Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Wstęp

Chcesz usunąć negatywny wpis z rejestru BIK?

Chcesz zwiększyć swoją ocenę punktową?

Chcesz odzyskać utraconą zdolność kredytową?

 

Nie przepłacaj u pośredników, których uczciwości nie możesz zweryfikować. Z naszym poradnikiem sam zadbasz o swój BIK - niewielkim nakładem sprawisz, że będzie on zawsze przyjazny dla banków. W naszym Poradniku znajdziesz:

  • Gotowe wzory pism (czyszczenie BIK), które wystarczy wydrukować i wysłać zgodnie z instrukcjami
  • Porady, w jaki sposób dbać o dobry scoring BIK-u
  • Sposoby na szybkie i łatwe podniesienie oceny punktowej
Tej wiedzy nie znajdziesz w internecie. Zapraszamy do lektury poradnika i przypominamy, że każdy klient może zlecić nam bezpłatnie audyt swojego raportu BIK w celu ustalenia sposobu naprawy swojego scoringu.

Na czym polega usunięcie wpisu w Biurze Informacji Kredytowej?

Usuwanie wpisu, potocznie zwane "czyszczeniem BIK-u" polega na wycofaniu w Banku (który zamieścił w BIK-u informację o naszym kredycie) zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych. Możliwość taką gwarantuje Ustawa o Ochronie Danych Osobowych i prawie każdy z kredytobiorców może z niej skorzystać. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych oznacza dla banku konieczność wycofania naszych danych z rejetrow Biura Informacji Kredytowej, co w praktyce oznacza usunięcie zapisu o danym kredycie. Z prawa tego nie mogą skorzystać dłużnicy, wobec których bank zastosował prawo do przetwarzania danych bez ich zgody przez okres lat pięciu. Jednakże w związku z wymogami prawnymi, osoby takie są przez bank o tym zamiarze informowane pisemnie i mają świadomość, iż swoich danych skutecznie nie usuną.

Jak w praktyce usuwa się wpis?

Aby usunąć swój wpis, nie potrzebujesz żadnej fachowej wiedzy. Wystarczy, że znasz numer umowy kredytowej i nazwę banku, aby zrobić to w kilka chwil. Po prostu ściągnij na wzór plik pisma, uzupełnij czerwone pola swoimi danymi i....gotowe. Teraz wydrukuj w 2 egzemplarzach, podpisz zgodnie ze wzorem swojego podpisu bankowego i zanieś do najbliższej placówki danego banku. Na jednym egzemplarzu każ sobie przybić pieczątkę oddziału wraz z podpisem osoby przyjmującej pismo i zabierz je jako potwierdzenie przyjęcia swojego wniosku. Możesz również wysłać pismo bezpośrednio do centrali za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. W tym przypadku nie zapomnij o potwierdzeniu odbioru, aby mieć gwarancję, że pismo do centrali banku dotarło.

Jeżeli znasz datę zawarcia umowy kredytowej

Pobierz PismoJak wypełnić

Jeżeli nie znasz daty zawarcia umowy kredytowej

Pobierz PismoJak wypełnić

Wysłałem pismo i co dalej?

Dalej pozostaje cierpliwe czekania. Bank musi zapoznać się z pismem i ustasunkować do niego. Jeśli spelniłeś wszystkie wymogi formalne, w ciągu 14-21 dni otrzymasz potwierdzenie usunięcia przez bank Twoich danych z rejestru Biura Informacji Kredytowej. Pismo takie otrzymasz rownież w sytuacji, gdy bank z jakiś powodów odmówi usunięcia Twoich danych.

Dlaczego moje dane nie zostały usunięte?

Przyczyny z reguły są dwie.

Pierwsza  z nich dotyczy dzialania banku w procesie windykacji kredytu, który to, jako argumentu windykacyjnego użył informacji o zamiarze przetwarzania danych bez zgody dłużnika gdy ten nie dokona spłaty zadłużenia w okresie 30 dni.

Mocą art. 105a ust. 3 banki i SKOK-i  mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową, dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody.

Druga przyczyna to statystyka. Według art. 105a ust. 4 Prawa bankowego banki oraz instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 (np. BIK), mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, dla celów stosowania metod statystycznych. Śpieszymy uspokoić, że te wpisy pozostają w sekcji niewidocznej dla banków, a zatem nie mają wpływu na ocenę zdolności kredytowej przez analityków bankowych.

Jak dbać o swój BIK?

Najważniejsze rzeczy, jakie powinien wiedzieć świadomy użytkownik produktów bankowych, któremu zależy na jak najlepszej pozycji w rankingu, a tym samym najwyższej zdolności kredytowej. 

1. Unikaj głupich zapytań

Przechodzisz obok banku, w którym kuszą pożyczką na dowód i choć aktualnie spłacasz już 3 kredyty, nie możesz się powstrzymać, aby nie wejść i nie zapytać o kredyt dla Ciebie. Co mi tam, to nic nie kosztuje - myśli 9 na 10 konsumentów. I to jest właśnie błąd,  bardzo duży błąd, gdyż takie zapytanie jest kosztowne. BIK nie lubi bowiem dużej ilości zapytań i każde traktuje podejrzliwie, podejrzliwość swoją zamieniając na ocenę punktową. Nie pytaj zatem dla sportu lub z ciekawości - miej świadomość, że szkodzisz sobie w ten sposób, często nieświadomie.

2. Zakupy ratalne Twoimi sprzymierzeńcami.

Raty bez odsetek  raty bez kosztów - w każdym praktycznie sklepie hasła takie kuszą do zakupów ratalnych. Często na raty można kupić już produkty o wartości 50 zł, co jest bardzo pomocne w budowaniu swojego scoringu. Naucz się kupować na bezkosztowe raty, a efekty tego zaprocentują w przyszłości. Nie wstydź się kupować na raty nawet rzeczy o niewielkiej wartości - każdy zakup ratalny to kredyt, każdy jest odnotowany w BIK-u i każdy dobrze spłacony procentuje dodatkowymi punktami. Nie martw się, że dla BIK-u zakup lokówki nie ma znaczenia - ma takie samo, jak zakup drogiego telewizora. Jeśli nie chcesz bawić się w raty po 5.20 zł miesięcznie, zapłać je hurtem, ale najpierw podpisz umowę kredytową i spraw, aby znalazła się ona w BIK-u. Później już możesz tylko zbierać punkty....

3. Karty - więcej kart, więcej punktów

W praktycznie każdym hipermarkecie kuszą kartami lojalnościowymi będących jednocześnie kartą kredytową. Nie przechodź obojętnie obok takich ofert - one są wręcz stworzone dla Ciebie, choć sama karta nie jest Ci do niczego potrzebna. Karta taka, z bardzo niskim limitem kredytowym, jest przyznawana na warunkach preferencyjnych, rzec można na dowód. Sklepom opłaca się partycypować w kosztach, gdyż dzięki karcie przywiązują do siebie klientów, szczególnie tych robiących zakupy na kredyt. Ty również, w trosce o swój BIK, koniecznie musisz się o taką kartę postarać. Gdy już będziesz w jej posiadaniu, zapłać 2-3 razy kartą za zakupy (spłaty karty możesz dokonać chwilę po tym) a po 2-3 miesiącach wypowiedz umowę o kartę. Operacja jest całkowicie bezpłatna, ba, dodatkowo przy zakładaniu karty otrzymasz od sklepu prezent o wartości ok. 50 zł. Pamiętaj, każdy hipermarket z kartami szansą na bezpłatne dodatkowe punkty do Twego scoringu.