BIG Infomonitor

raport big

InfoMonitor  (pełna i właściwa nazwa to Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.) jest jednym z czterech polskich biur informacji gospodarczej, jednocześnie jedynym, które udostępnia dane z sektora bankowości (Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr). Dzięki tej ścisłej współpracy raport z BIG InfoMonitor uzupełniany jest o dane związane z historią kredytową sprawdzanego kontrahenta.  Zobacz pozostałe listy dłużników.

Czy będąc na liście BIG Infomonitor nie dostanę nigdzie kredytu?

Niekoniecznie. Instytucje finansowe różną wagę przywiązują do wpisów w InfoMonitorze. Jeśli wpis do BIG InfoMonitor pochodzi np. od PKP to jego wiarygodność i "jakość" jest znikoma, więc nie powinien mieć on wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki. To jednak najlepiej sprawdzić na własnej skórze, składając kilka bezpiecznych wniosków o pożyczkę tam, gdzie czarna lista nie odgrywa znaczenia (kliknij, aby zobaczyć listę pożyczek przyjaznych zadłużonym) i czekając na odpowiedź (powinna być ona w ciągu kilku minut). Jeśli okaże się, że odmowa przyznania pożyczki ma związek z BIG InfoMonitor, należy bezwzględnie rozpocząć działania - zaczynając od sprawdzenia się w BIG InfoMonitor.

Kto wpisał mnie na listę dłużników BIG Infomonitor?

Mógł zrobić to każdy wierzyciel, posiadający prawne podstawy do dokonania takiego wpis i mający podpisaną umowę z BIG InfoMonitor. W praktyce wpisać może Cię więc każdy, komu zalegasz pieniądze (spółdzielnia mieszkaniowa, operator kablówki, dostawca prądu czy internetu). Jeśli zadajesz sobie pytanie kto wpisał Cię na listę dłużników prowadzona przez BIG InfoMonitor, możesz odpowiedzieć sobie na nie tylko w jeden sposób: poprzez sprawdzenie swojej osoby w rejestrze dłużników BIG.

Jak sprawdzić BIG?

Nie jest to trudne ani skomplikowane. Sprawdzenie odbywa się poprzez założenie konta na specjalnej stronie do tego celu stworzonej i dokonaniu weryfikacji swojej tożsamości poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji konta możliwe będzie pobranie raportu, z którego dowiesz się, jak wygląda Twa sytuacja: czy posiadasz wpisy w BIG, jeśli tak - kto Cię wpisał i z jakiego tytułu. Sprawdzisz również kwoty, jakie jesteś winny wierzycielom, którzy dokonali wpisania Cię na listę dłużników BIG InfoMonitor.

Jeśli z jakiś powodów nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie ze sprawdzeniem BIG, służymy w tej kwestii pomocą. Szczegóły usługi dostępne są tutaj.

Ile kosztuje sprawdzenie BIG?

Sprawdzenie się w BIG jest bezpłatne raz na 6 miesięcy. Innymi słowy - każdy konsument ma prawo pobrać bezpłatny raport o sobie raz na pół roku. Jeśli ma potrzebę generować raport częściej, to oczywiście może to zrobić, jednakże wówczas za każdorazowe wygenerowanie raportu zapłaci 6.50 zł.

BIG - jak usunąć wpis?

Wystarczy spłacić całość zadłużenia i na tym Twoja rola się kończy. Wpisanie kogoś na listę dłużników to obowiązek pilnowania, aby po uregulowaniu przez wpisanego dłużnika całości zaległości dokonać usunięcia wpisu w terminie 14 dni. Spłacając zadłużenie masz gwarancję, że Twój wierzyciel samodzielnie dokona stosownych korekt i obciążający Cię wpis usunie. Jest to jego obowiązkiem, a nie - jak myśli wielu konsumentów - dobrą wolą skierowaną w stronę byłego dłużnika. Ustawa, która pozwala mu na wpisanie Ciebie na czarną listę dłużników, wymusza na nim zadbanie, aby po spłacie wpis usunąć w ustawowym terminie dni 14-tu. Jeśli tego nie zrobi, zostanie na niego nałożona kara w wysokości 30.000 zł. Wiesz już teraz, dlaczego nie zaniedba swojego obowiązku i Twój wpis z BIG zniknie niezwłocznie po uregulowaniu przez Ciebie całości zadłużenia.

Więcej o BIG Infomonitor

Ze względu na posiadanie domeny www.big.pl InfoMonitor dla wielu osób jest traktowany jako całościowa instytucja BIG. Warto pamiętać, że BIG InfoMonitor to jeden z czterech funkcjonujących w Polsce biur informacji gospodarczej i sprawdzenie "czy jestem w BIG" nie polega tylko i wyłącznie na sprawdzeniu tej bazy. BIG to również 3 pozostałe zbiory danych o dłużnikach. Dlatego warto zapamiętać i uświadamiać nieuświadomionych, że nie ma tutaj (analogicznie do BIK-u) jednej instytucji zwanej BIG, są to 4 osobne i konkurencyjne w stosunku do siebie firmy. 

 

 

 

Kontakt

Mecenatura PL sp. z o.o.
ul. Warszawska 40/2a
40-008 Katowice
NIP: 9542817162, REGON: 386638580
Zarejestrowana pod nr KRS 0000852443 w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, wydział VIII gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy 5 000 zł
email: kontakt@windykowani.pl

więcej...