Raport BIK za darmo - jak pobrać?

Informacja Ustwowa raport BIK za darmo

Raport BIK za darmo był dostępny od zawsze. Przybierał różne formy jedna nie było problemu z zamówieniem go z poziomu Panelu Klienta BIK. Dlatego ostatnimi czasy wiele osób, które zakładają konto w BIK może być zaskoczonych gdy na liście raportów BIK nie znajdą tego darmowego. Czy to oznacza, że nie można go zamówić. Nic podobnego.

Informacja ustawowa - historia od milionera do zera

W życiu najczęściej kiedy pokazuje się nam coś nowszego, jest to lepsze, bardziej użyteczne. W przypadku darmowego raportu BIK mamy jednak historię zgoła odmienną. Ten na początku w pełni funkcjonalny raport różnił się od pełnego tym, że można go było zamówić raz na pół roku zupełnie bezpłatnie oraz nie zawierał oceny punktowej. Ta ostatnia jak wiemy nie wszystkim jest potrzebna.

Z biegiem czasu BIK promował płatny raport wydłużając czas oczekiwania na Informację Ustawową do kilkunastu minut, kilku godzin, dni, wreszcie tygodni. A przecież raportu nie piszą jakieś krasnoludki tylko generuje go automatycznie system. To jednak chyba zbyt słabo zniechęcało ludzi do bezpłatnych raportów, wygląda na to, że postanowiono więc dodatkowo wyciąć z raportu co się da. Tak aby spełniał ustawowe wymagania, a zamawiający nie dostał zbyt wielu informacji. I to był strzał w dziesiątkę.

Patrząc na naszych klientów większość przeszła na zamawianie pełnej wersji raportu BIK. Zapewne dla zwiększenia tego efektu wraz z ostatnią modyfikacją systemu postanowiono dodatkowo usunąć raport bez opłat nie tyle z sytemu co sprzed oczu klientów.

Gdzie zamówić darmowy raport BIK

Po przejściu weryfikacji i zakończeniu procedury jaką jest zakładanie konta w BIK (opisaliśmy ją w odrębnym artykule) możemy już zalogować się do Panelu Użytkownika. Po wybraniu z menu Raport BIK naszym oczom ukaże się taki oto widok z dostępnymi raportami:

Gdzie pobrać darmowy raport BIK

Jak widać o darmowym raporcie ani słowa. Jeśli ktoś spodziewa się, że znajdzie możliwość jego zamówienia w jakimś logicznym miejscu może poczuć się zaskoczony. Do niedawna od zamówienia darmowego raportu dzieliły klienta 3 kroki. Jednak ukrycie raportu w miejscu, w którym nikt by go nie szukał (zakładka ustawień) najwidoczniej nie wystarczyło i wymyślono nowy sposób zniechęcenia ludzi do pobierania darmowych raportów.

Darmowy raport tylko na pisemny wniosek.

Dla wielu w dzisiejszych czasach wizja wypełniania druczków będzie wystarczającym bodźcem do porzucenia myśli o bezpłatnym raporcie. Wszystkie te czasochłonne zabiegi, żeby pobrać raport, który w naszej opinii na niewiele się zdaje? Żeby czas pozyskania raportu wydłużył się jeszcze bardziej?

Jeśli jednak ktoś ma tyle samozaparcia, aby zdobyć darmowy raport z BIK powinien:

 1. Zamówić aktualny druczek wniosku przez formularz kontaktowy w panelu BIK.
 2. Wypełnić go.
 3. Złożyć w BIK, wykorzystując następujące możliwości:
  • osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK (w Warszawie)
  • wysyłka pocztą,
  • za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BIK
  • załącznik w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jeśli zgodnie z naszą radą wcześniej otworzysz konto w BIK, cała procedura będzie prawdopodobnie najmniej uciążliwa. Pamiętać należy, że wersja darmowa raportu nie jest pełnym raportem, co oddaje jego oficjalna nazwa. Jeśli zależy Ci na konkretnych informacjach należy pobrać Raport BIK (czyli wersję płatną). Gdyby analiza jego zapisów była ponad Twoje nerwy zapraszamy do skorzystania z analizy raportu BIK.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...