Rejestr Dłużników ERIF

raport erif

ERIF (pełna i właściwa nazwa jaką nosi ten rejestr dłużników - ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.) jest jednym z kilku polskich biur informacji gospodarczej. Jest spółką należącą do grupy KRUK, a więc powiązanej kapitałowo z największą polską firmą windykacyjną - KRUK SA. ERIF zajmuje się  gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych o osobach i firmach posiadających zadłużenie oraz o tych rzetelnie regulujących swoje zobowiązania.

Prowadzona przez ERIF baza potocznie nazywa się listą dłużników, a obecność w tej bazie tłumaczy się jako widnienie na czarnej liście ERIF. Uwaga: dla wielu osób BIG ERIF jest synonimem listy dłużników, jednakże trzeba mieć świadomość, że jest to jedna z kilku funkcjonujących list dłużników w kraju. Brak wpisu w ERIF nie oznacza, że wpis ten nie znajduje się żadnej innej liście. Zobacz pozostałe listy dłużników.

Kto wpisał mnie na listę dłużników ERIF?

Mógł zrobić to każdy wierzyciel, posiadający podstawę prawną do dokonania wpisu i mający podpisaną umowę z rejestrem Dłużników ERIF. W praktyce wpisać może Cię więc każdy, komu zalegasz pieniądze (spółdzielnia mieszkaniowa, operator kablówki, dostawca prądu czy internetu). Jeśli zadajesz sobie pytanie kto wpisał Cię na listę dłużników ERIF, możesz odpowiedzieć sobie na nie tylko w jeden sposób: poprzez sprawdzenie swojej osoby.

Jak sprawdzić się w ERIF?

Nie jest to trudne ani skomplikowane. Sprawdzenie odbywa się poprzez założenie konta na specjalnej stronie do tego celu stworzonej i dokonaniu weryfikacji swojej tożsamości poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji konta możliwe będzie pobranie raportu, z którego dowiesz się, jak wygląda Twa sytuacja: czy posiadasz wpisy w ERIF, jeśli tak - kto Cię wpisał i z jakiego tytułu. Sprawdzisz również kwoty, jakie jesteś winny wierzycielom, którzy dokonali wpisania Cię na listę dłużników ERIF.

Jeśli z jakiś powodów nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie ze sprawdzeniem rejestru dłużników ERIF, służymy w tej kwestii pomocą. Szczegóły usługi dostępne są tutaj.

Ile kosztuje sprawdzenie się w ERIF?

Sprawdzenie się w ERIF jest bezpłatne raz na 6 miesięcy. Innymi słowy - każdy konsument ma prawo pobrać bezpłatny raport o sobie raz na pół roku. Jeśli ma potrzebę generować raport częściej, to oczywiście może to zrobić, jednakże wówczas za każdorazowe wygenerowanie raportu zapłaci 3 zł.

Czy będąc w ERIF mogę otrzymać pożyczkę?

Nie powinno to stanowić problemu, jeśli skorzystasz z pożyczek dla osób zadłużonych. Wówczas zarówno zły BIK czy BIG (np. właśnie ERIF) nie będzie przeszkodą w uzyskaniu pożyczki dedykowanej osobom z nie najlepszą historią kredytową i znajdujących się na czarnej liście dłużników.

Rejestr Dłużników ERIF - jak usunąć wpis?

Wystarczy spłacić całość zadłużenia i na tym Twoja rola się kończy. Wpisanie kogoś na listę dłużników to obowiązek dołożenia starań, aby po uregulowaniu przez wpisanego dłużnika całości zaległości dokonać usunięcia wpisu w terminie maksymalnie 14 dni. Spłacając zadłużenie masz gwarancję, że Twój wierzyciel samodzielnie dokona stosownych korekt i obciążający Cię wpis usunie. Jest to jego obowiązkiem, a nie - jak myśli wielu konsumentów - dobrą wolą skierowaną w stronę byłego dłużnika. Ustawa, która pozwala mu na wpisanie Ciebie na czarną listę dłużników, wymusza na nim zadbanie, aby po spłacie wpis usunąć w ustawowym terminie dni 14-tu. Jeśli tego nie zrobi, zostanie na niego nałożona kara w wysokości 30.000 zł. Wiesz już teraz, dlaczego nie zaniedba swojego obowiązku i Twój wpis z bazy dłużników ERIF zniknie niezwłocznie po uregulowaniu przez Ciebie całości zadłużenia.

Więcej o ERIF

Powiązanie kapitałowe ERIF z KRUK SA powoduje, że mogłeś znaleźć się rejestrze dłużników prowadzonym przez to biuro informacji gospodarczej w każdej sytuacji, gdy byłeś windykowany przez firmę KRUK SA. Jeśli zaś KRUK SA zakupił dług od Twego poprzedniego wierzyciela i na mocy cesji sam jest nim obecnie - prawdopodobieństwo równa się praktycznie pewności.

Co, jeśli sprawdzę ERIF i okaże się, że nie figuruję na tej liście dłużników?

Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie dogłębnego przeszukania innych miejsc, które mogą blokować zdolność kredytową. Można zrobić to samodzielnie lub ze wskazówkami naszych fachowców. Jest to rozwiązanie dla osób chcących profesjonalnej analizy raportu BIK i wskazówek do szybkiej i skutecznej  poprawy zdolności kredytowej

Jeśli długi dotyczą Twojej firmy pomożemy Ci w znacznie szerszym zakresie. Dzięki nam w jednym pliku otrzymasz raporty z wszystkich BIG-ów w ciągu zaledwie jednego dnia.

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...