Czy komornik może zająć wypłaty z programu Rodzina 500Plus?
Rozpoczęcie wypłat rodzinom objętych programem 500 Plus zbiegło się z rozpoczęciem łowów przez wielu polskich komorników. Oto bowiem nagle pojawiły się pieniądze, których - czasami od wielu lat w przypadku rodzin biednych - komornik nie był w stanie wyegzekwować.
Łatwość zdobycia łupów sprawiła, że wielu komorników zapomniało o ustawie, która wyznacza granice ich kompetencji i wyciągnęło ręce po pieniądze, których dotykać im nie wolno.
Ustawa o pomocy państwa o pomocy dzieci definiuje program Rodzina 500 Plus i pieniądze w ramach tego programu wypłacane jako zasiłek wychowawczy. A taki nie podlega zajęciom komorniczym.
Polskie Państwo z założenia chroni dzieci. Wszystkie dochody rodziny posiadającej potomstwo przeznaczone na dzieci są wyłączone z egzekucji komorniczej. Oczywiście, ponieważ wielu komorników uważa się za stojących ponad prawem, często dochodzi w tym względzie do nadużyć, a rodzina poszkodowana pozostawiana jest sama sobie i zmuszona do nierównej walki o sprawiedliwość.
W przypadku programu Rodzina 500 Plus ma być jednak zupełnie inaczej. A jak?
Co zrobić, gdy komornik zajmie środki z programu 500 Plus?
Ponieważ program Rodzina 500 Plus jest oczkiem w głowie obecnego rządu, Ministerstwo Sprawiedliwości bacznie monitoruje zachowania komorników i ściga nadużycia związane z egzekucją nienależnych im świadczeń wypłacanych w ramach programu.
Na stronie Ministerstwa można przeczytać wyraźny apel kierowany do wszystkich polskich komorników:
Minister zwraca się do komorników, by respektowali mówiące o tym przepisy art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego. W przypadku ich naruszenia komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu
Oznacza to ni mniej ni więcej, że rodziny, którym pazerny lub nieuświadomiony komornik zajmie świadczenie nie muszą już uruchamiać machiny odwoławczej i zastanawiać się w jaki sposób odzyskać swoje pieniądze. W tej sytuacji wystarczy powiadomienie Ministerstwa o bezprawnym zajęciu świadczenia, a organ nadzorujący pracę komorników szybko przywoła danego komornika do porządku. Oczywiście będzie to oznaczało również zwrot niesłusznie zajętych środków.
Komornik, a 500 plus i konto bankowe
Wielu komorników może próbować obejść przepisy dokonując zajęcia konta bankowego rodzica, będącego beneficjentem programu 500Plus ze wszystkimi zgromadzonymi na tym koncie środkami. Czy przed egzekucją z konta bankowego można się zabezpieczyć?
Tak, jednakże w tym celu należy przede wszystkim sprawdzić, czy bank prowadzący rachunek należy do systemu OGNIVO. Jeśli należy, wówczas najlepszym zabezpieczeniem jest zmiana banku i konta osobistego na konto bezpieczne od komornika.
Wśród znanych i powszechnie dostępnych banków są bowiem takie, które nie należą do Ognivo i w których środki na koncie są bezpieczne.