Czy komornik może zabrac mi alimenty

( 0 Votes )

clockWpadłam w długi chwilówkowe spiralę znaczy i mam teraz problem. Jestem po rozwodzie, wychowuję samotnie 8letniego synka i były mąż (padalec znaczy) płaci na niego alimenty. Jest to kwota 700 zł bo mąż były padalec jest budowlańcem ceślą i ma wysokie zarobki, więc nie ma się jak uchylić.

Teraz będę mieć komornika i czytam na formach jednych że może on zabrać mi alimenty a na innych że nie może. Więc jak to jest naprawdę i czy muszę się bać? Dorotka

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Droga Pani Dorotko.

Na swoje szczęście nie musi się Pani obawiać komornika, gdyż nie ma on możliwości sięgnięcia po to, co państwo w swej opiekuńczości dawno temu postanowiło zabezpieczyć w trosce o dzieci. Jest taki artykuł, który powinna Pani sobie dobrze przyswoić, gdyż w nim znajdzie Pani rozwiązanie nie tylko tego dylematu, ale zapewne i innych. Chodzi tutaj o art. 883 k.p.c. , w którym może przeczytać Pani zdanie, które krótko rozwiewa Pani wątpliwości:

Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenie wychowawcze.

Jednym słowem wszystko, co dotyczy dzieci, jest ustawowo zabezpieczone przed komornikiem i komorniczą egzekucją.

Ale uwaga, bo czasami osoby w Pani sytuacji czują się tak mocno chronione i bezkarne, że pomimo całej otoczki ochronnej i tak trafiają w szpony komornika. Wystarczy, że środki pochodzące z alimentów będą przechowywane na Pani koncie bankowych, które nie jest chronione w żaden sposób przed komornikiem.

Sprytny komornik z alimentów nie zabierze ani złotówki, ale zajęcie konta bankowego nie będzie stanowiło dla niego żadnego problemu. Dlatego warto, jeśli chce mieć Pani pewność, że ocali Pani alimenty, zawczasu sprawdzić czy Pani konto bankowe jest bezpieczne od komornika. Czy też może komornik szybciutko Panią znajdzie przy wykorzystaniu narzędzia OGNIVO. Więcej o bezpieczeństwie konta bankowego najdzie Pani w artykule poświęconym temu, jakich kont bankowych nie zajmie komornik.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...