Co może windykator?

windykator Bezczelność, tupet, arogancja - to podstawowe cechy przypisywane windykatorom, szczególnie tym zajmującym się windykacją telefoniczną.

Wiele osób bezwolnie poddaje się warunkom rozmowy narzuconym przez pracownika działu windykacji, nie zdając sobie sprawy z praw, jakie mu przysługują i praw, jakie przysługują windykatorowi.

W artykule tym chciałbym zwrócić uwagę na podstawowe błędy, popełniane przez windykatorów, których jak jeden mąż obowiązuje kodeks etyczny. Jego złamanie jest problemem firmy, której pracownik się tego dopuścił - nie Twoim. O tym w końcowej części artykułu.

Zarówno kodeks etyczny jak i prawo zabrania używania w rozmowie argumentów nieprawdziwych, a więc przeczytaj uważnie co wolno windykatorowi powiedzieć, a czego nie.

Jakimi argumentami kierują się w rozmowie windykatorzy i które z nich są dopuszczalne, a które stanowią poważne naruszenie?

5. Negocjuj i bądź szczery

negocjuj Przygotuj się solidnie do rozmowy z przedstawicielem wierzyciela. Przedstaw mu swoją wizję wyjście wyjścia z zadłużenia - on o nią bowiem zapyta na pewno. Wierzyciele lubią bowiem, gdy dłużnik wychodzi z inicjatywą. Być może Twój plan zostanie zaakceptowany od razu i jedna rozmowa rozwiąże Twój kłopot. Przedstaw zatem dokładnie swój plan naprawczy oparty o realne możliwości finansowe. Bądź szczery i nie obiecuj rzeczy niemożliwych, aby chwilowo zaspokoić wierzyciela. Pamiętaj - jeśli raz wprowadzisz go w błąd i nie wywiążesz się z zadeklarowanych obietnic, będzie traktował Cię jak krętacza i oszusta. I na pewno nie będzie chciał więcej negocjować.

4. Nagrywaj i rejestruj

nagrywaj Staraj się nagrywać każdą rozmowę z windykatorem - czy to telefoniczną. czy to bezpośrednią. Poinformuj rozmówcę o tym, a uzyskasz pewność, że wasza rozmowa będzie rzeczowa i kulturalna. Windykator ze świadomością tego, iż jest nagrywany, nie pozwoli sobie na nic poza tym, na co pozwala mu prawo. A ono pozwala na bardzo niewiele.

Więcej artykułów…

Zobacz również e-booka

Ebook - Windykator

"Poradnik dzięki któremu Windykator przestaje być zmorą"