Ile może zabrać komornik z konta bankowego

Ile może zabrać komornik z konta bankowegoNa pytanie „Ile może zabrać komornik z konta bankowego” odpowiedź jest precyzyjna: każdą złotówkę po przekroczeniu kwoty 1687.50 zł w miesiącu kalendarzowym. Tyle bowiem w skali miesiąca wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego. Ale ograniczenie to możesz łatwo ominąć, gdy skorzystasz ze sprawdzonych rad na posiadanie konta bankowego, którego nie zajmie komornik.

Ile może zabrać komornik z konta bankowego sprytnie ukrytego w karcie prepaid?

Mając takie konto masz też gwarancję, iż komornik nie zajmie Ci ani złotówki. Oczywiście w sytuacji, gdy spełnionych zostanie kilka warunków. Są one jednak proste i - dla wielu - stanowią jedyną szansę na posiadanie konta bezpiecznego od komornika.

Jak zatem zdobyć takie konto w kilka chwil?

Tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu. I link, pozwalający na założenie konta wolnego od komornika*

Link do założenia bezpiecznego konta

Zakładamy konto, najprostsze pozornie konto w banku. Następnie zamawiamy kartę przedpłaconą - jako, że zamierzamy być nią obdarowani, zamawiamy ją ze swoimi danymi.

Millennium Bank - karta przedpłacona na okaziciela

Karta po tygodniu jest już u właściciela konta, który następnie - zgodnie z sugestią banku - prezentuje nam ją.

Mając kartę na swoje dane mamy również przypisane do niej konto, które z formalnego punktu widzenia nie należy do nas, a do właściciela rachunku. Powstaje sytuacja wymarzone - posiadamy kartę z indywidualnym numerem rachunku, którego nie może zająć komornik (wszak właściciel nie jest dłużnikiem) i możemy przyjmować na nią przelewy, które normalnie stałyby się łupem komornika.

*Oczywiście konto bankowe, które "wyda" kartę musi być założone na osobę bez toczącej się przeciwko niej egzekucji. Płeć, wiek, poziom dochodu i pokrewieństwo nie ma znaczenia. Ważne jest tylko to, aby osoba zakładająca konto zamówiła kartę przedpłaconą na nasze dane, a następnie ją udostępniła. Karta posiada swój numer rachunku i od momentu jej otrzymania do zarządzania (wypłat) dostęp do rachunku macierzystego karty nie będzie nam już potrzebny.

Ile może zabrać komornik z konta bankowego - socjalnego?

Nic. Okrągłe 0 zł. I to niezależnie od obrotów na koncie. Pomyślisz, że to konto z bajki? Nic bardziej mylnego, to konto np. z banków, które dobrze znasz:

Lista wybranych banków oferujących konta, których nie dotknie żaden komornik w Polsce

BankBonus socjalnyOtwórz konto

pko-logo

Konto Socjalne w PKO BP

dla korzystających z programu „Rodzina 500+”

Konto socjalne w BOŚ Banku

dla korzystających z programu „Rodzina 500+”

Konto socjalne w Nest Banku

"kieszonkowe dla dziecka" jeśli korzystasz z 500+

Konto socjalne Deutche Bank

dla korzystających z programu „Rodzina 500+”

Jak widzisz, przy nazwach banków pojawił się dopisek Konto socjalne. Nazwa ta wskazuje na przeznaczenie konta - służy ono do odbierania środków o charakterze socjalnym. Jeśli założysz takie konto i nie zmieszasz wpływów socjalnych z innymi, nie mającymi takiego statusu, masz gwarancję Ministra Sprawiedliwości, że konta tego nie zajmie żaden polski komornik. Dlaczego? Ponieważ środki socjalne nie podlegają zajęciu w żadnej, nawet minimalnej części. A komornik, który złamałby zakaz zajmowania takich środków musiałby liczyć się nawet z odebraniem mu prawa wykonywania zawodu.

Konto socjalne - pismo do komornika

Aby komornik wiedział, iż tego konta nie może dotknąć, musisz go o tym poinformować. W tabeli powyżej widzisz przykładowe 4 banki pozwalające na założenie w nich konta bezpiecznego od komornika. Jeśli założysz konto w którym z nich, napisz do nas na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. podając w mailu, w którym banku zdecydowałaś / zdecydowałeś się założyć konto. Otrzymasz wówczas od nas specjalne pismo do komornika, które wyślesz do komornika, aby mógł odnotować sobie, że konto to nie podlega egzekucji.

Ponieważ uprawnionych do posiadania tego bezpiecznego od komornika konta w banku jest bardzo wielu, a wie o nim niewielu - przekaż te informacje potrzebującym w swoim otoczeniu. Otrzymującym 500+, rodzinne, alimenty, zasiłki, stypendia i jakiekolwiek inne świadczenia o charakterze socjalnym. Dla nich na pewno istotna będzie taka informacja ile może zabrać komornik z konta bankowego.

Jak zabezpieczyć kartę w banku

Co właściwie oznacza kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym?

Zacznijmy od tego, co wiedzieć musisz, Szanowny Czytelniku, a czego nie wiedzą dłużnicy z zajęciem komorniczym konta bankowego.

Pamiętaj, iż nie jest tak, jak wielu myśli, że kwota wolna od komornika na koncie bankowym oznacza maksymalny dopuszczalną wysokość przelewu, którego nie zajmie komornik. To nie tak. To suma obrotów na Twoim koncie w skali miesiąca.

Przykład:

Przykładowo: jeśli 1-go dnia miesiąca otrzymasz wynagrodzenie z pracy w wysokości 1650 zł, a 2-go dnia miesiąca znajomy odda Ci pożyczoną stówę przelewając na konto, to właśnie przekroczyłeś kwotę wolną od zajęcie komorniczego w całym miesiącu! Suma wpływów na konto wyniosła bowiem więcej niż kwota ustawowo wolna od komornika - 1750 zł wobec 1687,50zł. Oznacza to, że bank odprowadzi na konto komornika kwotę przekroczenia i zapewne jeszcze naliczy Ci prowizję za taką "przysługę".

Masz komornika na koncie bankowym? Licz każdą złotówkę, którą przyjmujesz na konto lub sprawdź jeden z pewnych sposobów na konto bezpieczne od zajęcia komorniczego.

Aby nie płacić frycowego musisz wiedzieć również, iż w każdym banku data wykonania operacji nie równa się dacie księgowania. Co to oznacza - pokażę na przykładzie.

Przykład:

Jeśli przelew na Twoje konto wykonywany był pod koniec miesiąca, to w banku może widnieć z datą o kilka dni późniejszą. Co oznacza, że "zabiera" kwotę wolną od zajęcia w miesiącu kolejnym, a nie miesiącu wykonywania przelewu. W tym momencie kolejne przelewy nie będą już bezpieczne i ich wykonanie może oznaczać nic innego niż transfer pieniędzy do komornika.

Pamiętaj o tym, aby nie dać się złapać w pułapkę, w którą wpada wielu. Nawet tych, którym wydaj się że wiedzą ile może zabrać komornik z konta bankowego.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...