Zapytania kredytowe a scoring BIK

zapytania kredytowe oddziałują na scornig BIK

Rola zapytań kredytowych często jest marginalizowana w poradnikach dla konsumentów tworzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. Sugeruje się, że zapytania i scoring BIK nie idą ze sobą w parze.

Co prawda, wpływ zapytań kredytobiorców na ocenę punktową nie jest duży, ale ich rola w ocenie zdolności kredytowej w wewnętrznym scoringu banku jest znacznie większa. Zapoznaj się z artykułem, który pokaże Ci jakie jest faktyczne znaczenie zapytań kredytowych – konsumenci często nie zdają sobie sprawy jaki jest ich wpływ na wnioski kredytowe.

Zapytania kredytowe – magiczna liczba 7

Zasada siódemki stosowana jest przez jeden z bardzo popularnych wśród kredytobiorców banków. Na czym polega ta zasada? Klient, który w ciągu ostatnich trzech miesięcy złożył 7 i więcej zapytań kredytowych nie ma najmniejszych szans na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi – jego wniosek jest automatycznie odrzucany.

Ta informacja może być szokująca dla osób, które sugerują się informacjami z BIK. Konsumenci dziwią się często, że BIK informuje o nieznacznym wpływie zapytań kredytowych na scoring, a w praktyce okazuje się, że banki z tego powodu mogą odrzucić wniosek kredytowy. Szok ten może być spowodowany niezrozumieniem różnicy między:

scoringiem BIK a scoringiem banku

Bank dokonuje oceny klienta, posługując się wieloma zmiennymi – jedną ze składowych jest ocena punktowa z BIK. Waga zapytań kredytowych w przypadku BIK i banków jest różna. Dla banku ich znaczenie jest znacznie ważniejsze. Na tyle ważne, by sprawić, że zaledwie 7 zapytań kredytowych może przekreślić szanse na otrzymanie kredytu.

Zrozumienie tej różnicy będzie znacznie łatwiejsze, gdy posłużymy się przykładem.

Jan Kowalski miał kartę kredytową w banku PKO. Przez dwa lata. Następnie zamknął ją. Dla BIK jest to tylko kolejny produkt w jego historii kredytowej. Dla banku PKO jest to coś, co znacznie podnosi scoring Jana Kowalskiego. Jest to bowiem dwuletni okres relacyjny, w czasie którego bank mógł sprawdzić empirycznie zachowania kredytowe dłużnika.

Raport BIK daje możliwość sprawdzenia relacji z innymi bankami. Dużo większe znaczenie ma jednak osobista relacja klienta z bankiem – intymna. To właśnie to znacznie więcej powie o konsumencie niż opowieść innych. W związku z tym lepszym scoringiem będzie mógł pochwalić się Jan Kowalski, który wróci do banku po kolejny produkt kredytowy (mając równocześnie na swoim koncie świetną spłatę z przeszłości) niż Janina Kowalska, która zgłosi się do banku „z ulicy".

zapytania kredytowe - czas blokady

Newralgiczne 24 godziny w życiu zapytania kredytowego

Wyobraź sobie, że złożyłeś w ostatnim czasie zaledwie 2 zapytania kredytowe. Każde z nich w innym banku. W odpowiedzi dostajesz dwie odmowy. Zaczynasz więc zastanawiać się dlaczego banki nie chcą udzielić Ci kredytu, ale nic nie przychodzi Ci do głowy. Nie masz pojęcia jaka jest przyczyna, bo przecież posiadasz zdolność kredytową, złożyłeś tylko 2 zapytania, a BIK zapewnia, że nie osłabi to Twojego scoringu.

Dlaczego zatem oba banki Ci odmówiły?

Złożyłeś o jedno zapytanie kredytowe za dużo. Z jednej strony działa to neutralnie na scoring BIK, ale budzi czujność potencjalnego kredytodawcy. Każdy z nich obawia się, że tuż przed przelewem kredytu od nich otrzymasz kredyt od konkurencji. W ten sposób będziesz miał dwa kredyty równocześnie, a nie posiadasz zdolności kredytowej, by posiadać takie zobowiązania w jednym czasie.

W takiej sytuacji bank dla własnego bezpieczeństwa odrzuca Twój wniosek. Tak samo postępuje drugi kredytodawca.

Zapytania kredytowe – uważaj na nie

Ten artykuł wskazuje, że nawet na tak wiarygodnej stronie, jaką jest strona internetowa Biura Informacji Kredytowej, mogą znajdować się informacje, które nie do końca sprawdzają się w praktyce. Nie możesz więc całkowicie ufać słowu pisanemu. Mimo że czytasz informację o znikomym wpływie zapytań kredytowych na BIK, to okazuje się, że ma to znaczenie na innym froncie.

Zapytania kredytowe nie obniżą scoringu BIK, ale mogą sprawić, że Twoja zdolność kredytowa w wielu bankach zostanie zablokowana na jakiś czas. Jest to prosty błąd, który może sporo kosztować, dlatego warto zrobić wszystko, by go nie popełniać. Zapamiętaj więc, że z zapytaniami kredytowymi warto obchodzić się ostrożnie.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...