Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 47 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
0 #58 Tomasz 2021-02-03 12:08
Oni do mnie dzwonią 5 razy dziennie a ja na każdy ich telefon oddzwaniam 10 razy. po jakimś czasie już nie dzwonią. Metoda bardzo dobra i sprawdzona. Jest akcja jest reakcja. Oddzwaniasz i nie nie mówisz. Zajmujesz im czas czyli nie mogą pracować tak samo jak robią z Twoim czasem.
Cytować
 
 
0 #57 Katarzyna 2020-10-05 09:26
Witam, moja sytuacja jest troszkę inna. Na początku roku starałam się o kredyt hipoteczny. Doradca kredytowy poinformował mnie, że widnieję w KRD. Okazało się, że sprzed kilku lat mam niezapłacony mandat w miejscowości oddalonej znacznie od miejsca zamieszkania. Po kontakcie z MZD opłaciłam mandat, ale: aby dowiedzieć się z KRD (Kaczmarski Group) o tym, gdzie zalegam - musiałam zawrzeć umowę abonencką (przez telefon) na rok z abonamentem w wysokości 110,00 zł netto miesięcznie. Teraz kilka razy dziennie jestem nękana telefonami, wiadomościami e-mail. Rozumiałabym jednorazową opłatę za usługę sprawdzenia długu, ale abonament na rok?!
Cytować
 
 
+2 #56 Andrzej 2017-08-12 07:27
Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .

Kozak, a na jakiej podstawie twierdzisz, że data urodzenia nie może być uznana za dane osobowe ? I dlaczego nazywasz kogoś debilem ? Skoro jesteś takim GENIUSZEM to wpisz na tym forum swoje imię i nazwisko w pełnym brzmieniu i podaj datę urodzenia.
Cytować
 
 
+2 #55 Staszek 2017-08-07 15:22
Co dzień i co parę godzin dzwoni.
Cytować
 
 
+3 #54 vip 2017-07-31 20:07
Tez mam nieprzyjemnosc z Kaczmarski, zdarza sie i mila osoba ale częściej wredne, chamskie babska. Gluche telefony, jakies automaty i nieustaje to mimo wyslania potwierdzenia zapłaty
Maja tam burdel bo jeden drugiemu nie przekaże i dzwonia kolejny raz
Cytować
 
 
-7 #53 Kozak 2017-07-11 17:03
Cytuję Kolumb:
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .
Cytować
 
 
+6 #52 Natalia 2017-07-10 13:51
Strasznie bezczelni. Mimo, że mam potwierdzenie wykonania zapłaty za fakturę w terminie, wierzyciel po 4 miesiącach nadal twierdzi że nie ma wpłaty - bo ewidentnie mają bajzel w księgowości. Nikogo nie obchodzi, że mam potwierdzenia. Kaczmarski wysyła tylko sms-y z pogróżkami o sądzie i wizycie terenowej. A baby na słuchawkach są aroganckie i bezczelne.
Cytować
 
 
0 #51 Charley 2017-06-14 23:29
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
Jedynie brak mi opinii autora.
Cytować
 
 
+1 #50 Lwica 2017-06-14 07:41
ja też z nimi walczę , spłacam po ile mogę 200 , 300 a Oni straszą mnie windykacją terenową :( Jak z nimi walczyć?Ktoś pomoże
Cytować
 
 
+1 #49 Theodora 2017-05-17 12:43
Odsetki od długu 1 grosz opóźnienie kilka dni setki telefonów, listy, e-maile.Jak to się ma do 60 dni zwłoki i i kwoty 500 zł.Nie zawsze jest tak że wystarcza na całość raty.Ja nie mam dobrego zdania o tej firmie.a to nie pierwszy kredyt jaki spłacam, była w gorszych tarapatach i takich akcji nie było potrzeba.
Cytować
 
 
+6 #48 Kolumb 2017-04-23 13:40
Miałem krótki epizod z tą "profesjonalną" - jak próbują to wciskać podstawieni pracownicy - firmą windykacyjną. Była to jakaś "szybka" windykacja na zlecenie - dług sporny, nie uznawany przeze mnie, bez jakichkolwiek nakazów sądowych.
Dzwoni do mnie jakiś gówniarz z tego Kaczmarskiego, sądząc po głosie studenciak i żąda ode mnie bezczelnie podania mu daty urodzenia. Rzekę zatem do obszczymura:
- Czy ci się smarkaczu w głowie poprzestawiało?
A ten do mnie jakiś zestaw wyuczonych straszaków i moralizatorów. Powiedziałem mu co grozi za próbę wyłudzania danych osobowych i zakazałem jakichkolwiek kontaktów ze strony tej firmy.
Cytować
 
 
-46 #47 maniek 2017-04-23 13:01
Ja z nimi żadnych problemów nie miałem. W moim przypadku zadziałali mega profesjonalnie
Cytować
 
 
-70 #46 krzychu 2017-04-18 11:03
Według mnie Kaczmarski działa bardzo profesjonalnie i skutecznie. Znają się na swojej pracy i robią to co do nich należy. Tyle w temacie.
Cytować
 
 
+9 #45 Mariusz 2017-04-10 06:16
Szanowni Państwo, wszystko co maja problemy z Kaczmarski Inkasso zapraszam do kontaktu pod nr tel. {zapraszamy do kontaktu z działem reklamy}. Większość spraw poprowadzimy na własny koszt przeciwko Kaczmarski Inkasso.
Cytować
 
 
-25 #44 gromas 2017-04-09 17:09
moja historia pewnie nie rożni się od wielu innych, narobiłem sobie długów i teraz spłacam. idzie powoli, ale jednak. ale na ludzi z Kaczmarskiego nie narzekam. szybko wszystko uzgodniliśmy, znają moją sytuację, ja chcę długi spłacić i mieć już spokój.
Cytować
 
 
+15 #43 Grzegorz 2017-04-08 10:30
Mnie nęka firma Kaczmarki Inkaso z uwagi na rzekomo nie zapłaconą polisę PZU - prosiłem chyba przez ok. 2 lata PZU o udostępnienie mi kopii zawartej umowy bo moim zdaniem takiej nie zawarłem, ale otrzymałem odpowiedź, że zobaczę kopię jak zapłacę za polisę :) Pracownicy firmy Inkaso - mam oczywiście wszystko nagrane, twierdzili, że ich nie interesuje czy umowa była zawarta czy nie, a skoro PZU im przekazało sprawę windykacji to nic więcej ich nie interesuje.
Dzwonią, wypisują maile, listy. Wyjaśniłem już moje stanowisko i nie mam zamiaru się powtarzać. Kolejny krok o pozew do sądu, bo uważam to za próbę wyłudzenia i nielegalnego przetwarzania moich danych osobowych a także liczne próby ich wyłudzenia ode mnie. Ktoś ma podobną sytuację i chce się dołączyć w celu złożenia pozwu zbiorowego?
W najbliższym czasie otwieram stronę www dla osób naciąganych przez tą firmę, bo na takie praktyki nie można pozwolić. I będziemy działali :)
Cytować
 
 
+5 #42 Zet 2017-04-07 16:18
Cytuję Adam:
Pracownicy firmy Kaczmarski łamią prawo , nękają ludzi, są hamscy i aroganccy .Nie interesują ich tłumaczenia i argumentu , na podstawie niezapłaconej faktury , bez sprawdzenia jej nazywają człowieka dłużnikiem i straszą antyreklamą firmy , wpisami do KRD jako dłużnika i inne niekegalne metody .Slyszalem że te pozytywne wpisy na forach wpisują pracownicy Kaczmarskiego .


Potwierdzam, liczy się dla nich tylko kasa jaką ciągną od naiwnego wierzyciela. Mamią go szybkim i skutecznym egzekwowaniem . Z drugie strony (rzekomego dłużnika) bo nigdy nie ma prawomocnego wyroku straszą, nękają, wymuszają jakieś deklaracje, kompletnie nie biorą pod uwagę ewentualnego sporu pomiędzy stronami (wierzyciel-dłu żnik). Moją firmę od 4 miesięcy publikują w Google pomimo dawno zamkniętej sprawy. Co sami potwierdzają. Straszą wpisami do KRD, BIG, sam nie wiem nawet gdzie. Niezależnie czy ty komuś zalegasz czy tobie zalegają - jak najdalej od Kaczmarski
Cytować
 
 
-20 #41 witka 2017-03-31 10:05
podstawa przy windykacji to uczciwość z obu stron. nie ma co ściemniać, że się spłaci jak się tyle nie ma, albo przegapi się termin. akurat w Kaczmarski Inkasso da się dogadać na tyle,żeby nie mieć takich problemów. wolałabym nie mieć tych długów, ale co mam zrobić jak już są? więc dobrze,że oni nie stawiają sprawy na ostrzu noża, tylko podchodzą normalnie do tematu.
Cytować
 
 
-19 #40 szaza 2017-03-29 16:38
Artur P. ja mam tak, mój kontakt z ludźmi z tej firmy jest zupełnie inny. umówiliśmy się co, kiedy i jak spłacam. i ja się z tego wywiązuję. wszystko kulturalnie, żadnych krzyków i nękania.więc dziwią mnie bardzo takie opinie. bo ja raczej ze strony Kaczmarki spotkałam się z dużą życzliwością. wiadomo że trzeba spłacić, w końcu o to chodzi ale nie ma żadnych takich przykrych sytuacji.
Cytować
 
 
-17 #39 Wojciech76 2017-03-29 12:00
jakiś czas temu założyłem firmę. poszło większość oszczędności. no i niestety nie udało się. a są długi i teraz splacam. także też mam kontakt z kaczmarskim. Ale nie nękają itp normalnie rozmawiamy. ja chce to spacic i zamknąć ten rozdział życia. do ludzi z Kaczmarskiego choćbym chciał przyczepić się nie mogę.wszystko kulturalnie ustaliliśmy.
Cytować
 
 
-12 #38 szaza 2017-03-28 16:04
mój kontakt z ludźmi z tej firmy jest zupełnie inny. umówiliśmy się co, kiedy i jak spłacam. i ja się z tego wywiązuję. wszystko kulturalnie, żadnych krzyków i nękania.więc dziwią mnie bardzo takie opinie. bo ja raczej ze strony Kaczmarki spotkałam się z dużą życzliwością. wiadomo że trzeba spłacić, w końcu o to chodzi ale nie ma żadnych takich przykrych sytuacji.
Cytować
 
 
+12 #37 Artur P. 2017-03-28 09:30
Informuje, że firma Kaczmarski Inkasso Sp. z o.o., działając w imieniu Idea Bank Spółka Akcyjna wręcz mnie nęka i zastrasza, mało tego za każdym razem podczas tych tysięcznych rozmów, zapadają co chwile inne decyzje, które wprowadzają rozmówcy tejże firmy, a to raz mam zapłacić 100.00 zł. potem mam zapłacić natychmiast całość wartości kredytu, były tez pogróżki w formie, że windykator przyjedzie do miejsca, gdzie jestem zameldowany i zajmie jakąś część mienia, rzeczy.
Chcę też zwrócić uwagę na sposób zachowania się rozmówców tejże firmy, są niegrzeczni, krzyczą, a
nawet potrafią w nieoczekiwanym momencie się rozłączyć. Jestem w wielkim szoku, bo chyba powinni
to być pracownicy na jakimś poziomie.
Chcę zaznaczyć, że żadna firma windykacyjna nie ma prawa nękać telefonami. Firmy te nie mają prawa
decydować w jaki sposób będę spłacać dług. tylko windykator jest od tego aby pomógł się porozumieć
między wierzycielem i dłużnikiem.
Cytować
 
 
-12 #36 sandomierski 2017-03-27 15:24
Cytuję violet:
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.

dokładnie. długi to raczej mało przyjemna historia. ale nie ma co się wkurzać. ja chcę moje długi szybko spłacić, znam stąd właśnie też Kaczmarski. działają z dużym szacunkiem, tak na moje tak to wygląda.
Cytować
 
 
-5 #35 violet 2017-03-24 20:54
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.
Cytować
 
 
-10 #34 andrew 2017-03-22 18:58
Cytuję Adam:
Pracownicy firmy Kaczmarski łamią prawo , nękają ludzi, są hamscy i aroganccy .Nie interesują ich tłumaczenia i argumentu , na podstawie niezapłaconej faktury , bez sprawdzenia jej nazywają człowieka dłużnikiem i straszą antyreklamą firmy , wpisami do KRD jako dłużnika i inne niekegalne metody .Slyszalem że te pozytywne wpisy na forach wpisują pracownicy Kaczmarskiego .

akurat tez spłacam długi i nie ma takich sytuacji jak piszesz. to nie jest dla mnie mila sytuacja, ale na ludzi z kaczmarskiego nie mogę narzekać. działają po ludzku, pani z kaczmarskiego mila i załatwiamy wszystko bez nerwów. także ja też ich ogólnie pozytywnie oceniam, mimo że sytuacja nie jest do końca fajna
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...