Niezbyt często, ale jednak w Państwa korespondencji pojawia się pytanie o pewną tajemniczą listę dłużników - Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN).
Zatem po kolei. W Polsce istnieje kilka instytucji prowadzących listy dłużników. Wszyscy w zasadzie wiedzą co to jest BIK, Bankowy Rejestr czy BIG (w tym Infomonitor, KRD oraz ERIF). Niewiele osób jednak jest świadomych istnienia jeszcze jednego, specyficznego rejestru i chodzi właśnie o RDN prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy. Z założenia jest to rejestr dotyczący przede wszystkim przedsiębiorców, zatem o jego istnieniu nagle dowiadują się dłużnicy, gdy wpis w tym rejestrze dłużników staje na przeszkodzie np. w podpisaniu umowy leasingowej.
Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych
Może nastąpić:
- Z urzędu przez Sąd np.:
- przy głoszeniu upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
- przy ogłoszeniu upadłości spółki wpis dotyczy wspólników odpowiedzialnych majątkiem za zobowiązania spółki,
- jeśli zaległość w opłacaniu alimentów przekracza okres 12 miesięcy.
- Na wniosek wierzyciela przez sąd rejestrowy KRS
Wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym przeciw dłużnikowi. Zanim dłużnik zostanie wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych sąd wezwie go na postępowanie w tej sprawie.
Jak sprawdzić czy istnieje wpis w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?
Nie jest to najprostsza procedura. Można udać się do Sądu rejonowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS. Dużo łatwiejszą drogą jest jednak skorzystanie z drogi elektronicznej i pobranie wyciągu (raportu) z RDN-u przez internet (na stronie ekrs.pl). Skorzystanie z ekrs.pl wymaga dodatkowych opłat, gdyż (wbrew sugestywnej nazwie) strony nie prowadzi ministerstwo gospodarki, lecz prywatna firma.
Usunięcie dłużnika z RDN
W przeciwieństwie do BIG-ów i podobnie do wpisu w BIK wierzyciel nie ma obowiązku wykreślenia informacji o długu nawet jeśli ten dług został spłacony. Dłużnik będzie figurował w RDN przez 10 lat od dokonania wpisu (potem wpis wykreślany jest z urzędu) lub dopóki sam nie postara się o wykreślenie go z tej listy dłużników. Zatem dłużnik sam musi zadbać o to, by został wykreślony z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu (wykreślenie też jest wpisem).
Wyszukać dłużnika możemy na stronie https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniedluznika, która wygląda jak poniżej:
Potrzebować do tego będziemy numeru RDN. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia, że podmiot jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych CI KRS-CDT http://ekrs.pl/formularze/I_zamowienie.php
Dysponując numerem RDN możemy zarówno wyszukiwać dłużnika jak i uzyskać odpis z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (na podstawie wniosku dostępnego pod adresem: http://ekrs.pl/formularze/H_zamowienie.php
Jak w przypadku innych urzędów można również uzyskać zaświadczenie, że podmiot nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych składając wniosek na stronie: http://ekrs.pl/formularze/C_zamowienie.php
A tak to wygląda na stronie ekrs.pl:
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu trochę lepiej rozumiesz zasadę działania tego rejestru dłużników.