Zmiany w systemie BIK - 2014 rok

Rejestr BIK- zmiany w kwietniu 2014

Po zmianach, jakie zaszły w BIK, od 15.04.2014 system generowania raportów powraca do życia. Kto próbował zamówić raport BIK w ostatnich dniach będzie wiedział o czym mowa.

Zatem przyjrzyjmy się pokrótce nowościom w tym systemie elektronicznym Biura Informacji Kredytowej.

Została udostępniona nowa, trzecia już metoda weryfikacji danych - kwalifikowany podpis elektroniczny. Wystarczy, że opatrzysz takim podpisem dokument w formacie pdf i odeślesz do BIK.

metody weryfikacji BIK

Zmieniono wybór dostępnych pakietów. Przypomnijmy - do tej pory były to bezpłatny Pakiet Minimalny oraz dwa płatne: Pakiet Ochrona i Pakiet Monitoring. W to miejsce pojawiły się trzy inne opcje, chociaż tak naprawdę aktualnie możemy skorzystać tylko z dwóch. Jest zatem Konto Próbne, Konto Podstawowe (oba bezpłatne) oraz płatne Konto Premium. Konia z rzędem jednak temu, kto będzie w stanie zamówić Konto Podstawowe. Zatem albo jeszcze nie wszystko działa w nowym systemie, albo mamy myśleć, że mamy wybór. Z oferty na obrazku z lewej wybraliśmy Konto Podstawowe i ujrzeliśmy to, co przedstawia obraz po prawej.

wybór pakietu bik bik - rzeczywisty wybor

Zatem zamawiamy interesujące przeciętnego użytkownika bezpłatne Konto Próbne, które kusi darmowymi dodatkami (ale mają one obciętą funkcjonalność). Np. co nam po Profilu Kredytowym PLUS skoro nie ujrzymy w nim szczegółów spłat (zatem i tak pobierzemy Informację Ustawową). Można zapomnieć również o zapisaniu go do pliku pomimo, że informacja o takiej możliwości widnieje na stronie.

Nowością jest usługa nazwana BIK Pass - zawiera on Twoje dane osobowe, ocenę punktową (jeżeli może zostać naliczona) oraz informacje o terminowości spłat kredytów. Można go wydrukować jako dokument lub udostępnić ze stron BIK osobie zainteresowanej jego obejrzeniem. Ciekawe, które firmy pożyczkowe zaczną wymagać dostępu do tej informacji przed udzieleniem kredytu. Istotne jest, że ma to być usługa kosztująca (po okresie próbnym) 23 zł. Jak wygląda próbny BIK pass zobaczysz poniżej.

bik pass

Do tej pory przelew wykonanie przelewu weryfikacyjnego odbywało się zwykłym przelewem, teraz BIK obsługuje szybkie płatności. Niestety BIK nie podaje już wprost danych do zwykłego przelewu.

przelew weryfikacyjny BIK - stary przelew weryfikacyjny BIK - nowy

Nie wiem czy to przejściowe zjawisko, ale po zmianach zdecydowanie dłużej przyjdzie nam czekać na wygenerowanie raportu BIK w postaci Informacji Ustawowej. Do tej pory generował on się praktycznie od ręki.

Przy kolejnych zmianach zawsze mamy nadzieję, że będzie łatwiej i szybciej, z drugiej strony nie należy zapominać, że BIK to przedsięwzięcie komercyjne i jako takie ma stanowić źródło zysków dla właściciela.

Rejestr BIK - pół roku później, czyli zmian ciąg dalszy.

Jesienią 2014 roku BIK wprowadza kolejne udogodnienia dla chcących pobrać raport z tego rejestru. Dotyczą one możliwości weryfikacji danych osobistych w placówkach Poczty Polskiej (z funkcjonującą Pocztową Strefą Finansową) oraz Banku Pocztowego. Cała procedura opisana jest na stronach BIK-u (BIK na poczcie) i składa się z 6 kroków.

Wystarczy udać się na Pocztę z dowodem osobistym, wybrać rodzaj konta BIK (darmowe lub płatne), odebrać maila (z linkiem aktywacyjnym), ustalić hasło do portalu BIK.pl i tożsamość zostaje potwierdzona.

Prawda, że proste?

Uważam, że nie do końca. Ta propozycja wydaje się być kierowana do osób nie ufających jeszcze dostatecznie usługom on-line lub po prostu nie potrafiących skorzystać z dobrodziejstw techniki. BIK podkreśla, że dzięki tek metodzie weryfikacji obędzie się bez skanowania dowodu, listów poleconych czy symbolicznego przelewu weryfikacyjnego. Tym bardzie dziwi konieczność odbierania maili. Przez smartfona, w domu? Tego już ze strony internetowej się nie dowiemy. Może pracownik poczty użyczy swojego służbowego komputera? Kto korzysta z usług poczty wie swoje.

W ofercie podkreślono również dosyć mocno możliwość pobrania raportu w wyżej wymienionych placówkach. Jest to specjalnie skrojona na tą okazję wersja raportu BIK, a mianowicie BIK PASS Plus (rozszerzona wersja BIK Pass-a, dostępna wyłącznie w placówkach Poczty Polskiej). Raport ten zawiera informacje ocenę punktową oraz kondycję zobowiązań. Dodatkowo BIK Pass Plus został rozszerzony o kwoty kredytów oraz wysokości spłacanych rat. Jednak dalej jest to tylko BIK PASS czyli nie to co wprost kojarzymy z raportem czy informacją ustawową. Nie przedstawia historii kredytowej w dłuższej perspektywie czasu.  Coraz dłuższe natomiast (zgodnie z naszymi wcześniejszymi obserwacjami) pozostaje oczekiwanie na wygenerowanie raportu. Na informację ustawową czekamy już dobre 10 dni (stan na październik 2014). Dla osób potrzebujących raportu z BIK "na już" pozostaje wersja płatna raportu zamawiana przez konto bankowe (np. w Meritum) lub jeśli trafi się promocja - bezpośrednio z BIK.

Pozostałe artykuły o BIK

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...