Dziedziczenie długów

Wielu zadłużonym osobom sen z oczu spędza problem pozostawienia długów potomnym. Duży procent społeczeństwa nie wie bowiem, jak wyglądają kwestie prawne związane z dziedziczeniem długów przez spadkobierców. Analogicznie - często spadkobiercy nie potrafią poradzić sobie ze spadkiem, który nieświadomie przyjęli i po pewnym czasie banki uświadamiają ich, że oto właśnie nadszedł czas spłaty odziedziczonych kredytów. Często z monstrualnymi odsetkami karnymi.

Osoby zainteresowane tematem dziedziczenia długów zapraszam do lektury kompendium na temat spadków od osób zadłużonych.

Kto dziedziczy spadek?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce dokumentem regulującym to, kto dziedziczy majątek po osobie zmarłej (inaczej zwanej spadkodawcą)  jest jej testament. W przypadku  braku testamentu do głosu dochodzi ustawa, która reguluje kolejność dziedziczenia i prawa spadkobierców do masy spadkowej. Wspomnianą ustawą jest Kodeks Cywilny.

Spadkobiercy ustawowi

Osoby, które wymienia ustawa, to:

  • małżonek,
  • zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
  • rodzice,
  • rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa.

Jak widać w grupie tej brakuje dziadków spadkodawcy. Spośród wskazanych powinowatych wyróżnić można trzy grupy, stanowiące o kolejności dziedziczenia:

  • I grupa: małżonek i dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku
  • II grupa: małżonek, rodzice spadkodawcy, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa
  • III grupa: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa - w przypadku gdy nie ma spadkobierców z pierwszej bądź drugiej grupy. 

Sposoby dziedziczenia

Zgodnie z ustawą wyróżnić można 3 sposoby nabycia spadku:

  1. Przyjęcie proste - spadkobierca przyjmuje cały spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, nawet gdy nie jest ich świadom w momencie przyjmowania spadku
  2. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza - spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości stanu czynnego spadku ustalonego w inwentarzu
  3. Odrzucenie spadku - w tej sytuacji spadkobierca traktowany jest jakby nie dożył otwarcia spadku

Odrzucenie spadku

Ten sposób nabycia spadku jest szczególnie istotny dla osób zadłużonych oraz ich spadkobierców. Jest on bowiem związany z ustawowymi obowiązkami, o których wielu nie wie i które sprawiają, że odrzucenie spadku jest prawnie niemożliwe.

Ustawa, konkretnie zaś art. 1015 Kodeksu Cywilnego, mówi wyraźnie, iż:

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Oświadczenie to nie może być odwołane.

Zły spadek

Jak uniknąć złego spadku, jak nie zostawić swoim potomnym swoistej puszki Pandory po swojej śmierci?

Przede wszystkim nie ukrywać swoich długów przed najbliższymi. Wiele starszych osób skrzętnie skrywa swoje małe tajemnice, głównie ze wstydu przed dziećmi, które do samego końca nie mają pojęcia o długach rodzica. Otrzymując spadek, choćby symboliczny, przyjmują, bez świadomości że oto właśnie stały się osobami bardzo zadłużonymi. Oczy otwierają im pisma z banków, ale najczęściej wtdy jest już za późno. Mija bowiem ustawowe 6 miesięcy, w czasie których mogły złożyć oświadczenie woli o odrzuceniu spadku, a co za tym idzie nastąpiło odziedziczenia spadku wprost.

Jeśli to możliwe, przepisać za życia istotne elementy majątku na najbliższe osoby, aby skład masy spadkowej stanowiły zobowiązania finansowe wobec banków czy instytucji finansowych. Wówczas spadkobiercy, mając świadomość dziedziczenia samym długów, solidarnie odrzucą spadek i problem długów zmarłego stanie się wyłącznym problemem banków.

Niepewny spadek

Jak uniknąć złego spadku w sytuacji gdy spadkodawca nie miał zwyczaju otwarcie mówić o swoich finansach? Na szczęście przed podjęciem decyzji o przyjęciem bądź odrzuceniem spadku zawsze można sprawdzić historię kredytową zmarłego. W innym naszym artykule opasujemy jak pobrać raport BIK zmarłego

Spadek a ubezpieczenie kredytu od śmierci

Wielu spadkobierców świadomie przyjmuje spadek, wiedząc, iż w jego skład wchodzą długi zmarłego, opierając się na zapisach w umowach kredytowych o ubezpieczeniu na wypadek śmierci.

Jest to pułapka, w którą wpaść można łatwo i co gorsza - na własne życzenie.

Abstrahując od warunków ubezpieczenia, które pełne jest haków, haczyków i przysłowiowych "drobnych druczków", których zadaniem jest uniknięcie odpowiedzialności podmiotu ubezpieczeniowego, główny problem leży gdzie indziej.

Otóż każde ubezpieczenie ważne jest tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy kredyt spłacany jest terminowo. W przypadku złego spłacania kredytu lub co gorsza, wypowiedzenia przez bank umowy kredytowej dochodzi do automatycznego zerwania umowy ubezpieczeniowej.

Nieświadomi tego spadkobiercy przyjmują spadek, wysyłają do banków akt zgonu i są przekonane, że problem długów zmarłego ich już nie dotyczy. Nic bardziej błędnego - ubezpieczyciel bowiem już dawno zerwał umowę i bank w całkowitej zgodzie prawem będzie dochodził swoich roszczeń wobec spadkobierców.

Komentarze   

 
0 #12 Mm 2023-02-23 07:45
Ubezpieczenie kredytu to fikcja, jak przyjdzie co do czego to mimo wczesniejszych zapewnień odmówią wypłaty. Wiem z doświadczenia
Cytować
 
 
0 #11 Jacek 2020-03-25 12:22
By przyjąć spadek należy wiedzieć, jak wygląda kwestia majątku osoby zmarłej. Sytuacja ze sprawdzaniem majątku spadkodawcy jako osoby zmarłej jest dość skomplikowana. Spis inwentarza jest śmiechu warty. Biki i inne tego typu bazy to tylko ślady na śniegu - to informacje niepełne lub już nieaktualne. Miesiąc pracuję nad tym jak sprawdzić majątek moich dziadkó, którzy oboje zginęli nieszczęśliwie, jednak mieli spory majątek ale i spore długi (jak to bogaci). Jedyną opcją jaką widzę jest firma [treści reklamowe - chcesz wykupić reklamę? Zapraszamy do kontaktu] . Oferta jest zachęcająca i myślę że skorzystam, ale jakby ktoś miał doświadczenie to proszę o info
Cytować
 
 
0 #10 jerzy 2017-06-29 12:37
Banki daja kredyt nawet gdy się mowi,ze nie mam zdolności kredytowe albo mam 78 lat i daja wyski kredyt lub pozyczke której teraz nie można splacic.
Cytować
 
 
+2 #9 ZbyszekMinister 2016-08-18 19:44
Jak masz tylko długi, to spisz testament (odręcznie lub u notariusza), jedynym spadkobiercą zrób np. Skarb Państwa, nielubianą partię :-) lub dwie, i np. jakąś spółkę z o.o. z którą nie można się skontaktować (nieaktywna). To powinno ostudzić zapędy windykatorów :-) Można też tego (najlepiej testament notarialny) użyć w negocjacjach strasząc samobójstwem :-)
Cytować
 
 
0 #8 Admininstrator 2016-05-11 06:44
Cytuję Aga:
Chciałabym się dowiedzieć jak jest to możliwe ,że po śmierci matki po 6 latach dowiaduję się o długu za jakiś telewizor i spłaty ratalne o którym nie miałam zielonego pojęcia .Dostałam zawiadomienie ,o sumie z odsetkami do zapłaty i to z terminem 7 dni .Czy jest to możliwe ,żebym przez ponad 6 lat nie była powiadomiona przez pierwszy bank w którym moja matka zaciągnęła dług ratalny ?i dlaczego po 6 latach firma windykacyjna znalazła mój adres ? jestem w szoku całości spłaty i tego ,ze nie mam pojęcia jaki to był bank i dlaczego tak postępują hm.... nie mam pojęcia co z tym mam zrobić


Sprawa ma się tak: bank sprzedał dług mamy (stąd brak powiadomień), firma, która taką wierzytelność kupiła dopiero teraz ustaliła adres i będzie dążyć do tego, aby uznała Pani dług, który jest już dawno przedawniony.
Najlepiej będzie przedstawić szczegóły pisząc na adres
Cytować
 
 
+2 #7 Aga 2016-05-10 21:02
Chciałabym się dowiedzieć jak jest to możliwe ,że po śmierci matki po 6 latach dowiaduję się o długu za jakiś telewizor i spłaty ratalne o którym nie miałam zielonego pojęcia .Dostałam zawiadomienie ,o sumie z odsetkami do zapłaty i to z terminem 7 dni .Czy jest to możliwe ,żebym przez ponad 6 lat nie była powiadomiona przez pierwszy bank w którym moja matka zaciągnęła dług ratalny ?i dlaczego po 6 latach firma windykacyjna znalazła mój adres ? jestem w szoku całości spłaty i tego ,ze nie mam pojęcia jaki to był bank i dlaczego tak postępują hm.... nie mam pojęcia co z tym mam zrobić
Cytować
 
 
-1 #6 Gracjan 2014-12-04 17:28
@lechu

Ubezpieczenie kredytu nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie lub nie zobowiązań osoby zmarłej. To akurat sprawa prawa spadkowego i tego co spadkobierca zrobi po śmierci spadkodawcy (przyjmie czy odrzuci spadek).

Ubezpieczenie nawet jeśli było może się okazać nieważne, bo żeby z niego skorzystać trzeba spełnić wiele wymagań.
Najważniejsze aby szybko po śmierci spadkodawcy dowiedzieć się czy miał kredyty bankowe i samemu skalkulować czy je przejmować, czy zadziała ubezpieczenie, czy odrzucić spadek (w tym ostatnim przypadku odrzucić go powinni wszyscy spadkobiercy).
Cytować
 
 
0 #5 lechu 2014-11-24 08:54
najgorzej, jak kredyt nieubezpieczony (jak tu: [reklama]) bo wtedy faktycznie się go dziedziczy. lepiej pomyśleć nie tylko o sobie ale właśnie też o spadkobiercach. ale polak to mądry po szkodzie, wiadomo
Cytować
 
 
+5 #4 Rafal 2014-09-07 11:59
Jezeli nie zgadzam sie z decyzja firmy udzielajacej pozyczki poniewaz nie spełniła warunkow według mnie niesłusznie domaga sie spłaty. To z jakiej racji rozprawa sądowa bo firma skierowała sprawe do sądu odbyła sie bez mojej obecnosci nie zostałem powiadomiony, nie miałem przy tym żadnego prawa obrony nic odrazu komornik i egzekucja komornicza. Bezprawie, dlaczego?
Cytować
 
 
+3 #3 Rafal 2014-09-07 11:55
Przeciez to jest chore skoro kredyt jest ubezpieczony a znaczna jego czesc wynosi własnie ubezpieczenie to z jakiej racji ja mam go potem spłacac obojetnie czy terminowo był płacony czy nie przecież ubezpieczenie zawartwe jest w racie i co to kogo powinno obchodzic czy pozniej została zapłacona czy nie. Czy ktos sie nie moze tym zająć to jest zlodziejstwo i naciagadztwo.
Cytować
 
 
+6 #2 danuta 2014-04-25 09:25
chcialam zapytac dlaczego jezeli bierzemy kredyt to wieksza kwota wynosi ubezpieczenie kredytu
Cytować
 
 
+5 #1 wojciech 2014-03-13 16:09
a co z tymi firmami,ktore nie przekazuja pelnej informacji przy zawieraniu umow /male prawie nieczytelne druki /okulary to za malo lupa/,stosowani e niedozwolonych zapisow w umowach,zupelni e nie zrozumialy tekst umow.Takie chwyty stosowane sa szczegolnie dla ludzi starszych lub mlodszych,ktory ch edukacja,zakonc zyla sie na szkole podstawowej.KOD EKS CYWILNY,KARNY jednoznacznie okresla to jako oszustwo ,zlodziejstwo,w yludzenia, dzialanie w zlej wierze. Prokuratura powiadamiana o tych przestepcach nie robi nic dla wykiwanych klientow,to nalezy do podstawowych obowiazkow prokuratorow ,sadow, sadu elekronicznego. Dlatego POLSKA bezprawiem stoi.!!!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...