KRUKGdy w Twojej skrzynce pocztowej pojawia się wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: "z czego wzięło się zadłużenie?"

Mowa tutaj szczególnie o starych długach, długach sprzed, które nagle pojawiają się znienacka opatrzone logo firmy windykacyjnej, obrośnięte odsetkami i kosztami i krzyczące tonem listu w sposób jednoznaczny.

Co począć w takiej sytuacji?

Otrzymałeś pismo - wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej? Ten artykuł pokaże Ci, w jaki sposób możesz pozbyć się swoich długów oszczędzając do 80% ich nominalnej wartości.

Skąd wziął się dług w firmie windykacyjnej?

Twoja wierzytelność została najprawdopodobniej sprzedana, a nowym wierzycielem stał się fundusz sekurytyzacyjny, który jest powiązany kapitałowo z daną firmą windykacyjną. Ponieważ w Polsce większość pakietów wierzytelności dzielona jest pomiędzy 4 największych graczy, zakładamy, że Twój dług znalazł się w portfelu któregoś z nich. Jeśli interesuje Cię zagadnienie sprzedaży starych długów koniecznie przeczytaj również artykuł o kupowaniu wierzytelności w Polsce.

Co zrobić, gdy pojawia się windykacja?

Przede wszystkim działania rozpocząć należy od sprawdzenia stanu prawnego roszczenia. Być może dług nigdy nie istniał, a jest na przykład efektem fraudu (w przypadku zgubienia dokumentów tożsamości) lub błędu systemu telekomu (wyimaginowanej noty za zerwanie umowy telekomunikacyjnej). Firma windykacyjna ma obowiązek okazać umowę cesji rzeczonej wierzytelności oraz umowy, faktury czy nakazy zapłaty z których dana wierzytelność wynika. Jeśli okaże się, że dług jest fikcyjny, umowa z której wynika sfałszowana lub nie ma jej w ogóle, wówczas możemy przestać martwić się rzekomym zobowiązaniem. Można wystosować do wierzyciela krótkie oświadczenie w sprawie i tym samym ją zakończyć.

Jeśli natomiast okaże się, że dług faktycznie istnieje i wynika z niezapłaconych przed laty zobowiązań, wówczas koniecznością stanie się sprawdzenie, czy dług ten nie jest przedawniony. O tym, w jaki sposób sprawdzić ewentualność przedawnienie można przeczytać z naszym poradniku.

Jak postępować w przypadku sprzedanego przedawnionego długu?

Termin "przedawniony dług" oznacza, że strona będąca dłużnikiem może skutecznie i zgodnie z literą prawa uchylić się od zapłaty swojego zadłużenia.

 Nie oznacza to jednakże tego, że dług przestaje istnieć. Wierzyciel, po zakupie takiego długu, może dochodzić go przez wiele lat, doliczając odsetki ustawowe i śląc (oczywiście w ilościach zgodnych z normami etycznymi) wezwania do zapłaty w postaci listów czy sms-ów. Może również wysyłać na adres zameldowania pracowników windykacji terenowej. Czy warto zatem uchylać się od zapłaty przedawnionego długu, czy też lepiej wykorzystać tę okoliczność i wynegocjować takie warunki, o których nie pomyślelibyście , że są możliwe? Zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej pozbyć się długu za niewielki procent jego wartości (o czym za chwilę) niżeli żyć - nawet bezkarnie - ale z piętnem osoby zadłużonej. ultimo-windykacja

Dług w KRUK, Ultimo Intrum Justitia, CASUS

Wymienione firmy są jednymi z największych graczy na rynku wierzytelności, co oznacza, że prawdopodobieństwo kupienia przez nie Twojego zadłużenia jest bardzo duże. Fundusze, należące do tych firm, uczestniczą w praktycznie wszystkich  przetargach na portfele wierzytelności, co sprawia, że wiele z tych portfeli trafia właśnie do nich. A to oznacza, że list z logo którejś z firm może pojawić się w Twoim domu. W ślad za listem może pojawić się człowiek przedstawiający się jako windykator terenowy. Wykorzystaj jego wizytę do uzgodnienia warunków spłaty na swoich warunkach. Dzięki możliwości rozmowy z człowiekiem mającym (choć nie jest to regułą we wszystkich firmach) realne możliwości załatwienia sprawy Twego zadłużenia wg Twoich założeń proces spłaty zadłużenia zakończy się niezwykle szybko. To ważne dla Ciebie, gdyż poprzez infolinię nie załatwisz prawdopodobnie nic. Dlaczego?

intrum-justitia Pracownicy infolinii zaprogramowani są na rozmowy z dłużnikiem wg ściśle określonych schematów. W schematach i procedurach nie istnieje coś takiego jak negocjacje z dłużnikiem. Osoby te nie mają bowiem kwalifikacji i kompetencji do negocjacji - ich zadaniem jest operowanie utartymi frazesami, a niemoc związana z brakiem jakichkolwiek uprawnień negocjacyjnych sprawia, że rozmowy takie są bezowocne.

Co zrobić, gdy chcesz spłacić dług?

Jeśli Twoje zadłużenie jest przedawnione, Twoja dobra wola wynikająca z chęci uregulowania zadłużenia powinna być doceniona i przede wszystkim odpowiednio wyceniona. Oczywistym jest, że poważna rozmowa o spłacie powinna zakończyć się ustaleniem kwoty umorzenia (odstąpienia , zaniechania - w nomenklaturze firm windykacyjnych synonimy słowa "umorzenie część długu" są różne).

casus-finanse

Niestety, większość dłużników skazanych jest na rozmowy z "ludzkimi automatami" z call center, z którymi rozmowa rzeczowa nie jest zwyczajnie możliwa. I tak nawet najszczersze chęci spłacenia długu rozbijają się o mur braku odpowiedniego partnera do negocjacji. Czy istnieje zatem możliwość ustalenia takich warunków spłaty, aby dłużnik pozbył się swojego obciążenia w postaci niezapłaconych zobowiązań, a firma windykacyjna zarobiła na kupionej wierzytelności?

Na szczęście tak. Nasz oferta o nazwie

Negocjacje z firmami windykacyjnymi

jest właśnie prawdopodobnie tą ofertą, której potrzebujesz. Na czym polega nasza pomoc w zakresie negocjacji warunków i wysokości spłaty przedawnionych roszczeń firm windykacyjnych?

Przede wszystkim na reprezentowaniu dłużnika (na podstawie pełnomocnictwa) przed wierzycielem i ustaleniu z nim warunków spłaty wg wcześniej przyjętych wytycznych. Negocjacje przeprowadzamy wyłącznie z osobami decyzyjnymi, a więc takimi, których decyzja w zakresie ustaleń jest niepodważalna i ostateczna. A przede wszystkim podejmowana jednoosobowo, a więc bardzo szybko. Dzięki temu możemy dokonać redukcji Twojego zadłużenia o wskaźnik przez Ciebie przyjęty, powodując, że spłacisz swój dług oszczędzając 50-80% jego wartości.

Przykładowo: wartość księgowa Twojego zadłużenia (wraz z wieloletnimi odsetkami) wynosi wg wierzyciela - firmy windykacyjnej - 9750 zł.

Wartość wynegocjowanego umorzenia wynosi 6250 zł.

Płacisz wierzycielowi reprezentowanemu przez firmę windykacyjną 3500 zł i kwotą tą całkowicie spłacasz zadłużenie.

W kieszeni zostaje Ci 6250 zł , dodatkowo w ciągu 14 dni masz czysty BIG bez śladu wcześniejszych negatywnych wpisów.

Zainteresowany pomocą? Napisz do nas Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - odpowiemy na wszystkie pytania.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...