Spłacasz raty z wyprzedzeniem? Trafisz do BIK

spłacasz raty z wyprzedzeniem - trafisz do BIKCzy w sytuacji gdy spłacasz raty z wyprzedzeniem możesz trafić do BIK-u w charakterze niesolidnego kredytobiorcy? Niestety tak, o czym mało kto wie. Zasadzka czyha na osoby, które mając nadpłacone raty (czasami kilka do przodu) przestają przejmować się terminami zapłaty kolejnych. Wychodząc z założenia, ze skoro kilka rat zapłaconych jest awansem, to nie ma sensu przejmować się jakimiś terminami.

Najczęściej tok myślenia wygląda następująco:

Nadpłacę sobie raty, bo mam pieniądze, to kiedyś - gdy będzie gorszy miesiąc - nie będę musiał płacić

Jakże zgubne może być to myślenie, wiedzą ci, którzy przez nie stracili świetną ocenę w BIK. I nagle stali się niewiarygodni w bankach do tego stopnia, że pozostały im do dyspozycji tylko pozabankowe pożyczki bez BIK.

Nadgorliwość gorsza od faszyzmu, czyli jak trafić do BIK płacąc podwójne raty

Stereotypowe myślenie wielu kredytobiorców jest takie, że nadpłacone raty to bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo, które na przykład eliminuje konsekwencje zapomnienia o nadchodzącej racie.

- Będę miał jedną ratę do przodu, to nawet, gdy się spóźnię z płatnością zawsze będę dla banku czysty - myśli niejeden kredytobiorca. Szczególnie ten, który nie ma problemów z wpłatą 2 czy 3 rat jednocześnie.

I płaci, gdy mu wygodnie, nie patrząc w harmonogram spłaty. Wie wszak, że bank ma zapłacone do przodu. A co w tym czasie robi bank? Bank odnotowuje każde takie spóźnienie w BIK. Finał jest taki, że kredytobiorca kończy spłacać kredyt w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, a kredyt ten w raporcie BIK świeci się prawie cały na czerwono.

Jego scoring został obniżony, ponieważ kredyt został odnotowany jako spłacany z opóźnieniami.

Konkluzja:

nadpłacenie rat nie zwalnia z obowiązku płacenia zgodnie z harmonogramem umowy kredytowej.

Żonglerka ratami, czyli prosta droga do złego BIK-u

Ten rodzaj błędu często obserwowany jest u emerytek, dla których rata kredytu jest znaczącą pozycją w miesięcznym budżecie. Gdy przychodzi lato, a wraz z nim mniejsze rachunki za ogrzewanie czy prąd, nadwyżka lubi być lokowana w raty. Po to, aby w sezonie zimowym, gdy rachunki mogą zaskoczyć, nie brakło na raty. Najczęściej w grudniu, a więc przed świętami, emerytki płacą niepełną ratę. Wiedzą bowiem, że w lato sporo nadpłaciły.

Od tego momentu zaczyna się ich problem, ponieważ owa niedopłata, nawet jednorazowa, ciągnie się za nimi aż do momentu rozliczenia kredytu. W raporcie BIK miesiąc w miesiąc odnotowywana jest niedopłata i miesiąc w miesiąc scoring emerytki płacącej raty ulega obniżeniu.

Konkluzja:

nie możesz, nawet jeśli spłacasz raty z wyprzedzeniem i masz dużą nadpłatę, w wybranym miesiącu zapłacić mniejszej raty. Będzie to traktowane w BIK jako niezapłacona rata.

Miesiąc wakacji kredytowych, rok bez zdolności kredytowej

Kolejna grupa kredytobiorców często popełnia błąd, bardzo w swoich skutkach dotkliwy. Część z kredytobiorców lubi nadpłacić sobie po 2-3 raty, aby móc w wakacje... zrobić sobie kredytowe wakacje właśnie. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że nie chcą w lipcu i sierpniu płacić rat, a skoro mają je już zapłacone wcześniej - wydaje im się, że nie robią nic złego. Pozornie nie. Bank wszak ma już te pieniądze na koncie. Ale i tak wyśle do BIK informację, że raty nie spływały przez 2 miesiące. Efekt: ponad 60 dni opóźnienia w BIK i duże kłopoty.

Konkluzja:

nawet jeśli spłacasz raty z wyprzedzeniem i masz nadpłatę robienie wakacji kredytowych na własną rękę grozi bardzo złym statusem w BIK. Wakacje kredytowe zawsze należy uzgadniać z bankiem.

Spłacasz raty z wyprzedzeniem ale BIK nie wybacza nadgorliwym

Dziesiątki tysięcy osób zachodzi w głowę, dlaczego BIK nagle obniżył im scoring. Jedną z przyczyn może być pułapka nadgorliwości, której zasady działania właśnie przedstawiliśmy. Jeśli wiesz, że Twoja zdolność kredytowa nie jest taka, jak powinna, koniecznie sprawdź swój BIK w sposób pozwalający Ci odszukanie i neutralizację przyczyny. Sprawdź raport z BIK teraz - kliknij, aby zamówić analizę i jak najszybciej odnaleźć przyczyny osłabienia zdolności kredytowej.

Aby zamówić analizę PRZEŚLIJ PLIK Z RAPORTEM BIK na adres: bik@windykowani.pl i dokonaj wpłaty zaliczki w wysokości 57 zł klikając:

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Portalu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Wolisz analizę w formie rozmowy? Kliknij i poznaj inne formy analizy

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...