Jak skutecznie wyjść z zadłużenia

Każdy kto zastanawia się nad tym, jak skutecznie wyjść ze swojego zadłużenia i uporać się z procedurą zajęcia komorniczego, powinien zrozumieć jak wygląda pomoc zadłużonym – oddłużanie i co przeciętny kredytobiorca rozumie pod tym pojęciem?

Oddłużanie osób fizycznych za zajęcie komornicze

W przypadku oddłużania, należy mówić o całym szeregu czynności, które polegają na stadialnym zmniejszaniu posiadanych zobowiązań poprzez ich spłatę, nabycie lub ewentualnie umorzenie ze strony wierzyciela. Widzimy zatem, że oddłużanie doprowadza do stopniowego zmniejszenia wysokości posiadanego zadłużenia. Z reguły proces oddłużania powiązany jest z długofalowym planem realizacyjnym, który tworzy się indywidualnie pod klienta. Uwzględnia się w nim następujące czynniki:

Kwota zadłużenia – jak łatwo można wywnioskować, wysokość długu to jeden z najważniejszych elementów wpływających na obieraną taktykę. Osoby, które osiadają długi o łącznej wartości przekraczającej milion złotych, będą realizować inny plan od osób mających skromne kilka tysięcy zadłużenia

Suma dochodów – tutaj pojawia się swojego rodzaju paradoks. Pracownicy, którzy z tytułu swojej pracy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto (najniższa pensja krajowa) mają zdecydowanie łatwiej, niż pracownicy otrzymujący pensję w wysokości 6000 zł w sytuacji, gdy poziom zadłużenia jest proporcjonalny do osiąganych zarobków. Różnica polega na tym, że z przytoczonych osób, ta która zarabia mniej nie musi bać się komorniczego zajęcia wynagrodzenia, ponieważ minimalne wynagrodzenie za pracę jest chronione przed komornikiem. W przypadku drugiej osoby, o zdecydowanie większych dochodach, wyniesie ono aż 50 %. To implikuje, że każdy kto zarabia powyżej określonej granicy musi dostosować plan wyjścia z długów do ewentualnego zajęcia komorniczego. Dlatego też w pierwszej kolejności musi skupić się na tym jak uniknąć komornika i zajęcia własnej pensji.

Sytuacja rodzinna i mieszkaniowa – osoba, która jest jedynym członkiem własnego gospodarstwa domowego i tym samym mieszka samotnie, ma zdecydowanie więcej możliwości na wykorzystanie technik oddłużeniowych. W przypadku rodzin z dziećmi, mieszkających u znajomych lub rodziny, pula wyboru zostaje nieco zmniejszona ze względów technicznych. Plan oddłużeniowy nie może zawierać spotkań z przedstawicielami wierzycieli czy komorników pod wskazanym miejscem zamieszkania.

Status zawodowy – mowa tutaj o zatrudnieniu. Własna działalność gospodarcza, umowa zlecenie zwana potocznie śmieciową, umowa o pracę, czy etat w budżetówce. Z punktu widzenia oddłużania, każda z wymienionym form ma swoje wady i zalety. Pomoc zadłużonym – oddłużanie dostosowuje swój plan do branży. Jest zupełnie inna dla lekarza i woźnego, właściciela małej restauracji czy wykładowcy akademickiego, bezrobotnego z umowa o dzieło i osobie pracującej na produkcji.

Pomoc zadłużonym – oddłużanie

Niestety sporo osób przeszukując internet pod kątem frazy pomoc zadłużonym – oddłużanie, oczekuje dużego zmniejszenia posiadanych zobowiązań poprzez ich restrukturyzację. Bo cudownie byłoby, gdyby na mocy konsolidacji istniejących długów zamienić je w jeden kredyt, spłacać w miesiącu tylko jedną ratę. Niestety te oczekiwania w większości są nierealne do spełnienia. Trzeba pamiętać, że oddłużanie to proces wychodzenia z długów na warunkach realnych, a nie wymarzonych. Osoby reprezentujące wierzycieli, wykonując swój zawód nie mają najmniejszego zamiaru litować się nad dłużnikami. Nie zawahają się przed skierowaniem sprawy do sądu, która może skutkować zajęciem komorniczym w przypadku długów. Nie działa to zatem tak, że wierzycielowi wystarczy deklaracja dłużnika co do regularnego spłacania połowy dotychczasowej wysokości raty. Należy pamiętać, że to rozwiązanie nieco mniej atrakcyjne dla wierzyciela i niespecjalnie będzie chciał się na nie zgodzić. Należy mieć zatem na uwadze, że instytucje finansowe również niezbyt ochoczo zdecydują się na skonsolidowanie długów i długoterminowy kredyt dla kogoś, kto nie potrafi odpowiednio gospodarować swoimi środkami finansowymi i decyduje się na zobowiązania przekraczające jego możliwości spłacenia.

Oddłużanie – czym zatem jest?

Zdarzają się jednak przypadki, w których pomoc zadłużonym – oddłużanie wygląda dokładnie tak. Trzeba jednak zauważyć, że w zdecydowanej większości oddłużanie polega na wielu wyrzeczeniach i kompromisach – często wieloletnich. Często idzie to w parze ze zmianą stylu dotychczasowego życia, co skuteczniej pozwoli wyjść z długów. Taka jest to kara za życie na kredyt, bez zdrowego rozsądku. Zdecydowana większość osób z długami, nie przyjmuje do świadomości własnej odpowiedzialności za ciężką sytuację finansową, w jakiej się znaleźli. Obarczają winą pożyczkodawców, jakoby to oni celowo zrobili swojego klienta niewypłacalnym. Brak odpowiedzialności i trzeźwego osądu często doprowadza do jeszcze większych problemów, za którymi pojawiają się zajęcia komornicze.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych

Jeśli uważasz, że droga do oddłużenia prowadzi przez kredyt konsolidacyjny, sprawdź aktualne oferty banków skierowane do osób, które chcą zebrać swoje kredyty w całość i spłacać jedną ratę. Konsolidacyjny kredyt dla zadłużonych możliwy jest w sytuacji, gdy zobowiązania nie przekraczają raty obliczonej dla Ciebie jako bezpieczna do spłaty po konsolidacji. Czy możesz dostać kredyt konsolidacyjny - poznaj aktualne oferty oddłużenia proponowane przez banki.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...