Ile trwa czyszczenie BIK-u wiedzą ci, którzy z drżącym sercem pobierali codziennie raport z oceną punktową sprawdzając, czy ich scoring wzrósł już do poziomu akceptowalnego przez bank. Aby zaoszczędzić sobie nerwów należy zabrać się do rzeczy z odpowiednim zapasem czasowym. Rozsądnym odcinkiem czasu na wykonanie wszystkich niezbędnych prac związanych z czyszczeniem i optymalizacją BIK-u jest 10-12 miesięcy.
W tym czasie można po pierwsze przebadać swój raport BIK, znaleźć i skorygować bledy, a następnie (co bardzo istotne dla osób biorących kredyt hipoteczny) powiększyć swój scoring BIK do poziomu maksymalnie możliwego. Jakie korzyści niesie to ze sobą dla kredytobiorcy? Przede wszystkim łatwiejszy dostęp do wszystkich banków i znacznie, znacznie lepsze warunki ofert bankowych. Przy czym 500 zł różnicy w miesięcznej racie dla osoby z idealnym bikiem, a osoby, która ma zły bik nie należą do rzadkości. A Ty w jakiej grupie wolałbyś być? Wiele zależy od tego, kiedy uświadomisz sobie, że BIK to nie tylko instytucja na Postępu 17a w Warszawie, a przede wszystkim Twoja własna wizytówka. Która można zmienić na ładniejszą, ale niestety nie w kilka dni czy nierzadko tygodni. Chcesz być szczęśliwym kredytobiorcą z dostępem do najlepszych ofert banków? Sprawdzaj swój BIK regularnie i reaguj na wszystkie elementy raportu BIK, które mogą wpłynąć negatywnie na Twój scoring.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...