Zastraszanie przez firmę windykacyjną

( 50 Votes )

clockWitam. Mam do Państwa prośbę i zarazem pytanie.Od pewnego czasu jestem prześladowana przez firmę windykacyjną  K.  (...)

Prowadzą sprawę na rzecz Banku, który zmienił moją umowę limitu w rachunku na kredyt i co miesiąc Bank dolicza sobie opłaty. Sprawa jest sporna i będę dochodzić na drodze Prawnej.

Firma windykacyjna przesyła mi maile i SMS, dzwoni uparcie. Wczoraj Pani z tej firmy powiedziała, że wpiszą mój dług 132 zł do KRD i wyślą mi pracownika terenowego.

 

Moje pytanie, czy tak można? Czy jest zgodne z prawem wpisać taki dług firmy do KRD? Czy tak może postępować firma windykacyjna?

Wiadomości z tej firmy przychodzą minuta po minucie.

z poważaniem
Danuta, BIURO (dane do wiadomości serwisu)

ODPOWIEDŹ REDAKCJI SERWISU WINDYKOWANI.PL

Szanowna Pani.

Pani Danuto, firma windykacyjna niezależnie od nazwy nie ma ŻADNYCH uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek działań w stosunku do osób trzecich, które w dodatku nie są dłużnikami w świetle prawa. O tym, że ktoś posiada zobowiązania, które jest obligowany spłacić, decyduje sąd - mowa tutaj oczywiście o sprawach spornych, bo tak Pani zaznaczyła.

Co to oznacza dla Pani?

W opisywanym stanie rzeczy można by uznać, że jest Pani nękana, a firma windykacyjna K. chce od Pani wyłudzić pieniądze. Ściąganiem długów w Polsce zajmuje się komornik, a nie windykatorzy. Nie jest dziełem przypadku, że aby komornik mógł zażądać zwrotu długu, musi mieć prawomocny nakaz wydany przez sąd.

Jeśli jakakolwiek firma (w tym wspomniana firma K.) usiłuje odzyskać nieistniejący dług, działania tej firmy w świetle przepisów prawa mogą nosić znamiona próby wyłudzenia.

W takiej sytuacji powinna Pani jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby, czyli po prostu złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osobną sprawą jest zawiadomienie o sprawie i zastraszaniu KNF, która z urzędu sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym.

Jeśli nie wykona Pani ruchu prawnego będzie to przez firmę windykacyjną traktowane jako wyraz słabości. Wszak wszystkie firmy windykacyjne działają wyłącznie w oparciu o strach i nieświadomość prawną swoich ofiar. Jak można w Polsce prowadzić działalność polegającą na dochodzeniu należności w sytuacji, gdy prawo nie przewiduje takich działań w przypadku podmiotów innych niż komornik?

Odbywa się to zatem tak jak w Pani przypadku: poprzez przedstawianie scenariuszy mających wywołać strach. Ludzie boją się wizyt windykacji terenowej. Czemu? Dlatego, że nie wiedzą, iż nie mają one żadnego umocowania w przepisach prawnych. Ludzie, szczególnie zadłużeni uważają, że pracownicy windykacji posiadają uprawnienia na poziomie komorniczym. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi o tym, co może windykator, coraz więcej osób uczy się w jaki sposób rozmawiać z windykatorem, aby pozbyć się go w kilka chwil. Wracają do praw windykacji. Tak jak pracownik firmy windykacyjnej K. opowiada Pani o wizycie windykacji terenowej w Pani domu, tak Pani może mu opowiadać, ze wieczorem złoży wizytę domową np. głowie rodziny, do której należy owa firma.

Tak samo jak Pani nie ma prawa naruszyć miru domowego właściciela firmy windykacyjnej, tak jakikolwiek pracownik takiej firmy nie ma prawa naruszyć Pani terytorium. Tak stanowi prawo i nie ma w tym układzie znaczenia, że ktoś prowadzi firmę windykacyjną, a ktoś biuro podróży.

Mam nadzieję, że ta kwestia jest dla Pani zrozumiała.

Przejdźmy zatem do kolejnej bajki, jaką raczą Panią pracownicy firmy windykacyjnej.

Bajki o wpisaniu do KRD. Firma windykacyjna do Krajowego Rejestru Długów nie może wpisywać kogo chce i w okolicznościach jakich chce. KRD jest jednym z czterech polskich BIG-ów, które funkcjonują pod nadzorem ministerstwa i ustawy regulującej ich działania.

A co mówi ustawa? Proszę spojrzeć:

Jak Pani widzi, takie twierdzenia, w tym zakresie również są bezpodstawne. Firma windykacyjna K. nie może dokonać wpisu do KRD czy jakiegokolwiek innego BIG-u z tego powodu, że nie jest Pani wierzycielem (to przede wszystkim), a kwota sporu jest sporo niższa niż ustawowe 500 zł.

Zatem takie opowieści pracownika firmy windykacyjnej, stają w sprzeczności z etyką. A to dziwne i warte zainteresowania. Firma K. jest bowiem od kilku lat członkiem Polskiego Związku Windykacji. Co to oznacza w teorii, bo w praktyce już Pani miała okazje się przekonać?

W teorii Członkowie Polskiego Związku Windykacji w swojej działalności zawodowej przestrzegają obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa, oraz Zasad Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji.

Rodzi się pytanie czy zastraszanie i okłamywanie klienta to współczesna norma etyczna? O to na Pani miejscu zapytałbym szefostwo PZW, które na pewno zainteresuje się interpretacją norm zachowań jednego ze swoich członków.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Komentarze   

 
+2 #24 Andrzej 2017-08-12 07:27
Geniuszu data urodzenia nie jest daną osobową .
PS
Mam nadzieję że więcej takich debili się w tym samym czasie nie urodziło co ty .

Kozak, a na jakiej podstawie twierdzisz, że data urodzenia nie może być uznana za dane osobowe ? I dlaczego nazywasz kogoś debilem ? Skoro jesteś takim GENIUSZEM to wpisz na tym forum swoje imię i nazwisko w pełnym brzmieniu i podaj datę urodzenia.
Cytować
 
 
+2 #23 Charley 2017-06-14 23:29
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
Jedynie brak mi opinii autora.
Cytować
 
 
-49 #22 maniek 2017-04-23 13:01
Ja z nimi żadnych problemów nie miałem. W moim przypadku zadziałali mega profesjonalnie
Cytować
 
 
-73 #21 krzychu 2017-04-18 11:03
Według mnie Kaczmarski działa bardzo profesjonalnie i skutecznie. Znają się na swojej pracy i robią to co do nich należy. Tyle w temacie.
Cytować
 
 
+11 #20 Mariusz 2017-04-10 06:16
Szanowni Państwo, wszystko co maja problemy z Kaczmarski Inkasso zapraszam do kontaktu pod nr tel. {zapraszamy do kontaktu z działem reklamy}. Większość spraw poprowadzimy na własny koszt przeciwko Kaczmarski Inkasso.
Cytować
 
 
-25 #19 gromas 2017-04-09 17:09
moja historia pewnie nie rożni się od wielu innych, narobiłem sobie długów i teraz spłacam. idzie powoli, ale jednak. ale na ludzi z Kaczmarskiego nie narzekam. szybko wszystko uzgodniliśmy, znają moją sytuację, ja chcę długi spłacić i mieć już spokój.
Cytować
 
 
-22 #18 witka 2017-03-31 10:05
podstawa przy windykacji to uczciwość z obu stron. nie ma co ściemniać, że się spłaci jak się tyle nie ma, albo przegapi się termin. akurat w Kaczmarski Inkasso da się dogadać na tyle,żeby nie mieć takich problemów. wolałabym nie mieć tych długów, ale co mam zrobić jak już są? więc dobrze,że oni nie stawiają sprawy na ostrzu noża, tylko podchodzą normalnie do tematu.
Cytować
 
 
-21 #17 szaza 2017-03-29 16:38
Artur P. ja mam tak, mój kontakt z ludźmi z tej firmy jest zupełnie inny. umówiliśmy się co, kiedy i jak spłacam. i ja się z tego wywiązuję. wszystko kulturalnie, żadnych krzyków i nękania.więc dziwią mnie bardzo takie opinie. bo ja raczej ze strony Kaczmarki spotkałam się z dużą życzliwością. wiadomo że trzeba spłacić, w końcu o to chodzi ale nie ma żadnych takich przykrych sytuacji.
Cytować
 
 
-19 #16 Wojciech76 2017-03-29 12:00
jakiś czas temu założyłem firmę. poszło większość oszczędności. no i niestety nie udało się. a są długi i teraz splacam. także też mam kontakt z kaczmarskim. Ale nie nękają itp normalnie rozmawiamy. ja chce to spacic i zamknąć ten rozdział życia. do ludzi z Kaczmarskiego choćbym chciał przyczepić się nie mogę.wszystko kulturalnie ustaliliśmy.
Cytować
 
 
-14 #15 szaza 2017-03-28 16:04
mój kontakt z ludźmi z tej firmy jest zupełnie inny. umówiliśmy się co, kiedy i jak spłacam. i ja się z tego wywiązuję. wszystko kulturalnie, żadnych krzyków i nękania.więc dziwią mnie bardzo takie opinie. bo ja raczej ze strony Kaczmarki spotkałam się z dużą życzliwością. wiadomo że trzeba spłacić, w końcu o to chodzi ale nie ma żadnych takich przykrych sytuacji.
Cytować
 
 
-13 #14 sandomierski 2017-03-27 15:24
Cytuję violet:
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.

dokładnie. długi to raczej mało przyjemna historia. ale nie ma co się wkurzać. ja chcę moje długi szybko spłacić, znam stąd właśnie też Kaczmarski. działają z dużym szacunkiem, tak na moje tak to wygląda.
Cytować
 
 
-6 #13 violet 2017-03-24 20:54
sprawy finansowe nigdy nie są łatwe i wiadomo,że człowiek się wkurza, że ktoś do niego dzwoni i gada o oddaniu pieniędzy. najlepiej byłoby sobie nie robić długów, choć wiem, że to czasem niemożliwe. też miałam kontakt z kaczmarski inkasso, i sprawa była prowadzona ok. nie odczułam narzucania się, nękania itp, więc dziwi mnie to co ludzie piszą.
Cytować
 
 
-8 #12 Arek 2017-03-21 14:15
dla mnie to nie jest dziwne że jak niestety narobiłem sobie długów to muszę teraz je spłacać....wiad omo czasem bywa ciezko ale akurat trafilem na kaczmarski, w porządku firma, nie ma problemu z dogadaniem, powoli wychodze na prosta. ludzie w windykacji to wlasnie tez ludzie, jest dobra wola i ok.
Cytować
 
 
-8 #11 andersz 2017-03-15 20:06
Mi firma upadła, zostały długi. Trafiłem też na Kaczmarski. I spoko. Już udało mi się wszystko spłacić. Ale dobra wola pracowników Kaczmarski była naprawdę bardzo ważna. Nie było jakiś żadnych negatywnych działań z ich strony, raczej wykazali dużo zrozumienia.
Cytować
 
 
-7 #10 oskar 2017-03-14 19:05
Muszla przykro że tak masz ale nie trzeba od razu uogólniać. też mam długi, staram się spłacać, wszystko kwestia dogadania, akurat u mnie właśnie jest Kaczmarski Inkasso i działają po ludzku. Dogadałem się i naprawdę złego słowa o nich nie powiem.
Cytować
 
 
-1 #9 perła 2017-03-12 12:01
ja tam się nie wypowiadam negatywnie nt pracowników windykacji, bo to bardzo trudna praca, czasem trzeba się postawić na czyimś miejscu. cieszę się,że akurat kaczmarski inkasso zajmują się moimi długami, bo przynajmniej mi nie dołożyli psychicznie, tylko starali się tak ustalić warunki, żebym była w stanie tą sytuację odkręcić.
Cytować
 
 
-7 #8 Janek T. 2017-03-08 09:38
Firma Kaczmarski Inkasso to bardzo dobra firma. Nie rozumiem tych, co psy na nich wieszają. Ja mam z nimi miłe wspomnienia. Na przykład raz w tygodniu dzwonią, czy nie potrzeba mi zrobić zakupów. Raz w miesiącu fundują bilety do kina. A na święta przysyłają 500 - 1000 zł w bonach SODEXO. Rozmowy zawsze są miłe i na poziomie. Po prostu jestem fanem tej firmy i uważam, że to najlepsza firma windykacyjna na świecie. Dlatego też cieszą mnie wszystkie opinie pozytywne na temat najlepszej firmy Kaczmarski. I martwią hejterzy, którzy pewnie za mało dostali na święta i teraz się mszczą.
Niech Żyje Kaczmarski Inkaso długo i szczęśliwie.
Cytować
 
 
-6 #7 Marta K. 2017-03-08 09:13
wszystko zaczyna się i kończy na rozmowie. jeśli ktoś nie umie rozmawiać,albo nie ma chęci do współpracy i wyjaśnienia swojej sytuacji, to się nic nie uda. miałam do czynienia z kilkoma firmami windykacyjnymi i zawsze starałam się dogadać, choć nie zawsze mi się udawało. teraz też mam problemy finansowe i zajmuje się nimi Kaczmarski Inkasso. nie ma nękania, dzwonienia i cudowania (jest 21 wiek, więc nie wiem skąd takie pomysły..), tylko jest rozmowa. Ci ludzie wiedzą jak rozmawiać i im też zależy, żeby problem rozwiązać, są gorsze rzeczy niż posiadanie długów, naprawdę.
Cytować
 
 
-3 #6 żanetka 2017-03-07 10:40
Ja także miałam długi i trafiłam na Kaczmarski, ale ludzi z tej firmy bardzo mnie zaskoczyli, wszystko ładnie, trochę dobrej woli wystarczyło z obu stron. Udaje mi się wszystko spłacać i problemów nie ma. Pełen profesjonalizm.
Cytować
 
 
-3 #5 Iwona123 2017-02-22 19:47
Cytuję Szymon70:
Moje zobowiązania też obsługuje firma Kaczmarski Inkasso.... i nie mam żadnych takich problemów. Człowiek z tej firmy jest bardzo profesjonalny i naprawdę przedstawił różne rozwiązania, dobre także dla mnie... wszystko jest do udźwignięcia....trochę się bałem jak to będzie, ale jak widać można wszystko po ludzku załatwić.

Potwierdzam, też nie mam problemów z Kaczmarski. Spłacam wszystko powoli, tak jak się dogadaliśmy, moim zdaniem mają dobre podejście do dłużników. Bałam się jak to będzie, ale naprawdę źle nie jest.
Cytować
 
 
-3 #4 Szymon70 2017-02-16 14:09
Moje zobowiązania też obsługuje firma Kaczmarski Inkasso.... i nie mam żadnych takich problemów. Człowiek z tej firmy jest bardzo profesjonalny i naprawdę przedstawił różne rozwiązania, dobre także dla mnie... wszystko jest do udźwignięcia... .trochę się bałem jak to będzie, ale jak widać można wszystko po ludzku załatwić.
Cytować
 
 
-3 #3 Konrad.Mak 2017-02-13 17:07
Cytuję Wanda:
Witam--dot.firmy,,Kaczmarski Inkaso"-nekanie telefonami,sms-y,Od sierpnia 2016r w/w firma wysyła sms-y do syna i synowej--co mam robic w takiej sytuacji?? To Ja jestem dłużnikiem,nie moja rodzina!! --Bardzo prosze o pomoc,,

ja mam zdecydowanie dobre skojarzenia z Kaczmarski Inkaso, chciałem wszystkie moje długi pospłacać, ludzie z Kaczmarskiego bardzo profesjonalni i wyrozumiali, można było się wszystko dogadać. Także z mojej strony brak zastrzeżeń.
Cytować
 
 
-1 #2 Maria 2017-01-29 11:37
Mam zupełnie inne doświadczenia z tą firmą.. Nie udało mi się poprowadzić działalności tak jak planowałam i niestety zostały mi długi. Moje sprawy z nimi związane obsługuje właśnie firma Kaczmarski Inkassso. Osoba z tej firmy okazała się bardzo wyrozumiała i z ludzką twarzą i po rozmowach ustaliliśmy dalszy plan działania, taki bym dała radę spłacić swoje zobowiązania.
Cytować
 
 
+1 #1 SYLWIA 2017-01-09 15:11
witam ja również posiadam dwa zadłużenia obsługiwane przez tą firmę ale gdy wysylam pisma z prośbą o ugodę w odpowiedzi dostaje ostateczne wezwanie do zaplaty
co zrobic
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...