Konto firmowe bez komornika? Gdzie? Za granicą.

konto firmowe bez komornikaKonto firmowe bez komornika za granicą to oczywiste rozwiązanie niektórych problemów (z zajęciami komorniczymi). Oczywiste - nie oznacza łatwo osiągalne.

W tym artykule skupimy się na 3 aspektach:

  1. Czy polska firma może mieć konto w zagranicznej instytucji?
  2. Czy konto za granica jest w 100 % bezpieczne od zajęcia komorniczego?
  3. Paysera dla firm - rozsądna alternatywa?

Polska firma zagraniczne konto.

Polska firma, z resztą jak każda inna firma mająca siedzibę w państwach członkowskich UE i OECD ma teoretycznie prawo do swobodnego wyboru banku, w którym będzie trzymać pieniądze, byle znajdował się na terenie tejże UE i OECD. Wszystko brzmi pięknie, w praktyce polski przedsiębiorca ma zazwyczaj problem z założeniem konta np. w Niemczech czy Francji (dla sprawiedliwości dodajmy, że w drugą stronę jest podobny problem). Już nawet nie chodzi o to, że nie jesteśmy w strefie Euro, ale o to, że ciężko spełnić warunki jakie stawiają zagraniczne banki potencjalnemu właścicielowi konta. Kto ma czas i pieniądze poradzi sobie z tym problemem - chociażby przywołane wcześniej międzynarodowe korporacje.

A co mają począć mniejsi przedsiębiorcy, chcący chronić swój majątek i środki na prowadzenie firmy przed często bezwzględnym zajęciem komorniczym? Wszak komornik zajmujący maszynę w jakimś małym zakładzie, niekoniecznie spłaci wierzycieli, za to skutecznie pozbawi dłużnika środków do życia. Tych samych pieniędzy, z których mógłby on spłacać dług? Koło się zamyka. Konto za granicą mogłoby rozwiązać problem, gdyby nie wymogi typu osobistego stawiennictwa w oddziale czy posiadania adresu na terenie kraju, w którym konto jest otwierane. Takie nieżyciowe formalności wystarczą, aby cała impreza stała się nieopłacalna i firmy przestawały myśleć o kontach bezpiecznych od zajęcia komorniczego.

Zagraniczne konto firmowe bezpieczne od komornika?

Takie pytanie ma wiele sensu w starciu z sytuacją, kiedy wielu uważa, że wierzyciel nie dobierze się do konta za granicą.

Oczywiście polski komornik wprost nie może zająć takiego konta i ta opinia ma pokrycie w rzeczywistości.

Przede wszystkim polski przedsiębiorca nie może całkiem ukryć swojego firmowego konta, nawet jeśli uda mu się je otworzyć w zagranicznym banku, to jedno się nie zmienia: numer firmowego konta musi zostać ujawniony w Urzędzie Skarbowym. To oczywiście nie koniec świata, polski komornik wszczynając egzekucję na wniosek wierzyciela nie dokona egzekucji z konta w zagranicznej instytucji. Musi zwrócić się do komornika za granicą, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo dochodzą inne formalności. Chociaż w większości przypadków taką egzekucję można przeprowadzić na podstawie orzeczenia polskiego sądu, to stawiane są dodatkowe wymogi. Wierzyciela czeka:

  1. uzyskanie przed polskim sądem europejskiego tytułu egzekucyjnego lub specjalnego zaświadczenia w trybie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r.
  2. przetłumaczenie sentencji wyroku oraz klauzul nadanych wyrokowi przez uprawnionego tłumacza
  3. następnie złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika zagranicznego.

Czy to sprawia, że zagraniczne konto dłużnika zostanie zajęte? Nie do końca, może się okazać że potrzebne będzie dodatkowo przeprowadzenie specjalnego postępowania przed zagranicznym sądem w celu stwierdzenia wykonalności lub uznania polskiego wyroku. A zagraniczne sądy mogą odmówić uznania lub stwierdzenia wykonania polskiego wyroku.

Każdy może sobie wysnuć wniosek, że egzekucja z zagranicznego konta wymaga wiele czasu, samozaparcia wierzyciela i przychylności zagranicznego sądu. Przy tylu czynnikach konto za granicą dosyć skutecznie zabezpiecza środki dłużnika. I tym samym otrzymujemy przepis na konto firmowe bez komornika. Zważywszy, że często firma potrzebuje oddalenia widma zajęcia tylko na jakiś czas w związku z zachwianą płynnością finansową. W takiej sytuacji jeśli nawet zagraniczny komornik przystąpi do akcji może nie zaszkodzić to przetrwaniu firmy.

konto w Paysera na firmę

Konto firmowe bez komornika w Paysera - czy warto?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy Paysera jawi się jako rozwiązanie skrojone pod jego potrzeby.

Zagraniczna firma oferująca konta dla firm sama wychodzi z ofertą do polskiego przedsiębiorcy, bez zbędnych formalności, konto można otworzyć on-line. Dodatkowo wszystko odbywa się w języku polskim więc odpada również bariera językowa.

Paysera jest przedsięwzięciem wręcz zorientowanym na przedsiębiorców, a konta firmowe to tylko jeden z elementów szerokiej oferty dla firm. W sumie Paysera oferuje:

  • otwarcie konta dla firmy i jednoosobowej działalności gospodarczej z własnym numerem IBAN (w strefie euro),
  • korzystanie z bramki płatniczej,
  • korzystną wymianę walut,
  • obsługę mikropłatności za usługi.

Firma oferując bezpieczne konta wie, że z czasem część ich posiadaczy na pewno zdecyduje się na dodatkowe usługi. Warto zauważyć, że Paysera przychodzi z sąsiadującej z nami Litwy, gdzie ostatnimi czasy wykluwa się wiele nowoczesnych finansowych przedsięwzięć (np. InBank). Patrząc na te konta z takiej perspektywy na pewno warto wypróbować ten produkt. Pamiętać należy, że rozwiązania dla firm mające odsunąć w czasie problemy z komornikiem nie są rozwiązaniami na wieczność. Jeszcze raz trzeba pochwalić Paysera za to, że ma przygotowaną ofertę również na czas gdy problemy klienta miną i przestanie patrzeć gdzie by tu założyć konto firmowe bez komornika. Wówczas wielu przedsiębiorców, zostanie z tym produktem ze względu na konkurencyjność oferty.   

Konto w Paysera można otworzyć tutaj

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...