Lista dłużników - zanim sprawdzisz

lista dłużników - zanim sprawdziszLista dłużników - słowo koszmar dla wielu, którzy pewnego dnia dostali informację, iż są na czarnej liście dłużników. Ruszają szybko na poszukiwania - kto i gdzie ich wpisał. Dla wielu to bezowocna strata czasu, gdyż brak wiedzy na temat zasad działania i funkcjonowania list dłużników w Polsce sprawia, że nie są w stanie odszukać i sprawdzić potrzebnych informacji.

Przedstawiamy zatem kilka grzechów głównych, których należy się wystrzegać, aby nie zmarnować czasu i nerwów na bezproduktywne poszukiwania.

Lista dłużników nazwiska

Tak sformułowane zapytanie wpisane do wyszukiwarki nie pozwoli na znalezienie swojej osoby na listach dłużników. Nie są one bowiem publikowane w formie zestawienia nazwisk osób zadłużonych. Jeśli spodziewałeś się, że znajdziesz gdzieś ułożoną alfabetycznie listę dłużników wraz z danymi takimi jak adres czy PESEL, to zapomnij o tym. Polskie prawo zabrania publikowania danych osób zadłużonych w takiej postaci, więc szukając listy osób zadłużonych po nazwiskach stracisz czas.

Lista dłużników w BIKu

Niestety, ale ta droga na skróty nie zaprowadzi Cię do celu. BIK nie publikuje na swoich stronach listy dłużników i bez pobrania raportu BIK nie dokonasz sprawdzenia swojej osoby. Raport z BIK możesz pobrać na kilka sposobów, zarówno w wersji darmowej jak i płatnej, jednakże chcąc sprawdzić się w BIK musisz (innej drogi nie ma) po prostu wykonać zamówienie raportu BIK. Zatem: wpisując do wyszukiwarki hasło typu "BIK lista dłużników" nie otrzymasz spodziewanej listy z nazwiskami.

Uważaj na sąsiada...

...bo może będzie chciał Cię sprawdzić. Wiemy o tym, gdyż wiele osób zwraca się do nas z prośbą o sprawdzenie właśnie sąsiada, znajomego, kolegi z pracy czy szwagra. Pragniemy uspokoić - sprawdzenie osoby trzeciej jest niemożliwe bez posiadania danych umożliwiających weryfikację takich jak np. skan dowodu osobistego (wyjątkiem jest sprawdzanie zmarłego spadkodawcy w BIK). Zatem szukanie w internecie informacji o zadłużeniu osób trzecich mija się z celem, gdyż takich informacji nie otrzymamy poprzez zapytanie w wyszukiwarce.

Sprawdzanie samego siebie na listach dłużników

Mnóstwo osób usiłuje sprawdzić, czy widnieją na listach dłużników w bardzo naiwny sposób - wpisują do wyszukiwarki swoje dane i liczą na jakieś wyniki. Ta daleko posunięta naiwność oczywiście nie przyniesie rezultatów, gdyż listy dłużników nie są po prostu dostępne w taki sposób. Aby sprawdzić się na wybranej liście dłużników trzeba najpierw zweryfikować swoją tożsamość, a następnie pobrać raport o sobie. Ta procedura nie jest oczywiście skomplikowana, ale też nie tak prosta jak zapytanie wyszukiwarki czy Jan Kowalski widnieje na czarnej liście.

Lista dłużników - ale jaka?

Wiele osób przystępując do szukania możliwości sprawdzenia się na pod kątem widnienia w charakterze osoby zadłużonej nie wie, co tak naprawdę chce znaleźć. Wiąże się to z brakiem wiedzy na temat funkcjonowania tak zwanych list dłużników. Dlatego też statystyczny Polak zapytany o swój cel odpowie: Chcę sprawdzić się na liście dłużników. Zapytany na jakiej zdziwi się, gdyż w powszechnym mniemaniu istnieje coś takiego jak krajowa (polska) lista dłużników skupiająca dane wszystkich obywateli mających na bakier z terminowymi spłatami. Duży odsetek utożsamia taką polską listę dłużników z BIK, równie spory myśli, że synonimem takiej listy jest KRD.

Brak tej wiedzy spowoduje, że nie sposób będzie skutecznie sprawdzić się na listach dłużników, choć dla osoby świadomej jest to kwesta minut.

Co zatem powinien wiedzieć przeciętny konsument przystępujący do szukania informacji o tym, czy jest zadłużony, czy ktoś wpisał go na listę dłużników, jakie ma opóźnienia w spłacie kredytów i czy mandat z PKP wystawiony 7 lat temu zapłacił czy o nim zapomniał?

Podstawową wiedzę, ale pozwalającą na świadome poruszanie się po listach dłużników w Polsce prezentujemy w poradniku Listy dłużników w Polsce. Jest on napisany w sposób przystępny i pozwala nawet osobom bez podstawowej wiedzy zrozumieć, jak działają czarne listy dłużników, jak się sprawdzić w KRD, jak pobrać raport BIK czy Bankowego Rejestru. Pozwoli on zaoszczędzić czas przez wielu trwoniony na skazane z góry na klęskę poszukiwania informacji z list osób zadłużonych. Informacji o długach swoich, bliskich i dalekich znajomych.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...