KRD - Krajowy Rejestr Długów

raport krdKRD (pełna i właściwa nazwa to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA)  jest jednym z kilku polskich biur informacji gospodarczej. Istnieje od 2003 roku, dlatego też rozpoznawany jest przez większość społeczeństwa. KRD zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych dłużników, którzy zostali zgłoszeni przez swoich wierzycieli, posiadających tytuł prawny umożliwiający dokonanie takiego zgłoszenia.

Potocznie nazywa się to wpisaniem na listę dłużników. Uwaga: dla wielu osób KRD jest synonimem listy dłużników, jednakże trzeba mieć świadomość, że jest to jedna z kilku funkcjonujących list dłużników w kraju. Brak wpisu w KRD nie oznacza, że wpis ten nie znajduje się żadnej innej liście. Zobacz pozostałe listy dłużników.

Kto wpisał mnie na listę dłużników KRD?

Mógł zrobić to każdy wierzyciel, posiadający prawne podstawy do dokonania takiego wpis i mający podpisaną umowę z KRD. W praktyce wpisać może Cię więc każdy, komu zalegasz pieniądze (spółdzielnia mieszkaniowa, operator kablówki, dostawca prądu czy internetu). Jeśli zadajesz sobie pytanie kto wpisał Cię na listę dłużników KRD, możesz odpowiedzieć sobie na nie tylko w jeden sposób: poprzez sprawdzenie swojej osoby w rejestrze dłużników KRD.

Czy wpis do KRD zablokuje mi możliwość wzięcia pożyczki?

Niekoniecznie. Instytucje finansowe przywiązują różną wagę do wpisów w KRD. Jeśli wpis do KRD pochodzi np. od PKP to jego wiarygodność i "jakość" jest znikoma, więc nie powinien mieć on wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki. To jednak najlepiej sprawdzić na własnej skórze, składając kilka bezpiecznych wniosków o pożyczkę (kliknij, aby przejść do bazy pożyczek)  i czekając na odpowiedź (powinna być ona w ciągu kilku minut). Jeśli okaże się, że odmowa przyznania pożyczki ma związek z KRD, należy bezwzględnie rozpocząć działania - zaczynając od sprawdzenia się w KRD.

Jak sprawdzić się w KRD?

Nie jest to trudne ani skomplikowane. Sprawdzenie odbywa się poprzez założenie konta na specjalnej stronie do tego celu stworzonej i dokonaniu weryfikacji swojej tożsamości poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji konta możliwe będzie pobranie raportu, z którego dowiesz się, jak wygląda Twa sytuacja: czy posiadasz wpisy w KRD, jeśli tak - kto Cię wpisał i z jakiego tytułu. Sprawdzisz również kwoty, jakie jesteś winny wierzycielom, którzy dokonali wpisania Cię na listę dłużników KRD.

Jeśli z jakiś powodów nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie ze sprawdzeniem KRD, służymy w tej kwestii pomocą. Szczegóły usługi dostępne są tutaj.

Ile kosztuje sprawdzenie KRD?

Sprawdzenie się w KRD jest bezpłatne raz na 6 miesięcy. Innymi słowy - każdy konsument ma prawo pobrać bezpłatny raport o sobie raz na pół roku. Jeśli ma potrzebę generować raport częściej, to oczywiście może to zrobić, jednakże wówczas za każdorazowe wygenerowanie raportu zapłaci 6.90 zł.

KRD - jak usunąć wpis?

Wystarczy spłacić całość zadłużenia i na tym Twoja rola się kończy. Wpisanie kogoś na listę dłużników to obowiązek pilnowania, aby po uregulowaniu przez wpisanego dłużnika całości zaległości dokonać usunięcia wpisu w terminie 14 dni. Spłacając zadłużenie masz gwarancję, że Twój wierzyciel samodzielnie dokona stosownych korekt i obciążający Cię wpis usunie. Jest to jego obowiązkiem, a nie - jak myśli wielu konsumentów - dobrą wolą skierowaną w stronę byłego dłużnika. Ustawa, która pozwala mu na wpisanie Ciebie na czarną listę dłużników, wymusza na nim zadbanie, aby po spłacie wpis usunąć w ustawowym terminie dni 14-tu. Jeśli tego nie zrobi, zostanie na niego nałożona kara w wysokości 30.000 zł. Wiesz już teraz, dlaczego nie zaniedba swojego obowiązku i Twój wpis z KRD zniknie niezwłocznie po uregulowaniu przez Ciebie całości zadłużenia.

Więcej o KRD

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy materiał filmowy o tym, jak wygląda pobieranie raportu z KRD. Zobaczy filmik, aby przekonać się, że jest to łatwe. Wyślij link znajomym, aby zobaczyli, że sami bezpłatnie mogą w każdej chwili sprawdzić swój status na liście dłużników, prowadzonej przez KRD.

Zobacz film

 

 

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...