Raport BIK firmy i przedsiębiorcy 100% on-line

Raport bik firmy lub przedsiębiorcy całkowicie on-lineJeszcze niedawno raport BIK firmy czy przedsiębiorcy dostępny on-line pozostawał w strefie pobożnych życzeń. Zdobycie raportu firmy wymagało dosyć uciążliwego korzystania z pośrednictwa Poczty Polskiej, czyli wypełnienia wniosku i wysłania go listem.

BIK poszedł jednak z duchem czasu i od niedawna wszystkie raporty BIK (w tym firmowe) są dostępne przez internet. Wielokrotnie już poruszaliśmy temat jak pobrać raport BIK dla osób fizycznych, teraz dla odmiany zajmiemy się ofertą dla klienta biznesowego.

Raport BIK firmy co się zmieniło?

Oprócz faktu, że raport łatwo teraz pobrać. Zmienił się cennik usług BIK w tym zakresie. Np. dla spółki z o.o. zdecydowanie obniżono ceny. Dotychczas za pojedynczy raport firma posiadająca osobowość prawną płaciła 160 złotych netto. Aktualnie ta cena została obniżona do 39 złotych, a za 199 złotych dostępny jest roczny pakiet, w ramach którego można 6-krotnie pobrać raport BIK firmy. W pakiecie pojawiła się również możliwość sprawdzenia innych firm.

Samą oczywiście nowością jest rozszerzenie oferty BIK dla przedsiębiorców i przedsiębiorstw o znaną już klientom - konsumentom możliwością wykupowania atrakcyjnych pakietów. Te są wręcz niezbędne, gdy chcemy kontrolować na bieżąco historię kredytową firmy. Podstawowe zmiany podsumowaliśmy w tabeli poniżej

 Stara wersjaNowa wersja
Wersja darmowa raportu tylko przedsiębiorca brak
Sposób pozyskania raportu list/specjalny wniosek internet
Odrębny raport TAK NIE - raport powiązany z osobą reprezentującą firmę

Jak widać zmieniła się również procedura pozyskiwania raportu. Zatem przyjrzyjmy się

Jak pobrać raport BIK firmy lub przedsiębiorcy w 2018 roku.

Drugą najbardziej istotną (po udostępnieniu raportów w wersji on-line) jest fakt, że raport firmy można uzyskać poprzez konto zarejestrowanej w BIK osoby fizycznej:

  1. Właściciela jeśli mowa o raporcie BIK przedsiębiorcy.
  2. Osoby uprawnionej do reprezentacji firmy w przypadku spółki z o.o. i innych posiadających odrębną osobowość prawną.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli firma zechce uzyskać raport z BIK najpierw w systemach biura informacji kredytowej powinna się zarejestrować osoba mogąca ją reprezentować (np. spółkę z.o.o.) zgodnie z zapisami np. w KRS. W zależności czy firmę może reprezentować jedna osoba, czy potrzebnych jest ich więcej, nieznacznie będzie się różnił proces składania wniosku o raport.

Nic tak dobrze nie pokaże prostoty jak żywy przykład. Oto

10 kroków do pobrania raportu BIK spółki z o.o.

1. Po utworzeniu konta w BIK np. prezes czy prokurent loguje się on na swoje konto. Tam oprócz możliwości otwarcia swojego profilu zostanie poinformowany o możliwości utworzenia profilu firmy.

raport-bik-firma-dodaj-firme-1

2. Klikamy zatem na guzik i pojawia się nam okienko z miejscem, w którym wprowadzimy numer NIP firmy. Po wpisaniu NIP-u zaakceptowaniu oświadczenia o jego poprawności i naszym prawie do posługiwania się nim system automatycznie uzupełni dane firmy, a nam pozostaje potwierdzić je kliknięciem w przycisk Dalej.

raport-bik-firma-znajdz-firme-2

3. Jeszcze tylko pytanie o sposób reprezentacji. Jeżeli osoba rejestrująca firmę w BIK może ją reprezentować samodzielnie, wybieramy odpowiednią opcję i składanie wniosku w zasadzie dobiegło końca. W przypadku reprezentacji wieloosobowej pojawia się dodatkowy etap, polegający na konieczności przesłania oświadczenia w tej sprawie.

raport-bik-firma-sposob-reprezentacji-3

4. Na ekranie monitora widzimy informację o trwającej weryfikacji zgłoszenia firmy do BIK.

raport-bik-firma-weryfikacja-4

5. W tym momencie pozostaje cierpliwie poczekać, aż BIK zakończy proces weryfikacji danych firmy, a na skrzynce pojawi się wiadomość potwierdzająca możliwość skorzystania z usług BIK dla firmy.

raport-bik-firma-info-email-5

6. Po otrzymaniu wiadomości i aktywacji konta logujemy się ponownie do BIK i klikamy w guzik, który pojawił się na dole kafelka z nazwą wybranej firmy. Przy tej okazji możemy wspomnieć, że osoby reprezentujące więcej niż jedną firmę mogą dodać do swojego konta kolejną firmę. Każda firma, a także osoba reprezentująca ma przypisany odrębny kafelek, po naciśnięciu którego można się przenieść na odpowiednie konto użytkownika.

raport-bik-firma-profil-aktywny-6

7. W kolejnym kroku wystarczy wybrać pakiet raportów BIK, z jakiego chcielibyśmy korzystać. Do wyboru jest jest kilka opcji, w tym pojedynczy raport i całe pakiety, które pozwalają obniżyć koszt pojedynczego raportu (poprzez zakup większej ilości raportów) i skorzystanie z dodatkowych usług.

raport-bik-firma-raport-lub-pakiet-7

8. Pakiet wybrany? Pora za niego zapłacić.

raport-bik-firmzamowienie-8

9. Gdy opłata wpłynie na konto BIK proces zamawiania usługi dobiega końca.

raport-bik-firma-aktywna-oferta-9

10. W tym momencie nie pozostaje nic innego jak wygenerować raport i następnie przejrzeć go on-line lub pobrać w postaci pliku w formacie PDF.

raport-bik-firma-pobierz-raport-10

Ta druga forma jest szczególnie przydatna, jeśli planujesz skorzystać z usług firm pomagających zinterpretować historię kredytową i potencjalne nieprawidłowe zachowania kredytowe. Dzięki analizie można uniknąć rozczarowania, gdy bank odmówi kredytu firmie z zdawałoby się wysoką zdolnością kredytową. Jeśli zastanawiasz się czy Twoja firma w oczach banków jest zaufanym partnerem pobierz raport i zamów naszą analizę raportu BIK (w wybranej formie), dzięki której zyskasz pewność.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...