Zajecie komornicze zasiłku rehabilitacyjnego

( 5 Votes )

clockWitam ,chcialbym sie dowiedzieć czy jak jestem na zasiłku rehabilitacyjny to moze komornik mi zajac ? Czy dopiero jak powroce do pracy ? I czy moze zablokowac mi konto bankowe ? Pisalem email do komornika ale nie odpisuje,zeby odblokowal mi konto , i tez wplywa mi na konto ,mamy zasilek pielegnacyjny w kwocie 153zl to moze tez to wziasc ,chociaz to jest mamy i z MOPS ?

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowny Panie. W tych chaosie żadnych konkretów, które mogłyby pomóc w odpowiedzi. Aż niestety trzeba domyślać się, co miał Pan na myśli. Zatem po kolei.

Potrąceń i egzekucji z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (a zatem potrąceń z zasiłków rehabilitacyjnych) dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 833  ust. 5 Kodeksu postępowania cywilnego). Potrącenia z zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje ZUS lub pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla pracowników.

W przypadku zasiłku rehabilitacyjnego kwotą wolną od potrąceń jest połowa najniższej emerytury, tj. 441,28 zł (882,56 zł x 50% - czyli połowa)

Niestety, brak jakichkolwiek danych z Pańskiej strony nie pozwoli na wyliczenie właściwej kwoty potrącenia. Jednakże odpowiadając na Pańskie pytanie: nie, komornik nie będzie czekał na Pański powrót do pracy, gdyż zasiłek rehabilitacyjny podlega zajęciu komorniczemu i dokona tego w czasie dla siebie stosownym.

Kolejne pytanie: jeśli posiada Pan konto w banku, które komornik szybko zlokalizuje to oczywiście zajmie je Panu. Teoretycznie chroni pana kwota wolna od zajęcie komorniczego w przypadku kont bankowych, ale to tylko teoria. W praktyce bywa z tym bardzo różnie i jeszcze przez kilka miesięcy komornicy będą mogli na tym polu uprawiać przysłowiową wolną amerykankę. Dlatego najlepszym krokiem byłoby w tym momencie zabezpieczenie się poprzez przeniesienie rachunku do banku, w którym komornik nie zajmie Panu konta.

Jeśli nie zabezpieczy Pan konta przed komornikiem i zostaną zablokowane środki na nim się znajdujące bądź sukcesywnie konto zasilające, to proszę mi wierzyć, że komornika nie będzie interesowało czy są to pieniądze matki, żony czy sąsiadki. Złapie jak diabeł dobrą duszę i tyle widzieli mamy pieniądze.

Znacznie bezpieczniej dla Pana byłoby, gdyby nie przyjmował Pan w swojej sytuacji środków osób trzecich na swoje konto. Ponieważ mogą one zostać zajęte przez komornika. Nie napisał Pan ani słowem o tym, co jest powodem wszczętej egzekucji komorniczej - być może realna pomoc dla Pana tkwi w ułożeniu Panu planu rozwiązania problemu zakończonego tak przykro, że aż komornikiem?

Zapraszam po nią, ale pod warunkiem, że przedstawi Pan swój problem w sposób czytelny i zrozumiały.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
+2 #7 Agata 2021-05-21 13:55
Pobieram zasilek rodzinny na dzieci i mam zasilek rehabilitacyjny czy komornik może mi zablokować konto
Cytować
 
 
0 #6 Robert 2017-01-23 15:43
dzień dobry miłego popołudnia mam problem gdyż komornk zajioł mi zaśiłek rehabltancyjny w wysokość 2,200 i zostawił mi 615 zł czy to jest zgodne z prawem jestem w trakcie ciężkej depresji pomużcie dobrzy ludzie bo głebokow to wierze!!!
Cytować
 
 
0 #5 Robert 2017-01-23 15:32
dzień dobry czy są tu dobżi ludzie ??? dziś w dniu otrzymania zasiłku rehabilatancyjn ego ktury wynosi 2,200zł netto komornik zaijoł mi 1680zł netto czy to jest zgodne z prawem bo zus powinien przelać mi tę sume na me konto a tam według przepisów może zabrać tylko 1,500zł wiec jak to jest????? proszę o pilną pomoc przepraszam za błędy ale jestem po prostu załamany!
Cytować
 
 
+1 #4 ZUS-man 2016-12-21 17:18
Cytuję Kinga:
to niema czegos takiego jak z pensja o najnizszej krajowej?gdy pracowalam zarabialam 1250 i komornik nie zabieral mi nic wplacalam regularnie co miesiac rate


Co ma pensja do zasiłku w tym wypadku? Zajęcie wynagrodzenia rządzi się swoimi prawami, a zajęcie zasiłku rehabilitacyjne go swoimi. Tak jak napisano w artykule zasiłki zajmuje się na takich samych zasadach ja emerytury, a nie jak wynagrodzenie za pracę.
Cytować
 
 
+2 #3 Kinga 2016-12-21 16:59
to niema czegos takiego jak z pensja o najnizszej krajowej?gdy pracowalam zarabialam 1250 i komornik nie zabieral mi nic wplacalam regularnie co miesiac rate
Cytować
 
 
0 #2 ZUS 2016-12-14 20:15
Cytuję Kinga:
Witam jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym i otrzymuje 1219 zł na miesiac.Komornik wie że jeste osoba bezrobotna.Otrzymalam pismo ze zajmie 1/4 swiadczenia czy jest to mozliwe?


Oczywiście. Świadczenie rehabilitacyjne podlega zajęciu komorniczemu. Zatem komornik dokona zajęcia.
Cytować
 
 
+2 #1 Kinga 2016-12-14 19:16
Witam jestem na swiadczeniu rehabilitacyjny m i otrzymuje 1219 zł na miesiac.Komorni k wie że jeste osoba bezrobotna.Otrz ymalam pismo ze zajmie 1/4 swiadczenia czy jest to mozliwe?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...