Bisnode mBIG - Międzynarodowe BIG

Bisnode mBIG logotypBisnode mBIG (pełna i właściwa nazwa to Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.) to kolejne biuro informacji gospodarczej w Polsce na naszej liście, jako najmłodsze, szóste dziecko w tym sektorze. MBIG raczkuje, dlatego jego rejestry nie pękają w szwach, co zapewne zmieni się wraz z upływem czasu - o ile ten BIG będzie w stanie stanąć w szranki z potentatami z wielkiej trójki. Oczywiście dopiero w chwili gdy uzyska odpowiedni komplet pozwoleń na działalność (na dzień 30.01.2018 - jeszcze ich nie ma). Czas jednak szybko mija i pokazuje, że BIG (pomimo kapitału) może dokończyć żywota. Z dn. 01.12.2021 roku mBIG zakończył swoją działalność

Kto prowadzi rejestr Bisnode mBIG?

Jak sama nazwa wskazuje, tym rejestrem dłużników zajmie się Grupa BISNODE - europejskim lider w dostarczaniu danych i analiz na temat firm i konsumentów. Firma koncentrowała się dotąd w Polsce na dostarczaniu produktów dla firm jako wywiadownia gospodarcza. Teraz wkracza również na rynek usług konsumenckich Ponad 20 lat doświadczenia (m.in w ocenie scoringowej) w krajach nordyckich to wystarczająco dużo by uznać, że firma wie, za co się zabiera.

Jak sprawdzić mBIG?

Na tą chwilę mBIG nie posiada systemu rejestracji dla konsumentów, nie znajdziemy zatem formularza rejestracyjnego i zautomatyzowanej weryfikacji jaką ma np. KRD. Z drugiej strony Bisnode nie komplikuje życia zainteresowanym raportem. Dlatego dla wielu proces rejestracji i sprawdzenia może okazać się prostszy niż w innych rejestrach. Wystarczy pobrać i wypełnić (tylko podstawowe dane osobowe) wniosek o udostępnienie danych z mBIG, a następnie przesłać wszystko w e-mailu na adres BIG. Po weryfikacji danych otrzymasz swój raport, z którego dowiesz się, jak wygląda sytuacja: czy posiadasz wpisy w mBIG, jeśli tak - kto Cię wpisał na czarną listę dłużników z jakiego tytułu. Oczywiście dowiesz się, jakie kwoty jesteś winny wierzycielom, którzy umieścili Twoje dane na liście dłużników Bisnode mBIG.

Ile kosztuje sprawdzenie mBIG?

Zgodnie z ustawą sprawdzenie się w BIG jest bezpłatne raz na pół roku. Oznacza to, że każdy konsument ma prawo pobrać bezpłatny raport o sobie raz na 6 miesięcy. Jeśli kolejny raport będzie potrzebny szybciej to, jak każdy rejestr, mBIG udostępnia taką możliwość za odpowiednią opłatą. Aktualny cennik będzie można znaleźć na stronie tego biura.

mBIG - jak usunąć wpis?

W zasadzie usuwanie wpisów w mBIG nie wymaga żadnych dodatkowych czynności ze strony dłużnika. Wystarczy, że będąc dłużnikiem spłacisz zadłużenie i resztą musi martwić się wierzyciel. To na tym ostatnim ciąży bowiem obowiązek przekazania do mBIG informacji o spłacie zadłużenia. Jest to obowiązek ustawowy, na dodatek poparty finansowymi sankcjami za jego niedopełnienie w terminie. Kara zaś jest wystarczająco dotkliwa, by mieć pewność, że wierzyciel dopełni swojego obowiązku w ustawowym terminie. Dlatego możesz być pewien, że wpis zostanie z mBIG usunięty po uregulowaniu przez Ciebie całości zadłużenia.

Pamiętać trzeba bowiem, że mBIG to nie BIK, w którym wpisy po spłacie nie usuwają się automatycznie i usunięcie wpisów z BIK wymaga inwencji samego kredytobiorcy. Różnice między BIG a BIK oraz informacje o innych listach dłużników znajdziesz w naszym poczytnym poradniku, do lektury którego zapraszamy. Zobacz więc Czarne Listy Dłużników w Polsce.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...