Pożyczki w systemie argentyńskim

Pożyczki w systemie argentyńskimPojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych - firmy pożyczające pieniądze poza systemem bankowym, ale za to znane jako pożyczki w systemie argentyńskim. Od samego początku celowały w jeden typ klienta: łasego lub zdeterminowanego na pożyczkę poza obiegiem bankowym. Oczywiście ubraną w barwne piórka, aby działać na wyobraźnię potencjalnych ofiar. Na pewnym etapie zwanych klientami...

Pomocna pożyczka dla każdego potrzebującego

Dlatego też pożyczki w systemie argentyńskim zawsze reklamowane były jako pożyczki bez zaświadczeń, pożyczki na spłatę innych zobowiązań czy wreszcie pożyczki bez BIK i BIG. Jednym słowem tylko brać i cieszyć się pieniędzmi. W dodatku oprocentowanymi tak, jakby święty Mikołaj maczał w tym swoje palce - 1.99% w skali roku. Czyli praktycznie darmowa pożyczka.

Liderem i niekwestionowanym rekordzistą kraju (ok. 50 tysięcy klientów wpłacających opłaty wstępne) stał się PKF Skarbiec, znany jako Pomocna Pożyczka. O aferze z tą firmą szeroko informowały media wszelkiego typu, a informacje dodatkowe można znaleźć na stronie prokuratury.

Jak rozpoznać, że oferta pożyczki jest nierealna?

Istnieje coś takiego, jak pożyczki bez sprawdzania BIK i BIG, pożyczki bez zaświadczeń - ale spójrz, jakie kwoty są oferowane. 1000, góra 2000 zł to kwota pożyczki oferowanej przez firmy pożyczkowe bez zabezpieczeń klientowi podwyższonego ryzyka. Nie jest to dziełem przypadku, gdyż tyle właśnie wynosi próg bezpieczeństwa firm pożyczkowych. Możesz to sprawdzić , jeśli chcesz się przekonać, spoglądając na maksymalne kwoty pożyczek bez zaświadczeń dla zadłużonych

Jeśli zatem znajdziesz ogłoszenie tego typu:

POŻYCZKA NA DOWOLNY CEL BEZ ZABEZPIECZEŃ AŻ DO 300.000 ZŁ

Dla zadłużonych z komornikiem - nie sprawdzamy BIK i BIG

POŻYCZKA RÓWNIEŻ NA KONSOLIDACJE DŁUGÓW - PŁAĆ JEDNĄ RATĘ

Przykłady pożyczek:

Pożycz 30,000 na 5 lat - rata miesięczna wyniesie 550 zł

Pożycz 100.000 zł na 10 lat - zapłacisz miesięcznie 915 zł

Pożycz 300.000 na 20 lat - miesięczna rata to 1395 zł

weź do ręki kalkulator i przelicz, ile pozabankowy "lichwiarz" chce zarobić na pożyczce tak ryzykownej jak ta - oferowana każdemu bez zabezpieczeń.

Wszak już na pierwszy rzut oka widać, że ogłoszenie jest nieprzystające do rzeczywistości. No chyba, że ktoś ma takie jej postrzeganie, że obecność dobrych wujków rozdających kwoty sześciocyfrowe jako praktycznie bezpłatne pożyczki dla zadłużonych wydaje się czymś oczywistym. No, ale tacy raczej nie powinni w ogóle sięgać po jakiekolwiek pożyczki inne niż w grach planszowych - dla własnego dobra.

Jednak ogłoszenia takie wciąż się ukazują. I co gorsza - wciąż znajdują chętnych. Naprawdę. Ludzie zadłużeni są w stanie zapłacić za każdą, nawet najbardziej absurdalną obietnicę. W tym przypadku obietnicę pożyczki na spłatę długów - nawet w komornikiem.

Chcesz pożyczkę - zapłać

No właśnie - zapłacić. Bo za pożyczkę w systemie argentyńskim zawsze pobierana jest opłata wstępna. Tak zwana opłata przygotowawcza. Mamy co prawda kolejny absurd - chcesz pożyczyć pieniądze, to najpierw zapłać za to. Ale wielu nie patrzy na to jak na absurd i ostatni dzwonek do ucieczki. Kolorowe papierki przysłoniły już rozum, w skroniach wali młotem, a wizja dużej gotówki staje się silniejsza niż instynkt samozachowawczy....

Opłata przygotowawcza pożyczki w systemie argentyńskim to 5-7% wnioskowanej kwoty. Nie za dużo, aby zdesperowany poszukiwacz pożyczek dla zadłużonych miał szansę zdobyć (czytaj: jeszcze gdzieś pożyczyć) taką kwotę. I jednocześnie nie za mało, czyli aby pomysłodawca systemu mógł zarobić.

Podpisanie umowy pożyczki w systemie argentyńskim

Po wpłacie środków następuje podpisanie umowy pożyczki. Wszystko pod presją czasu. Oczywiście umowy nie można w żadnym wypadku otrzymać "na wynos". Wyszkoleni pracownicy działają psychologicznie wywierając presję czasu na kliencie. To jego niepowtarzalna szansa i albo podpisuje teraz, albo szansa może się więcej nie pojawić. Podpisują zatem kilkudziesięciostronicową umowę bez przeczytania jej (choć nie łudźmy się, aby przeczytanie jej ze zrozumieniem było w zasięgu wielu klientów, dla których ewidentne cechy pożyczki nie były wystarczające do zrozumienia, że ktoś chce ich przerobić).

A wielka szkoda. Na stronie 28 umowy pożyczki przeczytaliby na przykład taki ciekawy punkt:

§ 125

Pożyczkobiorca ma obowiązek w terminie 3 dni od daty podpisania niniejszej umowy dostarczyć do siedziby Pożyczkodawcy:

  1. zaświadczenia o zarobkach 5 poręczycieli, którzy stanowić będą gwarancję spłaty pożyczki. Warunkiem uznania poręczyciela za spełniającego normy ustalone w punkcie 178 niniejszej umowy jest posiadanie przez każdego z poręczycieli zarobków z tytułu umowy o pracę w wysokości nie niższej niż 7500 zł brutto
  2. wyciągu z ksiąg wieczystych 2 nieruchomości stanowiących zabezpieczenie umowy pożyczki. Wartość każdej z nieruchomości nie może być niższa niż 175% wnioskowanej kwoty pożyczki. Nieruchomości muszą być wolne od wad prawnych i zastawów.

Niespełnienie wymienionych w punkcie a i b warunków łącznie skutkować będzie rozwiązaniem umowy pożyczki w trybie natychmiastowym z winy Pożyczkobiorcy.

Czy trzeba coś więcej, aby w białych rękawiczkach zarobić kilka tysięcy na zdesperowanym kliencie, który dał sobie wmówić, że ktoś udzieli mu pożyczki bez zabezpieczenia i patrzenia na jego długi? Nie, wystarczy jeden, średnio rozbudowany, punkt umowy. Nawet niespecjalnie ukryty i napisany normalną czcionką. Znajomość targetu daje oferującym pożyczki w systemie argentyńskim pewność, że ani nie przeczytają oni umowy ani jej nie zrozumieją.

Pożyczki dla najbardziej zadłużonych - uwaga na system argentyński

Choć o systemach typu Pomocna Pożyczka powiedziano i napisano już wszystko, to rynek pożyczek w systemie argentyńskim wcale nie umarł. I ma się całkiem dobrze. A to świadczy o jednym, że wciąż nie brakuje kredytobiorców, którzy chcą stać się jeleniami i jeszcze za taką przyjemność zapłacić.

Dzieje się tak dlatego, że wielu (ale to naprawdę wielu) zadłużonych uważa, że jedyny sposób na wyjście z długów to znalezienie pożyczki na spłatę długów i komornika. I nie dociera do nich, że w większości przypadków ich długi to 50-krotność (lub znacznie więcej) dochodów i bez solidnego zabezpieczenia nikt nie pożyczy im żadnej kwoty. Szukają tygodniami, przekopując internet w poszukiwaniu magicznej pożyczki na wyjście z długów. I znajdują wreszcie cudowną pożyczkę, która na nich czeka do wzięcia od zaraz... Trzeba tylko wpłacić 5000 zł.

KNF i prokuratura oczywiście walczą z plagą pożyczek w systemie argentyńskim. Nie ma jednak sposobów skutecznej walki w sytuacji, gdy klienci sami proszą się o to, aby ktoś wziął od nich pieniądze za obietnicę udzielenia bardzo wysokiej pożyczki bez jakichkolwiek zabezpieczeń.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...