Wiarygodność kredytobiorcy

Najprościej możemy zdefiniować ją jako zbiór czynników i danych określających ryzyko kredytowe liczone dla danego konsumenta. Im niższe ryzyko, tym większa wiarygodność badanego kredytobiorcy. Na wiarygodność składają się elementy archiwalne i odnoszące się do teraźniejszości.

Elementy archiwalne to przeszłość kredytowa danego konsumenta, a więc jego stosunek do zaciągniętych w przeszłości zobowiązań. Teraźniejszość to kredyty i pożyczki spłacane aktualnie oraz wiarygodność źródeł dochodu. Oczywistym jest, że znacznie bezpieczniejszą jest pożyczka udzielona osobie pracującej w sferze budżetowej (szkoła, policja, urząd państwowy) niż osobie pracującej na straganie i mającej umowę na najniższą krajową.

Nadwyrężenie i utrata wiarygodności kredytowej

Ocena ostatnich lat zachowań potencjalnego klienta w stosunku do pożyczających mu w tym okresie pieniądze podmiotów stanowi świetne źródło oceny jego wiarygodności. Każde negatywne zdarzenie, odnotowywane przez wcześniejszych pożyczkodawców, jest sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnego pożyczkodawcy zainteresowanego współpracą z danym klientem. Na rynku pożyczek i kredytów istnieją dwa główne źródła danych na temat przeszłości konsumenta.

BIK - Biuro Informacji Kredytowej

W BIK-u odnotowywane jest każde (nawet jednodniowe) spóźnienie konsumenta mającego zobowiązania finansowe w stosunku do banków, SKOK-ów i pozabankowych firm pożyczkowych, które posiadają umowę z BIK.

Całość zachowań konsumenta na przestrzeni ostatnich 5 lat oceniana jest przez specjalny algorytm i wyrażana w postaci punktowej. Im wyższa ocena punktowa (scoring) tym większa wiarygodność ocenianej osoby.

Większość pożyczkodawców nie będących bankami (banki robią to obligatoryjnie) sprawdza BIK osoby składającej wniosek o pożyczkę czy kredyt. Niska ocena punktowa oznacza, że klient taki sprawiał w przeszłości dużo kłopotów, co sugeruje, że i w tym przypadku historia może się powtórzyć. Dlatego osoby mające tak zwany zły BIK spotkają się z odmową w przypadku chęci wzięcia pożyczki, nawet w parabanku

BIG - Biuro Informacji Gospodarczej

Kolejnym źródłem informacji o zachowaniach kandydata na klienta jest BIG, a raczej kilka BIG-ów. W Polsce występują bowiem 4 różne biura gromadzące informacje o zachowaniach klientów w stosunku do wierzycieli. Mamy KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, mamy ERIF i INFOMONITOR, mamy wreszcie KBIG.

Jak trafia się na czarną listę dłużników danego BIG-u? Warunki są dwa: zobowiązanie musi być wyższe niż 200 zł i przeterminowane powyżej 60 dni. Po dokonaniu wpisu przez wierzyciela informacja o wymagalnej spłacie widnieje w danym BIG-u do czasu uregulowania zadłużenia.

Sprawdzenie w BIG-u informacji o tym, że potencjalny klient nie spłacił pożyczki wziętej wcześniej raczej nie otworzy portfela kolejnemu pożyczkodawcy. Mimo to jedna z firm pożyczkowych - szukająca swego miejsca wśród konkurencji - szuka wśród takich osób potenckalnych klientów na produkty bardzo specyficzne, którym w kontekście tematu artykułu warto przyjrzeć się bliżej.

Lime Kredyt - obietnica warta uwagi czy lep na klientów?

Firma pożyczkowa LIME KREDYT działająca za pośrednictwem domeny lime-kredyt.pl ma w swojej ofercie coś, co wielu nieświadomym klientom może wydać się niezwykle atrakcyjne - pożyczkę pozwalającą poprawić historię kredytową. Ba, nawet 3 pożyczki, co sugerować może, że proces ten przebiegnie w trzech etapach, a jego efekty będą widoczne.

Program Poprawy Historii Kredytowej oferowany jest klientom, którzy zostali odrzuceni w procesie ubiegania się o pożyczkę w Lime. Wszystkie firmy pożyczkowe oferujące tzw. szybkie pożyczki takich klientów odprawiają z kwitkiem, nie chcąc ryzykować swoich pieniędzy. LIME KREDYT postanowiła zarobić na nich, ryzykując bardzo niewiele. Pożyczka dla takich osób to zaledwie 100 zł na 10 dni. Po spłacie umożliwione jest pożyczenie 200 zł na kolejne 10 dni, a w trzecim kroku 300 zł na dni już tylko 5. W ten sposób firma zarabia trzykrotnie w ciągu jednego miesiąca na kliencie, który płaci za nie wierząc, że zgodnie z deklaracjami firmy te pożyczki poprawią jego historię kredytową.

Czy jest to możliwe?

Dowiemy się niebawem i opiszemy bardzo dokładnie....

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...