Konta socjalne

Konta, których komornik nie ma prawa zająć

Jeśli chcesz, aby Twoje przychody socjalne nigdy nie padły łupem komornika, musisz posiadać specjalne konto bankowe bezpieczne od zajęcia, czyli tzw. konto socjalne.

Konto takie założysz przez internet klikając w ikonę przy wybranym banku. Założenie konta to zaledwie kilka minut. Korzyści z jego posiadania są niepoliczalne. Są to bowiem gwarancje, że pieniędzy na tym koncie nie zajmie żaden komornik w Polsce.

Lista banków oferujących konta socjalne - wolne od zajęcia komorniczego:

Bank Bonus socjalny Otwórz konto

pko-logo

Konto Socjalne w PKO BP

dla korzystających z programu „Rodzina 500+”

Konto socjalne w BOŚ Banku

dla korzystających z programu „Rodzina 500+”

Konto socjalne w Nest Banku

"kieszonkowe dla dziecka" jeśli korzystasz z 500+

Jak działa konto socjalne?

Konto socjalne w funkcjonalności i obsłudze nie różni się niczym od zwykłego konta bankowego. Różnica polega na tym, że jeśli posiadasz czynną egzekucję komorniczą to klasyczne konto bankowe zostanie przez komornika zajęte, a konto socjalne nie.

Co sprawi, że Twoje pieniądze z tytułu wypłat socjalnych będą zawsze bezpieczne od zajęcia komorniczego.

Warunkiem posiadania konta bezpiecznego od komornika jest przyjmowanie na konto socjalne wyłącznie pieniędzy pochodzących ze żródeł socjalnych i nie mieszanie ich z jakimikolwikem innymi wpływami.

Konto bezpieczne od komornika - z jakiego źródła może być zasilane?

 • świadczenia alimentacyjne wypłacane przez osobę objętą obowiązkiem alimentacyjnym,
 • świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny (gdy ściąganie alimentów jest bezskuteczne),
 • zasiłki pielęgnacyjne i dodatki pielęgnacyjne,
 • świadczenia pielęgnacyjne,
 • jednorazowe świadczenie po urodzeniu dziecka,czyli popularne becikowe,
 • zasiłki rodzinne i liczne do nich dodatki(lista poniżej),
 • dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka, urodzenia dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przez dziecko, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w innym miejscu zamieszkania oraz kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
 • zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych,
 • dodatki dla sierot zupełnych,
 • świadczenia rodzicielskie,
 • świadczenia integracyjne,
 • świadczenia z pomocy społecznej, w tym między innymi: zasiłki okresowe, stałe, celowe.

Powiadomienie komornika o posiadaniu konta socjalnego

Gdy założysz już konto socjalne - bezpieczne od komornika konto bankowe, ostatnim krokiem jest zawiadomienie komornika o tym rachunku. Tak, właśnie w sytuacji, gdy większość dłużników myśli o tym, gdzie założyć konto, którego nie znajdzie komornik, Ty działasz odwrotnie. Zgłaszasz komornikowi posiadanie konta socjalnego. Najlepiej na piśmie, aby mieć tego potwierdzenie.

Komornik po otrzymaniu od Ciebie takeij informacji wie, że tego konta nie wolno mu zająć nawet w sytuacji, gdy suma wpływów znacznie przekroczy ustawową kwotę wolną od zajęcia komorniczego na koncie bankowym, czyli 1575 zł.

Jeśli Twoje wpływy będą miały charakter czysto socjalny to niezależnie od ich wysokości pozostaną niedostępne dla komornika.

Aby otrzymać od nas wzór pisma do komornika informującego go, którego konta bankowego nie wolno komornikowi zająć, napisz na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. podając w mailu informację, w którym z banków założyłaś/założyłeś konto bezpieczne od komornika. W odpowiedzi wyślemy wzór pisma do komornika - oczywiście bezpłatnie.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...