Listy dłużników w Polsce 2020, które warto znać

Listy dłużników w Polsce 2018Chcesz sprawdzić się na listach dłużników? Chcesz dowiedzieć się, kto i za co Cie wpisał na czarną listę? Przeczytaj praktyczny poradnik, który podpowie, jakie listy dłużników warto sprawdzić.

Listy dłużników w Polsce - jak się sprawdzić

Jest ich sporo, dlatego warto wiedzieć gdzie i czego szukać. Pomoże Ci tabela:

Lista dłużnikówZa co możesz być wpisany?Ryzyko wpisania Cię na daną listę dłużnikówW jaki sposób się sprawdzić?W jaki sposób usunąć wpis?
BIK wyłącznie wpisy dotyczące kredytów lub pożyczek bankowych i wybranych pozabankowych każde zaciągnięte zobowiązanie w banku, SKOK-u i wybranych parabankach trafia do bazy BIK Pobierz raport BIK Czyszczenie BIK - jedyne w Polsce z gwarancją
BIG KRD wszystkie długi poza bankowymi bardzo duże, większość wierzycieli wpisujących dłużników do BIG wybiera właśnie KRD Zamów raport o sobie

Zobacz, jak prosto można usunąć wpis z KRD (kliknij, aby rozpocząć usuwanie)
BIG ERIF każde możliwe zadłużenie za wyjątkiem bankowego spore, każdy dług obsługiwany przez KRUK-a z automatu zostaje wpisany do BIG ERIF Zgłoś się po swój raport Spłata całkowita lub ugoda z KRUK-iem to gwarancja usunięcia wpisu z ERIF (kliknij po pomoc)
BIG Infomonitor każdy dług inny niż bankowy całkiem duże, choć znacznie mniejsze niż KRD Pobierz raport online

Infomonitor - sprawdź jak usunąć wpis z gwarancją skuteczności
KBIG teoretycznie każdy rodzaj zadłużenia iluzoryczne, BIG bez znaczenia na rynku Złóż wniosek o raport Automatyczne usunięcie po spłacie
KIDT 1 głównie długi natury telekomunikacyjnej wyłącznie teoretyczne, BIG bez udziału w rynku Kliknij, aby zamówić Automatyczne usunięcie po spłacie
mBIG 2 wszystkie inne niż bankowe zadłużenia najnowszy z BIG-ów, z silnym zapleczem ale wciąż raczkujący rejestr Wniosek o sprawdzenie Automatyczne usunięcie po spłacie
Bankowy Rejestr (inaczej ZBP) wyłącznie wpisy związane z produktami bankowymi bardzo wysokie w przypadku kredytów źle spłacanych Formularz do zamówienia raportu Zapytaj o możliwość usunięcia na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1,2 Rejestry zakończyły swoją działalność

Co warto wiedzieć o listach dłużników?

Jeśli dowiedziałeś się (przy okazji próby wzięcia czegoś na raty lub podpisania umowy abonamentowej), że jesteś wpisany na listę dłużników, warto dla swojego dobra to sprawdzić i zweryfikować.

Najrozsądniej jest zacząć od BIK (Biura Informacji Kredytowej) - to niejako świadectwo wiarygodności kredytowej każdego Polaka. Raport z BIK pobierzesz tutaj bardzo szybko. Czemu jest on dla Ciebie niezbędny? Wiele osób traci zdolność kredytową przez swoje błahe zaniedbania w BIK - często nieświadome lub nieroztropnie zlekceważone*. Ale również przez błędne i nieprawdziwe wpisy banków**, o których nie ma pojęcia, gdyż nie bada swojego raportu BIK.

Po pobraniu raportu BIK przekaż go do analizy - kliknij tutaj.

Bardzo wiele osób traci wiarygodność przez wpis do BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Wpisu takiego dokonać może każdy wierzyciel: MPK za jazdę bez biletu, sieć komórkowa za zerwaną umowę przed terminem czy spółdzielnia mieszkaniowa za nieuregulowany w terminie czynsz. Istnieje ryzyko, że nawet już zapomniany niewielki dług z przeszłości może wyjść w teraźniejszości i okazać się przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. Aby upewnić się, czy nie prześladują Cię stare długi, sprawdź przede wszystkim raport z KRD - to największa baza dłużników. Nie zaszkodzi zajrzeć też do ERIF czy Infomonitora, raporty z BIG są całkowicie darmowe co 6 miesięcy kalendarzowych. A taka częstotliwość sprawdzenia się w BIG każdemu w zupełności wystarczy.

Dlaczego warto sprawdzać się na listach dłużników w Polsce?

Bywa często, że osoby korzystające z kredytów okazjonalnie nagle trafiają na okazję życia. Atrakcyjna nieruchomość czy samochód za pół ceny to okazje, które znikają błyskawicznie. Dlatego pieniądze potrzebne są od ręki. Nie sposób wyobrazić sobie frustracji kogoś, kto wpada do banku po potrzebny na cito kredyt i dowiaduje się, że nie dostanie ani grosza, gdyż jest na czarnej liście dłużników.

Choć w swoim mniemaniu jest kredytobiorcą wzorcowym. Przyczyna rozbieżności w ocenie - brak regularnych kontroli swojej wiarygodności finansowej i przegapienie czegoś, co sprawia, że zdolność kredytowa została zablokowana. A sprawdzenie się w BIK i jednocześnie w BIG wraz z BR to kwestia zaledwie 66 zł*** - tyle bowiem zapłacisz za analizę przeprowadzoną przez naszych ekspertów.

Zamów analizę swoich raportów z BIK, BIG-ow i BR. Napisz na adres: bik@windykowani.pl i dokonaj wpłaty w wysokości 88 zł (przelew błyskawiczny) klikając:

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Portalu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Listy dłużników BIK, BIG - ciekawostki

* Przykładem są darmowe karty kredytowe dodawane w pakiecie do kredytu lub zakupów ratalnych. Karty są darmowe najczęściej przez okres 12 miesięcy. Kolejne miesiące posiadania karty generują opłaty, które zaczynają uszczuplać przyznany limit kredytowy. Trzymanie takiej nieużywanej karty na dnie szuflady to comiesięczny negatywny wpis w BIK z powodu niespłacania "zjedzonego" przez opłaty limitu. Każdy taki wpis to obniżenie scoringu BIK. Aż do utraty zdolności kredytowej.

** Przez kilka ładnych lat klienci firmy ratalnej Żagiel w pakiecie dostawali negatywny wpis w BIK. Z powodu 1 zł niedopłaty w płatnościach rat. Błąd systemu, który generował każdemu klientowi taki "prezent" od Żagla zabrał zdolność kredytową tysiącom Polaków. Ilu do dziś zastanawia się, dlaczego "są w BIK", choć spłacali wszystkie raty w terminie - pozostaje tajemnicą? Gdyby badali swój raport z BIK regularnie wiedzieliby, co jest przyczyną i jak zneutralizować na wczesnym etapie podrzucone przez firmę Żagiel kukułcze jajo (patrz: czyszczenie BIK - usunięcie negatywnych wpisów)

Sprawdzenie BIK i BIG oraz Bankowego Rejestru

*** Analiza BIK i BIG (dowolna ilość biur) odbywa się na podstawie przesłanych raportów pozyskanych bezpośrednio przez zlecającego. W ramach zlecenia przygotowywana jest pełna analiza raportu BIK, a w niej odpowiedzi na najważniejsze pytania. Które wpisy z BIK należy usunąć? Ile zajmie porządkowanie BIK i jaki będzie koszt? W jaki sposób poprawić swój BIK? Jakie błędy przez lata korzystania z produktów finansowych zostały popełnione i czy można je skorygować?

W analogiczny sposób odbywa się sprawdzenie raportu z Bankowego Rejestru - bazy analogicznej do BIK, choć działającej na innych zasadach. Usunięcie wpisów z BR jest bowiem zależne wyłącznie od dobrej woli banków, które dokonały takowych wpisów. Wpisanie do Bankowego Rejestru w praktyce oznacza brak zdolności kredytowej. Dlatego analiza raportu BR jest niezwykle istotna.

Przesłane raporty BIG analizowane są pod kątem istnienia w nich negatywnych informacji o niespłaconych długach. W przypadku znalezienia informacji o długach sprzedanych sporządzana jest symulacja możliwości wykupu tych długów przez dłużnika. Wykup długów to inaczej spłata zadłużenia z dużym umorzeniem ze strony wierzyciela. W zależności od rodzaju wierzyciela umorzenia mogą wynieść od 30 do 80% wartości zadłużenia. Analiza raportów BIG precyzyjnie określa, za jaki procent wartości dany dług może zostać wykupiony. Pozwala to dłużnikom, szczególnie mającym duże zaległości, na wyjście z długów w sposób, którego nie przewidywali. Czyli na przykład za 1/3 wartości swoich wszystkich zadłużeń. Analizę taką można zamówić w dowolnym momencie poprzez stronę Sprawdzenie BIK i BIG oraz BR.

Pożyczki dla osób na liście dłużników

Czy widnienie na liście dłużników oznacza brak możliwości uzyskania jakichkolwiek pożyczek? Niekoniecznie. Wysyp firm pożyczkowych i ich walka o rynek sprawiają, że spora część pożycza również osobom mającym wpisy w BIK czy BIG. Gdzie znajdziesz pożyczki dla osób na liście dłużników? Sprawdź dział Pożyczki dla zadłużonych.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...