Zapytania kredytowe w Bancovo

Zapytania kredytowe osłabiają BIKCzęsto tak niewinna czynność jak zapytania kredytowe w BIK (zapytanie o kredyt czy pożyczkę) może diametralnie zmienić pozycję pożyczkobiorcy. Jak każda inna czynność, zapytania kredytowe są umieszczane w rejestrze BIK z należytą skrupulatnością. Dlatego musisz się liczyć ze skutkami niewinnego "tylko zapytam, co mi szkodzi"

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić

  1. Jak zapytania kredytowe wpływają na zdolność kredytową?
  2. Czy serwisy internetowe mogą odciąć człowieka od kredytu?
  3. Co zrobić gdy zapytania blokują możliwość wzięcia kredytu

Zapytania kredytowe a zdolność kredytowa

Oddziaływanie zapytań kredytowych na zdolność kredytową można podzielić na krótkofalowe i długofalowe.

Krótkofalowe działanie objawia się blokadą w bankach w sytuacji gdy w krótkich odstępach czasu złożysz kilka zapytań kredytowych. Zazwyczaj wystarczą maksymalnie trzy by dać sobie spokój z myślą o kredycie, przynajmniej na 2-3 miesiące (zapytajcie w swoim banku).

Większa liczba zapytań potrafi skutecznie uziemić kredytobiorcę, gdyż mamy efekt z długofalowym oddziaływaniem zapytań na scoring. Po prostu każde zapytanie zjada określoną liczbę punktów scoringowych. Jeśli wcześniej klient nie był ideałem, to często ląduje pod kreską wyznaczającą minimalny próg do rozmowy o kredycie. Punkty stracić łatwo, ich odzyskanie trwa znacznie, znacznie dłużej.

Sprawdzasz ofertę pożyczki w internecie? Uważaj.

Często klienci trafiają do nas na takim etapie życia kredytowego, gdy musimy im w analizie raportu BIK napisać:

"W Pana sytuacji mamy do czynienia z blokadą zdolności kredytowej ze względu na nadmierną ilość zapytań kredytowych. Algorytm BIK zaobserwował wzmożoną aktywność i liczne próby zaciągania kredytów/ pożyczek, co może świadczyć o Pańskiej determinacji spowodowanej brakiem środków na regulowanie zobowiązań bieżących. W tej sytuacji Pańskie zachowanie jest zbyt zbliżone do zachowania osób zmierzających do pętli kredytowej lub w niej będących i ze względu na bezpieczeństwo podmiotów finansowych w praktyce nie ma Pan w chwili obecnej możliwości zaciągania jakichkolwiek zobowiązań. Wszystkie wnioski kredytowe będą z automatu oddalane. W przyszłości radzę nie oddawać swoich spraw w ręce niesprawdzonych agencji kredytowych, które potrafią zrobić 20 i więcej zapytań kredytowych w BIK wysyłając wnioski o kredyt wszędzie, gdzie się da, licząc na to, że któraś z instytucji udzieli kredytu".

I chociaż mowa tu oczywiście o agencjach pożyczkowych rozsianych po mniejszych i większych miejscowościach, to i buszujący w internecie nieraz trafią na minę. Dodam, że minę elegancką i zupełnie nie wyglądającą jak mina. Minę zamaskowaną w sposób znakomity.

Porównywanie pożyczek a zdolność kredytowa

Popatrzmy na przykład na taki projekt pod nazwą Bancovo, w pełni profesjonalny i przemyślany serwis. To wyszukiwarka produktów pożyczkowych firmowana przez poważnego gracza jakim jest Alior Bank. Dla wielu to powód by stracić czujność. Zapewne oferta portalu obejmie poważne firmy, jednak BIKu klienta to nie uratuje, nawet jeśli "tylko zobaczy" ofertę. Ta bowiem nie jest dostępna wprost i aby poznać warunki pożyczki klient musi wypełnić szczegółowy formularz. Potem wszystkie firmy zainteresowane udzieleniem pożyczki zgodnie złożą zapytanie do BIK. W naszej próbie zrobiły tak 3 z 4 firm działających w Bancovo.

Zapytania kredytowe i scoring bik

Ten właśnie moment może zaważyć na zdolności kredytowej wielu osób, obniżając scoriong BIK poniżej wysokości akceptowanej przez banki.

Wiedząc, jak zapytania wpływają na BIK, nietrudno przewidzieć jak skończy się poznawanie oferty Bancovo na krótką metę, gdy na tej platformie rozgości się znacznie więcej firm pożyczkowych, dojdą efekty długofalowe.

Oby nie było to urzeczywistnienie powiedzenia "ciekawość to pierwszy stopień do piekła" (pożyczkobiorców).

Mam dużo zapytań kredytowych w BIK - co począć.

Po pierwsze nie panikuj jeśli już popełniłeś ten błąd i zablokowałeś swoją zdolność wysyłając zbyt dużo zapytań kredytowych. Nieważne, czy zrobiłeś to samodzielnie, czy przy pomocy agencji albo serwisów działających tak jak to opisane powyżej. Zastanów się nad rozwiązaniem.

Po drugie pobierz raport z BIK i postaraj się ocenić jak bardzo sobie zaszkodziłeś. Jeśli natomiast chcesz uzyskać fachową ocenę Twojej zdolności kredytowej w świetle zapisów BIK skorzystaj z naszej oferty i zamów analizę raportu BIK. To najłatwiejsza metoda precyzyjnej oceny sytuacji i podstawa do podjęcia odpowiednich kroków do rozwiązania problemu z zapytaniami kredytowymi.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...