Raport BIK w 2018 roku - 9 najważniejszych zmian

raport BIK w 2018 roku - zmianyRaport BIK w 2018 roku wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Ta zmiana przyszła w raz ze zmianą panelu użytkownika BIK, czy zmiany poszły w dobrym kierunku? Przeczytaj co nowego spotka Cię jako użytkownika BIK.

Każde zmiany można chwalić lub ganić. Tych dobrych jest sporo, dlaczego zatem z naszego punktu widzenia w ostatecznym rozrachunku jest gorzej? Oto nasze subiektywne zestawienie i ocena najważniejszych nowości.

1. Panel Klienta BIK

Ta zmiana była długo wyczekiwana, o ile ktoś chciał zmian archaicznego acz „starego, dobrego" panelu użytkownika. My zdecydowanie przyjmujemy tą zmianę na plus.  Wreszcie BIK zyskał przejrzystość, a rozbudowane możliwości na pewno spodobają się sporej grupie klientów. Pojawiły się nowe możliwości, część starych zniknęła o czym poniżej jednak sam system nam się podoba.

Nasza opinia: jesteśmy na tak.

Nowości w potalu BIK, nowy wygląd

2. Szybsza rejestracja w BIK

To jedna z lepszych zmian, uproszczono bowiem proces rejestracji w systemie BIK. W naszym odczuciu przebiega on dużo płynniej i jest jaśniejszy. Wzięto tu chyba przykład z KRD, które od dawna uważamy za wzór tego jak powinno się rejestrować klienta. Zatem od razu pojawia się nam formularz do wypełnienia danymi, bez przerwy na mailową weryfikację. Od razu możemy załączyć dokumenty do weryfikacji i wykonać błyskawiczny przelew weryfikacyjny. Zdjęto z klienta żmudny obowiązek wpisywania numeru konta, z którego będzie robił przelew w zamian pojawiło się np. pole ważności dowodu.

Wprawdzie brak stosowanego w KRD systemu automatycznej weryfikacji dokumentu tożsamości, co umożliwiłoby przejście rejestracji „z marszu" i pozyskanie raportu w kilkanaście minut. Przynajmniej w naszym przypadku przesłanie kopii dokumentu bardzo dobrej jakości i tak skończyło się jednym dniem oczekiwania na możliwość dokończenia rejestracji.

Nasza opinia: jest lepiej.

3. Rejestracja w BIK bez dowodu osobistego.

W BIK ktoś wreszcie to zauważył; w Polsce są osoby nie posiadające dowodu. Od teraz możliwa jest rejestracja w BIK na podstawie Karty Pobytu.
Również Polacy latami już przebywający poza granicami polski, nieszczególnie przywiązani do zbędnego już im kawałka plastiku będą zadowoleni, gdyż w BIK można zarejestrować się używając paszportu.

W naszej opinii jedna z najważniejszych dobrych zmian w procesie rejestracji.

jak pobrać raport z BIK bez dowodu osobistego

4. Sposoby weryfikacji w BIK

Zmiana dosyć zaskakująca. Z dotychczasowych trzech metod weryfikacji:

  • przelewem błyskawicznym,
  • listem poleconym,
  • podpisem elektronicznym,

usunięto tą ostatnią metodę weryfikacji. W naszej opinii to dosyć zaskakująca zmiana, szczególnie w czasach postępującej komputeryzacji naszego życia i obserwowanego wzrostu liczby osób posługujących się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wystarczy sobie uzmysłowić, że w posiadanie takich podpisów nomen omen z urzędu wchodzą urzędnicy, przedstawiciele firm gdyż tą sytuację wymusza prawo (np. do rozliczeń z urzędami skarbowymi). Dla wielu osób taka metoda uwiarygadniania wniosków czy pism staje się wręcz naturalna.

Nasza opinia: na minus.

5. Maksymalna anonimowość

Dotychczas przesyłając nasz dowód do BIK można było zamazać część danych takich jak zdjęcie czy imiona rodziców. Teraz system pozbawiono tej funkcjonalności. Ochrony danych nigdy za wiele i ta możliwość była zawsze przez nas doceniana.

Zmiana na minus.

6 Błyskawiczne przelewy weryfikacyjne

Za tą część procesu rejestracji odpowiada aktualnie firma Blue Media. To doświadczony gracz obsługujący weryfikację np. w pożyczkach pozabankowych. To wreszcie ta sama firma, która lata temu wprowadzała na polski rynek błyskawiczne przelewy między bankami m.in. w mBanku. Jeśli posiadasz konto w tym banku przelew wykonasz przez cały tydzień o każdej porze dnia (24/7). Dzięki temu raport BIK w 2018 roku zamówisz zdecydowanie szybciej.

Zmiana w dobrym kierunku.

7. Scoring po nowemu

Wprowadzono nowy, teoretycznie lepszy system oceny punktowej, teraz zobaczysz go w 100-punktowej skali. Jest czytelniej ale jeśli chciałbyś aby Twój raport dokładnie oddawał to co widzą banki to ten element Ci już tego nie umożliwi. Banki generują raport BIK w 2108 roku po staremu czyli w dotychczasowej skali co widać m.in. na raportach BIK z banku PKO BP. Rozumiemy, że tak może jest czytelniej ale po pewne rzeczy przychodzimy, żeby uzyskać konkretną a nie ładną informację.

Zdecydowanie na nie.

8. Większa integracja BIK z BIG-iem

Dla większości od dawna nie stanowi tajemnicy, że BIK i jeden z BIG-ów (Infomonitor) można by rzec siedzą w jednej kieszeni, dochodzi do tego jeszcze Bankowy Rejestr. Jednak na ten moment powiększyła się integracja BIK z BIG. Dzięki niej zamawiając raport BIK w 2018 roku zobaczysz wpisy z Infomonitora.

W naszej opinii to duże ułatwienie.

9. Nowy Raport BIK w 2018 roku

To w zasadzie jedna z największych zmian, zarazem tego kalibru, że jej kierunek zaważa na całej opinii o zmianach w BIK. To właśnie pozbawienie nowych klientów dostępu do starej wersji raportu uważamy za jedną z najgorszych zmian. BIK przetwarza historię kredytową klientów i udostępnia ją dalej, szczególnie tym których ona dotyczy.
Odebrano klientowi możliwość pobrania pełnego raportu w PDF-ie. Po początkowym całkowitym braku takiej opcji, w końcu do pobrania udostępniono raport, jednak w uproszczonej wersji. To tak jakby zapłacić za zimowe buty i w zamian do chodzenia dostać sandały. Informacja od konsultantów w stylu „proszę zrobić zrzuty ekranu" nie pomaga, a klienci raczej nie odbierają tego jako objaw szacunku.
Według nas nowy sposób serwowania informacji w ogóle się nie sprawdza. Osoby z rozbudowaną historią kredytową spędzą godziny na klikaniu by mniej więcej ją prześledzić, brak bowiem uporządkowanego obrazu historii kredytowej. Wątpimy również czy wprowadzając te zmiany ktoś myślał o starszej części użytkowników, dla których proste drukowane zestawienie to jedyna zrozumiała forma prezentacji danych. To co jest zaletą w obsłudze portalu BIK uznano, według nas niesłusznie, za równie dobry pomysł na prezentację historii kredytowej. Nie wspominając już o ograniczeniu ilości danych w raporcie.

W naszej opinii: dziewiąta zmiana grzebie w naszej opinii to co mogło być połączeniem nowoczesności z użytecznością. Został w zasadzie ładny wygląd w chwili kiedy zainteresowanego interesuje konkretna informacja podana w przystępnej i precyzyjnej formie. Tego już nie ma.

Koniec starych raportów – nie traćcie nadziei

Na takie stwierdzenie jeszcze za wcześnie. Wciąż do raportów klasycznej formie czyli Profilu Kredytowego Plus mają dotychczasowi abonenci BIK. Dla pozostałych sprawdziliśmy wszystkie łatwo dostępne metody pobierania raportu i wiemy gdzie pobrać klasyczny raport BIK w 2018 roku. Przeczytaj o tym w artykule jak pobrać raport BIK

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...