Długi za jazdę bez biletu

( 10 Votes )

clockWitam, pisze z prośbą o pomoc. Posiadam dług za nie zapłacone mandaty MPK.  Chciałabym starać się o rozłożenie zadłużenia na raty jednak nie wiem gdzie się w tym celu udać. Wiem ze dług widnieje w BIK gdyż nie mogę dostać pożyczki. Proszę o poradę gdzie powinnam się udać w tej sprawie. Dodam że są to zadłużenia z przed kilku lat. W MPK dowiedziałam się że zajmuje się tym długiem windykacja.

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Dzień dobry. Zacznijmy od tego, że zadłużenie wobec MPK czy PKP nie widnieje w BIK. Zatem została Pani wprowadzona w błąd lub pomyliła BIK i BIG. To całkiem różne bazy. BIK zajmuje się gromadzeniem wpisów wyłącznie związanych z zobowiązaniami wobec banków, SKOK-ów i od niedawna również parabanków. Żadna inna instytucja, która nie prowadzi działalności pożyczkowej nie ma możliwości korzystania z BIK w takiej formie, aby dodawać do bazy BIK swoje informacje.

BIK nie jest bowiem czarną listą dłużników.

Za taką powszechnie uważa się BIG. A raczej BIG-i, gdyż tych w kraju mamy kilka. I tam jak najbardziej Pani wpisy mogą być umieszczone. A skoro wie Pani, iż są one przyczyną odmowy pożyczki, to można nie tyle domniemywać, co mieć pewność, że została Pani wpisana do BIG.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Skoro MPK nie jest specjalnie pomocne mówiąc enigmatycznie, że sprawą zajmuje się windykacja, dobrze byłoby uporządkować to po swojemu. W tym celu należy sprawdzić status długu. Zacząć należy od ustalenia, czy dług nie został przez MPK sprzedany i stąd wzięła się dziwna odpowiedź z ich strony.

Aby sprawdzić swoje niezapłacone długi widniejące na czarnych listach należy pobrać raport z BIG. Link przeniesie Panią do artykułu opisującego jak sprawdzić bazy istniejące w Polsce. Po pobraniu raportów z trzech najważniejszych Biur Informacji Gospodarczej (KRD, ERIF, Infomonitor) będzie widziała Pani jak na dłoni:

  • czy dług jest przedawniony
  • czy któryś z wierzycieli uzyskał nakaz i grozi Pani komornik
  • ile wynosi zadłużenie
  • kto jest aktualnym wierzycielem

Takie informacje to podstawa do tego, aby skierować się do wierzyciela w sprawie negocjacji spłaty w ratach. Jeśli dług jest przedawniony (co prawdopodobne, gdyż długi za jazdę bez biletu przedawniają się bardzo szybko) wierzyciel będzie cieszył się, że może odzyskać pieniądze i zgodzi się na Pani warunki bez mrugnięcia okiem. Co więcej, będzie mogła Pani skorzystać z umorzenia około połowy zadłużenia.

Jeśli okaże się, że dług nie jest przedawniony, wówczas pozostaje tylko spłata w ratach, gdyż na umorzenie raczej nie ma co liczyć. Raczej, gdyż to zależy od wielu czynników. Jeśli MPK sprzedało długi za jazdę bez biletu to nowy właściciel chętnie da Pani jakiś niewielki upust, aby zachęcić do spłaty. Zarobi na tym i tak kilkukrotnie, a z psychologicznego widzenia drobny prezent powoduje, iż dłużnik przez cały okres spłaty będzie czuł się zobowiązany przestrzegać reguł terminów.

Proszę pamiętać, iż przedawnienie długu nie oznacza, że dług przestał istnieć. I nie jest to podstawą do żądania wykreślenia z BIG. Zasadą BIG jest to, iż obowiązek usunięcia wpisów z BIG spada na wierzyciela dopiero po spłacie zadłużenia przez dłużnika. W innym przypadku wykreślenie negatywnego wpisu z BIG jest wyłącznie dobrą wolą tego, który dłużnika na czarną listę wpisał. Nawet, gdy długi za jazdę bez biletu zdążyły się przedawnić.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #1 monika 2020-08-08 12:46
Kredyty dłużne na nieruchomości Obsługujemy klientów z całej Polski Oferujemy również sprzedaż i leasing zwrotny nieruchomości na cele inwestycyjne i zadłużenie, kredyty hipoteczne bez BIK zarówno dla firm jak i osób fizycznych. W celu uzyskania pełnych informacji prosimy o kontakt pod adresem: (...) [jeśli są Państwo zainteresowani reklamą - zapraszamy do kontaktu]
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...