Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 50 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #72 Karolina 2021-11-18 17:52
Ja spłaciłam zadłużenie 6 miesięcy temu a nadal do mnie wydzwaniają że mam u nich dług rózne numery spraw gdy do nich dzwoniłam miesiąc temu to nic nie było ze zdłużenie jest spłacone aż tu nagle dzwonia że mam dług.
Cytować
 
 
+1 #71 Tomasz 2021-02-03 12:08
Oni do mnie dzwonią 5 razy dziennie a ja na każdy ich telefon oddzwaniam 10 razy. po jakimś czasie już nie dzwonią. Metoda bardzo dobra i sprawdzona. Jest akcja jest reakcja. Oddzwaniasz i nie nie mówisz. Zajmujesz im czas czyli nie mogą pracować tak samo jak robią z Twoim czasem.
Cytować
 
 
0 #70 Elzbieta 2020-11-23 12:15
Miałam rozmowę z jednym gościem z firmy Kaczmarski, chodziło o głupie 55.00 to rachunek za m-ąc lipiec o którym mnie nikt nie poinformował bo dawno miałam już inną umowę i nic mi nie przychodziło .Zadzwoniłam chciałam się dowiedzieć o co chodzi i że jak będę miała to zapłacę ewentualnie sobie pożyczę od córki. A wielce chamowaty gościu dopytuje skąd ja wiem że ktoś mi pożyczy czy ja jestem pewna no i takie głupie pytania mi zadaje jak jakiś debil. chyba ja wiem kto i kiedy mi pożyczy ja wiem że muszę to zapłacić a debil gada ze mną jak z nie normalną. Żebym się tłumaczyła to co innego ale powiedziałam ofen że jak załatwię to zapłacę. Normalnie chyba jakiś debil tam pracuje facet nawet się nie przedstawił.
Cytować
 
 
+1 #69 Katarzyna 2020-10-05 09:26
Witam, moja sytuacja jest troszkę inna. Na początku roku starałam się o kredyt hipoteczny. Doradca kredytowy poinformował mnie, że widnieję w KRD. Okazało się, że sprzed kilku lat mam niezapłacony mandat w miejscowości oddalonej znacznie od miejsca zamieszkania. Po kontakcie z MZD opłaciłam mandat, ale: aby dowiedzieć się z KRD (Kaczmarski Group) o tym, gdzie zalegam - musiałam zawrzeć umowę abonencką (przez telefon) na rok z abonamentem w wysokości 110,00 zł netto miesięcznie. Teraz kilka razy dziennie jestem nękana telefonami, wiadomościami e-mail. Rozumiałabym jednorazową opłatę za usługę sprawdzenia długu, ale abonament na rok?!
Cytować
 
 
-1 #68 Grzegorz 2020-08-19 13:29
Debile Buhahaha
Cytować
 
 
0 #67 Grzegorz 2020-08-19 13:28
Ja ich olewam od samego poczatku i sie smieje z prostakow i frajerow Buhahaha
Cytować
 
 
0 #66 mariusz 2020-08-12 22:29
chamy dziady i zlodzieje mnie nekali bo moj mumer telefonu nalezal kiedys do pani dluzniczki oczywiscie nie sprawdzili danych i nekali mnie postraszylem sadem i numer usuneli ale zero przeprosin mysla ze im wszystko wolno KACZMARSKI ABYS ZDECHL TY ZLODZIEJU I TA TWOJA BANDA CHAMOW I WARIATEK
Cytować
 
 
+1 #65 Mario 2020-07-18 17:47
A mnie bezczelnie oszukali. Splacalem uzgodnione z nimi raty zadłużenia względem banku a oni złożyli wniosek do sławetnego Sądu w Lublinie o nakaz zapłaty bez powiadomienia mnie o tym! Ja splacalem zadłużenie a oni zrobili ze mnie kretyna i milczeli do końca. Tak wyglada współpraca z nimi! Została mi jedna rata 600 zł a oni podziękowali mi za współpracę i dobili mnie w majestacie prawa i bez ostrzeżenia kosztami sądowymi i komorniczymi które przekraczają ponad dwukrotnie wysokość pozostałego zadłużenia.Rozb oj w biały dzień. Dla zweryfikowania mojej przygody podaje adres: . Co w tym kraju robi KNF oprócz wydawania licencji takim firmom. Gdzie jest UOKiK? Czy ktoś w końcu weźmie się za podobne podmioty gospodarcze i zrobi porządek z e-sądem w Lublinie? Zareklamuje jeszcze bank który totalnie zlewa to co robi w jego imieniu firma z 25 letnia tradycja - K... Inkasso. Ing Bank Śląski.
Cytować
 
 
0 #64 mistrzu 2020-07-15 11:04
czy Kaczmarski ma juz uregulowaną sytuację z firma BURGEL INKASSO z Niemiec - jak zaczynał to nielegalnie działał na ich "licencji"
Cytować
 
 
0 #63 Tomas Stefaniuk 2020-07-10 10:17
Nie polecam Kaczmarski Group Inkasso .W ramach swoich usług zobowiązali się odzyskać dług od 2 firm. Umowa podpisana na 12 miesięcy i nie można zrezygnować wcześniej. Oczywiście windykacja ich polega na tym że zadzwonili kilka razy do dłużnika i po drugim telefonie dłużnik zaczął udawać że to nie do niego się dodzwonili. Listów też nie odbierał od nich. Bardzo skuteczna windykacja. Właśnie takich działań oczekiwałem. Za pieniądze które biorą nie robią nic co mogłoby być skuteczne. Równie dobrze sam mogłbym zadzwonić do dłużnika i poprosić żeby zapłacił. W zamian od Kaczmaski dostajemy kupę papierkowej roboty i sprawdzania co chwilę czy aby na pewno nie zapłacił choć nie ma nawet podstaw do tego aby przypuszczać że oddadzą pieniądze. Po 4 miesiącach zakończyli "windykację" i każą sobie płacić przez kolejne miesiące za "dostęp do panela" który w rzeczywistości nic nie daje. Gdybym poszedł do sądu to za te pieniądze już dawno miałbym odzyskany dług.
Cytować
 
 
-1 #62 Tadek i Ewa 2020-06-17 07:01
Inkaso K. to firma stosująca komunistyczne bezczelne metody, dręczą klientów do obrzydzenia ... takie śmiecie trzeba ignorować !!!!!!!!!!!!!! i być tak samo hamskim i bezczelnym jak oni, bo czepiają się wszystkiego jakbyście byli nie wiadomo jakimi dłużnikami a zalegacie 500-1000zł które i tak nadrobicie ... a tu takie bandyckie metody Inkaso to komunistyczne draństwo
Cytować
 
 
0 #61 Tadek i Ewa 2020-06-17 06:56
sluchajcie też wzięliśmy kredyt, teraz ten wirus i firma stała bez produkcji więc było gorzej ale spłacaliśmy nadal tylko mniej o 300zl. z 1000zł. i nagle weszła Inkaso K. kanalie natarczywe stalkujące ... nie wiem ile dziennie robią programowo telefonów ale 10-20 ? coś takiego mnóstwo co chwila co 15 minut, co godzinę etc, wymuszają kontakt i straszą bez prawnie wizytą domową, Inkaso K. łamie prawo bo nie ma umocowania prawnego na wizyty domowe i stalking natarczywy telefoniczny, nie dajcie się kanaliom zastraszyć !!!
Cytować
 
 
0 #60 Mateusz 2020-03-10 15:23
Co mam zrobić 4000 ING zadłużenia a oni przejęli mój dług i facet mówi że mam zadłużenia 9000zł i mam spłacać po 1000zł to jest chore prawo po 400zł spłacać rozumiem mówie mu dziecku się urodziło wydatki a on że jest 500+ idiota to pieniądze dziecka są powiedziałem co mam zrobić
Cytować
 
 
0 #59 kriss 2020-01-16 10:51
Blokuję ten syf za pomocą aplikacji ,, Odebrać telefon,,- działa doskonale, gdybym nie wchodził w aplikację to bym nawet nie wiedział że były jakieś nękające telefony. Polecam
Cytować
 
 
0 #58 doochy 2019-12-20 14:52
A ja od momentu jak do mnie dzwonią i piszą maile, tudzież straszą wizytą terenową, postanowiłem ich traktować jako klienta, więc za każdy telefon, mail itd wysłałem do nich informację, że będą ponosić koszty wykorzystania mojego czasu. Spisuję nr telefonu, daty nawiązania kontaktu, i myk faktura na ich firmę pójdzie. A jak nie zapłacą to do firmy windykacyjnej wyślę ;D a na bank do skarbówki jako zły dług
Cytować
 
 
0 #57 Grażyna 2019-10-08 17:05
Obecnie mam z tą firmą doczynienie,nie zbyt duży dług ,już część spłaciłam ,dzwonią non stop, jeden pracownik jest szczególnie chamski,zrobił ze mnie głupią babę,zastrasza, grozi że przyjdą do domu.Zawsze płacę swoje zobowiązania,al e życie pisze różne scenariusze.
Cytować
 
 
+2 #56 Andrzej 2017-08-12 07:27
Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .

Kozak, a na jakiej podstawie twierdzisz, że data urodzenia nie może być uznana za dane osobowe ? I dlaczego nazywasz kogoś debilem ? Skoro jesteś takim GENIUSZEM to wpisz na tym forum swoje imię i nazwisko w pełnym brzmieniu i podaj datę urodzenia.
Cytować
 
 
+3 #55 Staszek 2017-08-07 15:22
Co dzień i co parę godzin dzwoni.
Cytować
 
 
+4 #54 vip 2017-07-31 20:07
Tez mam nieprzyjemnosc z Kaczmarski, zdarza sie i mila osoba ale częściej wredne, chamskie babska. Gluche telefony, jakies automaty i nieustaje to mimo wyslania potwierdzenia zapłaty
Maja tam burdel bo jeden drugiemu nie przekaże i dzwonia kolejny raz
Cytować
 
 
-6 #53 Kozak 2017-07-11 17:03
Cytuję Kolumb:
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .
Cytować
 
 
+6 #52 Natalia 2017-07-10 13:51
Strasznie bezczelni. Mimo, że mam potwierdzenie wykonania zapłaty za fakturę w terminie, wierzyciel po 4 miesiącach nadal twierdzi że nie ma wpłaty - bo ewidentnie mają bajzel w księgowości. Nikogo nie obchodzi, że mam potwierdzenia. Kaczmarski wysyła tylko sms-y z pogróżkami o sądzie i wizycie terenowej. A baby na słuchawkach są aroganckie i bezczelne.
Cytować
 
 
+2 #51 Charley 2017-06-14 23:29
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
Jedynie brak mi opinii autora.
Cytować
 
 
+1 #50 Lwica 2017-06-14 07:41
ja też z nimi walczę , spłacam po ile mogę 200 , 300 a Oni straszą mnie windykacją terenową :( Jak z nimi walczyć?Ktoś pomoże
Cytować
 
 
+1 #49 Theodora 2017-05-17 12:43
Odsetki od długu 1 grosz opóźnienie kilka dni setki telefonów, listy, e-maile.Jak to się ma do 60 dni zwłoki i i kwoty 500 zł.Nie zawsze jest tak że wystarcza na całość raty.Ja nie mam dobrego zdania o tej firmie.a to nie pierwszy kredyt jaki spłacam, była w gorszych tarapatach i takich akcji nie było potrzeba.
Cytować
 
 
+6 #48 Kolumb 2017-04-23 13:40
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...